REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa

W ramach postępowania trzeba przede wszystkim oprzeć się na badaniach porównawczych materiału genetycznego - te wykażą ojcostwo lub jego brak.
W ramach postępowania trzeba przede wszystkim oprzeć się na badaniach porównawczych materiału genetycznego - te wykażą ojcostwo lub jego brak.

REKLAMA

REKLAMA

Od czerwcowej zmiany kodeksu rodzinnego i opiekuńczego uznanie dziecka może zostać "unieważnione" przez postępowanie o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Wcześniej takie postępowanie określano mianem "unieważnienia uznania".

Gdy dziecko  pochodzi z małżeństwa nie trzeba czynić żadnych kroków prawnych, aby dowodzić ojcostwa - obowiązuje bowiem domniemanie, że mąż jest ojcem dziecka. Inaczej jest, gdy rodzice dziecka nie pozostają we formalnym związku. Wówczas, mężczyzna, który chce uzyskać prawa rodzicielskie musi złożyć odpowiednie oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub przed sądem opiekuńczym).

REKLAMA

Prawa biologii nadrzędne

Mężczyzna, który uznał ojcostwo, może po pewnym czasie dowiedzieć się, że w rzeczywistości nie jest ojcem. Do tej pory prawo chroniło raczej "dobro" dziecka nie dopuszczając do unieważnienia uznania po upływie roku od narodzin dziecka.

Powzięcie przez mężczyznę informacji, że dziecko nie pochodzi od niego, po upływie tego czasu nie upoważniało do de facto rezygnacji z roli rodzica. W konsekwencji ojciec musiał ponosić konsekwencje swego "błędu", ale dziecko, często już przyzwyczajone do "ojca" nie traciło rodzica.

Inna sprawa, że zwykle unieważnienia ojcostwa (czy od niedawna ""ustalenia bezskuteczności ojcostwa") dochodzą Ci mężczyźni, którzy tej roli nie wypełniają.

Zobacz: Jakie nazwisko dla dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mężczyzna, który dowiaduje się, że nie jest ojcem może wszcząć postępowanie o ustalenie bezskuteczności uznania w ciągu sześciu miesięcy od powzięcia tej informacji.

Jeśli sąd uwzględni powództwo, ustają wszelkie prawne konsekwencje pokrewieństwa pomiędzy dzieckiem a ojcem : władza rodzicielska, czyli prawa i obowiązki z nią związane, prawo dziedziczenia itd. Wyrok ma skutek wsteczny -  przyjmuje się, że uznanie w ogóle nie miało miejsca.

Nowe prawo ochroni ojców

Uzależnienie terminu do ustalenia bezskuteczności uznania od momentu, w którym uznający dowiedział się o tym, że nie jest ojcem, a nie od momentu urodzenia dziecka jest zmianą w podejściu do kwestii ojcostwa.

Wydaje się, że trudno wymagać, aby normy prawne były nadrzędne w stosunku do praw biologii. Postępowanie o ustalenie bezskuteczności ojcostwa ma na celu przywrócenie stanu zgodnego z rzeczywistością.

Jak poprowadzić postępowanie?

Postępowanie toczy się przed sądem rejonowym miejsca zamieszkania pozwanych.

Należy pamiętać, ze powództwo może wytoczyć także matka dziecka, które dowie się o braku biologicznej więzi między uznającym a dzieckiem oraz samo dziecko po osiągnięciu pełnoletności.

Kwestia kto kogo powinien pozywać kształtuje się w ten sposób:

  • gdy o ustalenie bezskuteczności walczy ojciec powinien pozwać matkę oraz dziecko (lub samo dziecko jeśli matka nie żyje),
  • jeśli jest to matka –  ojca oraz dziecko (lub samo dziecko jeśli ojciec nie żyje),
  • jeśli jest to dziecko-  matkę oraz ojca (lub samemu ojcu jeśli matka nie żyje).

Natomiast jeśli postępowanie wszczyna dziecko, a mężczyzna, który je uznał nie żyje, powództwo trzeba wytoczyć przeciwko kuratorowi powołanemu w jego miejsce przez sąd opiekuńczy.

Zobacz serwis: Ustalenie ojcostwa

Nie można wytoczyć powództwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności (tylko dziecko ma taką legitymację) i po śmierci dziecka (chyba że samo uznanie nastąpiło po śmierci dziecka - wtedy powództwo można wytoczyć do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność).

W ramach postępowania trzeba przede wszystkim oprzeć się na badaniach porównawczych materiału genetycznego - te wykażą ojcostwo lub jego brak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

REKLAMA

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

REKLAMA

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

REKLAMA