reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

Jak obalić domniemanie ojcostwa męża matki?

W prawie rodzinnym istnieje domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Domniemanie może być obalone jedynie poprzez wystąpienie z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa.

Jeśli więc dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Ustanie małżeństwa następuje na skutek: śmierci jednego z małżonków; prawomocnego orzeczenia rozwodu; uznania jednego z małżonków za zmarłego. Takie same skutki pociąga za sobą prawomocne unieważnienie małżeństwa, które ustawodawca wymienia osobno obok ustania małżeństwa.

Okres trzystu dni liczony jest od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego który powoduje ustanie małżeństwa a nie od momentu ogłoszenia wyroku, dlatego jeżeli dziecko urodziło się po ogłoszeniu wyroku rozwodowego, ale przed jego uprawomocnieniem to uważa się, że dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa.

Domniemanie ojcostwa męża matki istnieje niezależnie od tego czy małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu czy też w separacji faktycznej ( separacja, która nie została orzeczona przez sąd).

Nowy związek małżeński

W sytuacji, gdy matka dziecka zawrze nowy związek małżeński, a dziecko urodzi się przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia poprzedniego związku, ale po zawarciu nowego związku małżeńskiego przyjmuje się, że ojcem dziecka jest obecny mąż matki.

Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.

Sąd przekazuje urzędowi stanu cywilnego odpis prawomocnego wyroku zaprzeczającego ojcostwo męża matki. Wyrok taki stanowi podstawę dokonania w akcie urodzenia dziecka wzmianki dodatkowej tej treści, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Stosownie do okoliczności wyrok zaprzeczający ojcostwo męża matki może mieć wpływ na nazwisko dziecka. Dziecko w wypadku zaprzeczenia ojcostwa traci przymiot spadkobiercy męża matki.

Zobacz również: Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Co zrobić jeżeli ojcem dziecka nie jest mąż matki

Należy obalić domniemanie o pochodzeniu dziecka od męża matki tj. zaprzeczyć ojcostwu męża matki, które może być dokonane tylko i wyłącznie w procesie sądowym na podstawie pozwu o zaprzeczeniu ojcostwa. Uprawnionymi do wniesienia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa są: mąż matki, matka lub dziecko oraz prokurator.

Wytoczenie powództwa jest ograniczone terminem, który nie podlega przywróceniu. W przypadku męża matki dziecka jest to 6 miesięcy od kiedy dowiedział się o urodzeniu dziecka, w przypadku matki jest to 6 miesięcy od urodzenia dziecka, w przypadku dziecka – 3 lata od uzyskania pełnoletności. Jedynie prokurator nie jest ograniczony powyższymi terminami. Obalenie domniemania ojcostwa może nastąpić tylko przez wykazanie niepodobieństwa, żeby mąż mógł być ojcem dziecka. Może to nastąpić np. poprzez przeprowadzenie dowodu z badania krwi czy też badania DNA.

Jeżeli dziecko urodziło się w dniu poprzedzającym zawarcie małżeństwa nie podlega ochronie domniemania ojcostwa męża matki.

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa można złożyć dopiero po urodzeniu się dziecka. Wcześniejsze obalenie domniemania ojcostwa nie jest możliwe.

Zobacz również serwis: Ustalenie ojcostwa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.
Zaprzeczenie ojcostwa nie jest dopuszczalne po śmierci dziecka.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama