| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna mieszkania > Zgłoszenie darowizny mieszkania

Zgłoszenie darowizny mieszkania

 Moja mama chce mi podarować mieszkanie, które zakupiła ponad 20 lat temu i przez cały czas była tam zameldowana.
Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny?Jeśli będzie to w formie aktu notarialnego, to czy będę musiała darowiznę jeszcze zgłosić do Urzędu Skarbowego?Czy w podarowanym mieszkaniu będę musiała się zameldować? Informuję, że jestem juz właścicielką innego mieszkania, gdzie jestem zameldowana.

Odpowiedź:

1. Nie

2. Nie

3. Nie

1. Czytelniczka jest w stosunku do mamy w tzw. grupie 0 podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że przy złożeniu oświadczenia o przyjęciu darowizny do urzędu skarbowego w terminie 1 miesiąca od daty otrzymania darowizny – nie będzie musiała zapłacić podatku.

Zobacz też: Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

2. W przypadku, gdy darowizna jest dokonywana przed notariuszem (a w przypadku nieruchomości jest to bezwzględnie konieczne), to on, jako płatnik podatku, dokonuje właściwego zgłoszenia do Urzędu skarbowego. Nie jest więc wymagana żadne działanie ze strony obdarowanej, w celu zwolnienia się z podatku od spadków i darowizn. Notariusz dokona również właściwych wpisów w księdze wieczystej lokalu.

3. Obowiązek meldunkowy powstaje, jeśli to mieszkanie miało by być miejscem stałego pobytu czytelniczki. Jednakże, meldunek może być przydatny jeśli czytelniczka ma zamiar sprzedać ww. mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego nabycia. Wówczas musiałaby skorzystać z ulgi meldunkowej – a ta jest uzależniona od zameldowania się w danym lokalu na okres co najmniej 12 miesięcy przed datą sprzedaży. W innym przypadku musiała by zapłacić podatek dochodowy. Zupełne zwolnienie bowiem od podatku od spadków i darowizn, dla grupy 0, jest bezwarunkowe – nie trzeba ani się meldować, ani odczekać przed sprzedażą darowanego lokalu - raz ustanowionego zwolnienia nie można utracić.

Zobacz serwis: Podatek od darowizn

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli ktoś jest w grupie 0 podatku od darowizn i spadków, to przy złożeniu oświadczenia o przyjęciu darowizny do urzędu skarbowego w terminie 1 miesiąca od daty otrzymania darowizny – nie musi płacić podatku.
Jeśli ktoś jest w grupie 0 podatku od darowizn i spadków, to przy złożeniu oświadczenia o przyjęciu darowizny do urzędu skarbowego w terminie 1 miesiąca od daty otrzymania darowizny – nie musi płacić podatku.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »