reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Fundusz alimentacyjny > Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Kto jest uprawniony do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? Jak uzyskać świadczenie z Funduszu? Jakie są warunki uzyskania prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? W jakiej wysokości świadczenie może uzyskać osoba uprawniona?

Fundusz Alimentacyjny wypłaca świadczenia alimentacyjne za tzw. okresy świadczeniowe. Okresy te trwają od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski o takie świadczenie można składać już od 1 sierpnia.

Kto jest uprawniony do świadczeń z Funduszu?

Osobą uprawnioną do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest dziecko, które ma zasądzone alimenty, jednak egzekucja alimentów musi być bezskuteczna.

Ma to miejsce, w przypadku gdy w ciągu 2 miesięcy przed złożeniem wniosku do Funduszu Alimentacyjnego, komornik nie wyegzekwował pełnej należności z zaległych i bieżących alimentów. Bezskuteczność egzekucji musi być potwierdzona, potwierdzenia takowego dokonuje komornik, który wydaje w tym celu odpowiednie zaświadczenie. Osoba zainteresowana, może takie zaświadczenie także uzyskać sama. Ma również możliwość wystąpienia o zaświadczenie do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej, w którym ubiega się o świadczenie.
Pomoc z Funduszu Alimentacyjnego będzie przysługiwać osobie uprawnionej do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego czyli zasądzenia alimentów przez sąd lub ugody przed sądem lub mediatorem.

Zobacz: Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Świadczenie przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, dziecko starsze do ukończenia 25 lat, pod warunkiem, że uczy się w szkole lub szkole wyższej, dziecko z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, bez ograniczenia co do jego wieku.

Świadczenia z Funduszu otrzymają dzieci wychowywane przez samotnych rodziców, jak również dzieci z rodzin pełnych. Świadczenia z Funduszu, będą przysługiwać nie tylko obywatelom polskim, ale także cudzoziemcom. Jednak nie każdy cudzoziemiec, będzie mógł liczyć na alimenty, tylko taki, który przebywa na podstawie zezwolenia na osiedlenie się,
ma statut uchodźcy oraz zamieszkuje na terytorium Polski przez tzw. okres świadczeniowy, w którym będą otrzymywali świadczenia z Funduszu.

Zobacz: Zróżnicowanie opodatkowania w zależności od rodziny na utrzymaniu

Wymagane dokumenty

Aby uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego należy złożyć wniosek z danymi osobowymi swoimi i dziecka, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za poprzedzający rok, oświadczenie dochodach z działalności gospodarczej, akt urodzenia dziecka, zaświadczenie że dziecko chodzi do szkoły lub studiuje, oświadczenie, że dziecko nie przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej, nie zawarło związku małżeńskiego, ani nie jest uprawnione do zasiłku rodzinnego na własne dziecko, orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, odpis orzeczenia sądowego o rozwodzie lub separacji i zasądzonych alimentach oraz zaświadczenie od komornika że nie może ściągnąć alimentów.

Zobacz: Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

rodzic, dziecko
rodzic, dziecko

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama