REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uznać ojcostwo?

Wioleta Matela
Konieczność potwierdzenia przez matkę oświadczenia mężczyzny ma dawać gwarancję, iż uznanie ojcostwa jest zgodne z rzeczywistością „biologiczną”.
Konieczność potwierdzenia przez matkę oświadczenia mężczyzny ma dawać gwarancję, iż uznanie ojcostwa jest zgodne z rzeczywistością „biologiczną”.

REKLAMA

REKLAMA

Mężczyzna, który chce uznać dziecko, powinien udać się do urzędu stanu cywilnego, aby złożyć niezbędne oświadczenie. Do uznania ojcostwa konieczne jest również oświadczenie matki dziecka.

Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują nowe przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dawne „uznanie dziecka ” zastąpiło pojęcie „uznania ojcostwa”. Polega ono na tym, iż mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadcza przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka.

REKLAMA

Do uznania ojcostwa konieczne jest potwierdzenie przez matkę dziecka, że ojcem dziecka jest właśnie ten mężczyzna. Na złożenie takiego oświadczenia matka dziecka ma trzy miesiące. Może je złożyć jednocześnie z oświadczeniem ojca.

Konieczność potwierdzenia przez matkę oświadczenia mężczyzny ma dawać gwarancję, iż uznanie ojcostwa jest zgodne z rzeczywistością „biologiczną”.

Zobacz również: Zaprzeczenie macierzyństwa

Kierownik urzędu stanu cywilnego udzieli niezbędnych wyjaśnień

REKLAMA

Osoby, które zgłoszą się do kierownika urzędu stanu cywilnego, otrzymają od niego wyjaśnienia, dotyczące istoty uznania oraz różnicy między uznaniem a przysposobieniem dziecka. Może się zdarzyć, iż kierownik urzędu stanu cywilnego poweźmie wątpliwość co do pochodzenia dziecka od mężczyzny, który chce złożyć oświadczenie. W takim przypadku obowiązany jest odmówić przyjęcia oświadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zainteresowanym pozostaje wówczas jedynie możliwość zwrócenia się do sądu opiekuńczego. Należy pamiętać, iż sąd również odmówi przyjęcia oświadczeń, gdy z wypowiedzi składającego oświadczenie lub z okoliczności temu towarzyszących wynika, że dany mężczyzna nie jest on ojcem uznawanego dziecka.

Za granicą również można uznać ojcostwo

Jeżeli rodzice zamieszkują za granicą i przynajmniej jedno z nich jest obywatelem polskim, mogą złożyć oświadczenie przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do pełnienia funkcji konsula.

W razie niebezpieczeństwa życia matki dziecka lub mężczyzny oświadczenie o uznaniu ojcostwa odbierze również wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa, sekretarz gminy lub powiatu, a nawet notariusz.

Nie każdy może złożyć oświadczenie o uznaniu ojcostwa

REKLAMA

Oświadczenie o uznaniu ojcostwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego mogą złożyć osoby pełnoletnie. Zainteresowani, którzy nie ukończyli 18 lat, ale mają już lat 16, mogą złożyć takie oświadczenia jedynie przed sądem opiekuńczym.

Zarówno kierownik urzędu stanu cywilnego, jak i sąd odmówią przyjęcia oświadczeń, jeżeli zainteresowani nie osiągnęli odpowiedniego wieku lub stan ich zdrowia psychicznego budzi wątpliwości. Niedopuszczalne jest również uznanie ojcostwa w sytuacji, gdy toczy się sprawa o ustalenie ojcostwa.

Można uznać dziecko jeszcze nienarodzone, ale nie można uznać dziecka pełnoletniego

Przepisy przewidują możliwość uznania ojcostwa dziecka poczętego, lecz nienarodzonego. Od momentu, gdy dziecko osiągnie pełnoletność tylko ono może decydować o tym, czy chce dochodzić ustalenia swego pochodzenia.

Mężczyzna, który mylnie uznał swoje ojcostwo, może uchylić się od skutków swego oświadczenia

Mężczyzna, który uznał swoje ojcostwo, a później dowiedział się, iż nie jest biologicznym ojcem dziecka, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania. Ma na to sześć miesięcy od momentu, w którym dowiedział się, iż dziecko od niego nie pochodzi.

Nie może to jednak nastąpić przed urodzeniem się dziecka ani po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Takie samo prawo przysługuje matce dziecka, która potwierdziła oświadczenie mężczyzny, a także dziecku, gdy osiągnie pełnoletność.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA