reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Instytucje rynku pracy > Centra aktywizacji zawodowej

Centra aktywizacji zawodowej

Od początku lutego 2009 roku weszła w życie zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która powołała do życia centra aktywizacji zawodowej. Mają ona pomóc osobom bezrobotnym poszukiwanie pracy.

W ramach powiatowych urzędów pracy wyodrębnione zostały się centra aktywizacji zawodowej (CAZ). Centra to wyspecjalizowane komórki organizacyjne powiatowego urzędu pracy, które realizują zadania w zakresie usług rynku pracy oraz instrumentów rynku pracy.

Zadaniem CAZ jest poszukiwanie ofert pracy oraz kojarzenie osób bezrobotnych z pracodawcami. Do zadań centrum należeć będzie także organizacja prac interwencyjnych, robót publicznych i zatrudnienia socjalne.

Ponadto w ramach powiatowych urzędów pracy tworzone mogą lokalne punkty informacyjno-konsultacyjne. Mają one na celu udzielanie osobom zainteresowanym oraz pracodawcom informacji o możliwościach i zakresie udzielenia pomocy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Swoje zadania mają realizować przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych umożliwiających dostęp do rejestrów publicznych prowadzonych w powiatowych urzędach pracy.

Celem wprowadzonych zmian jest znaczne zwiększenie zakresu aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych oraz ułatwienie urzędom pracy koncentrowanie się na indywidualnych potrzebach osób aktywizowanych zawodowo.

86 mln zł jest zarezerwowane w 2009 roku w Funduszu Pracy na utworzenie centrów aktywizacji zawodowej

Podstawa prawna: Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69 poz. 415)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama