REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

Roma Opoka
Aplikant adwokacki
rodzic, dziecko
rodzic, dziecko

REKLAMA

REKLAMA

Kto jest uprawniony do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? Jak uzyskać świadczenie z Funduszu? Jakie są warunki uzyskania prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? W jakiej wysokości świadczenie może uzyskać osoba uprawniona?

Fundusz Alimentacyjny wypłaca świadczenia alimentacyjne za tzw. okresy świadczeniowe. Okresy te trwają od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski o takie świadczenie można składać już od 1 sierpnia.

REKLAMA

Kto jest uprawniony do świadczeń z Funduszu?

Osobą uprawnioną do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego jest dziecko, które ma zasądzone alimenty, jednak egzekucja alimentów musi być bezskuteczna.

Ma to miejsce, w przypadku gdy w ciągu 2 miesięcy przed złożeniem wniosku do Funduszu Alimentacyjnego, komornik nie wyegzekwował pełnej należności z zaległych i bieżących alimentów. Bezskuteczność egzekucji musi być potwierdzona, potwierdzenia takowego dokonuje komornik, który wydaje w tym celu odpowiednie zaświadczenie. Osoba zainteresowana, może takie zaświadczenie także uzyskać sama. Ma również możliwość wystąpienia o zaświadczenie do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej, w którym ubiega się o świadczenie.
Pomoc z Funduszu Alimentacyjnego będzie przysługiwać osobie uprawnionej do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego czyli zasądzenia alimentów przez sąd lub ugody przed sądem lub mediatorem.

Zobacz: Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Świadczenie przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, dziecko starsze do ukończenia 25 lat, pod warunkiem, że uczy się w szkole lub szkole wyższej, dziecko z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, bez ograniczenia co do jego wieku.

Świadczenia z Funduszu otrzymają dzieci wychowywane przez samotnych rodziców, jak również dzieci z rodzin pełnych. Świadczenia z Funduszu, będą przysługiwać nie tylko obywatelom polskim, ale także cudzoziemcom. Jednak nie każdy cudzoziemiec, będzie mógł liczyć na alimenty, tylko taki, który przebywa na podstawie zezwolenia na osiedlenie się,
ma statut uchodźcy oraz zamieszkuje na terytorium Polski przez tzw. okres świadczeniowy, w którym będą otrzymywali świadczenia z Funduszu.

Zobacz: Zróżnicowanie opodatkowania w zależności od rodziny na utrzymaniu

Wymagane dokumenty

Aby uzyskać świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego należy złożyć wniosek z danymi osobowymi swoimi i dziecka, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach za poprzedzający rok, oświadczenie dochodach z działalności gospodarczej, akt urodzenia dziecka, zaświadczenie że dziecko chodzi do szkoły lub studiuje, oświadczenie, że dziecko nie przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w rodzinie zastępczej, nie zawarło związku małżeńskiego, ani nie jest uprawnione do zasiłku rodzinnego na własne dziecko, orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, odpis orzeczenia sądowego o rozwodzie lub separacji i zasądzonych alimentach oraz zaświadczenie od komornika że nie może ściągnąć alimentów.

Zobacz: Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków


Komu nie przysługują świadczenia z Funduszu

Nie przysługują świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego osobie, która nie posiada tytułu wykonawczego, czyli wyroku sądowego zasądzającego alimenty. Ustawa nie przewiduje świadczenia z wzmiankowanego Funduszu dla osób samotnie wychowujących dzieci, czyli np. osób samotnie wychowujących dzieci, jeśli nie mają zasądzonych alimentów z powodu śmierci drugiego z rodziców, lub gdy ojciec jest nie znany. Świadczenie z Funduszu, nie przysługuje również osobie pomimo posiadania tytułu wykonawczego, jeżeli osoba ta została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, wychowuje się w rodzinie zastępczej, lub jeżeli jest pełnoletnia i posiada własne dziecko, bądź zawarła związek małżeński.

Zobacz: Cofnięcie pozwu o rozwód

Wysokość świadczeń z Funduszu

Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w kwocie bieżącej zasądzonych alimentów. Nie mogą one jednak wynieść więcej niż 500 zł. na dziecko. W przypadku gdy dziecko ma zasądzone wyższą kwotę alimentów niż 500 zł., z Funduszu otrzyma maksymalnie 500 zł.

Świadczenie przysługuje, jeśli miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekroczy 725 zł. Bierze się pod uwagę rok poprzedzający rok świadczeniowy.


Przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie do składu rodziny będzie się wliczać rodziców uprawnionego do alimentów, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko (np. konkubenta).
Gdy członek rodziny przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, nie wlicza się go do ustalania dochodu rodziny.
W przypadku, kiedy rodzina uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego, będą one sumowane z dochodami pozarolniczymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA