reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > 500 plus > Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach

W związku z wejściem w życie w dniu 18 lipca 2020 r. ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, powstają wątpliwości dotyczące zasad jego realizacji. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

1. Czy bonem można zapłacić za siebie i dzieci czy tylko za dzieci?

Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej „usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon. Usługa hotelarska lub impreza turystyczna są świadczone na rzecz dziecka, gdy z usługi hotelarskiej korzysta lub w imprezie turystycznej uczestniczy dziecko, nawet gdy ze względu na jego wiek z jego udziałem nie wiąże się dodatkowa płatność.”

Polecamy: Kodeks kierowcy. Zmiany 2020 (PDF)

2.  Czy bon turystyczny można wydać na paliwo?

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym w jasny sposób precyzuje listę usług, za które będzie można zapłacić bonem. W art. 5 tej ustawy wspomniano o usługach hotelowych i imprezach turystycznych. To wyklucza wydanie bonu np. na paliwo do samochodu.

3. Czy wartość bonu turystycznego będzie opodatkowana?

Wartość bonu turystycznego będzie zwolniona z podatku, nie będzie też wliczana do dochodu, od wysokości którego zależą różne świadczenia.

4. Ważność bonu wygasa automatycznie w dniu 31 marca 2022 r. Czy do tego czasu musi nastąpić realizacja imprezy turystycznej?

Zgodnie z art. 7 ust.2 przedmiotowej ustawy, wygaśnięcie prawa do dokonywania płatności za pomocą bonu nie uniemożliwia korzystania z usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej w przypadku gdy płatność za tę usługę hotelarską lub imprezę turystyczną dokonana za pomocą bonu nastąpiła do dnia 31 marca 2022 r. Jak widać, kluczowym jest więc tutaj moment dokonania zapłaty za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną.

5. Czy bon turystyczny przysługuje dzieciom, których rodzice pracują za granicą?

Bonem turystycznym zostały objęte również dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

6. Jak wygląda obsługa bonu?

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy mieć profil na PUE. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Jak poinformował wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, od 31 lipca rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się w systemie PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego

7. Czy bon przysługuje, gdy dziecko ukończyło 18 .rok życia w dniu wejścia w życie ustawy (tj.18 lipca 2020 r.)?

Jeśli dziecko ukończyło 18 lat najpóźniej w dniu wejścia w życie ustawy, bon na takie dziecko nie zostanie przyznany. Osoby urodzone po 18 lipca będą miały prawo skorzystać z tego świadczenia.

8. Czy cały bon trzeba wykorzystać jednorazowo?

Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łukasz Poczyński

radca prawny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za pomocą bonu turystycznego osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia./Fot. Shutterstock
Za pomocą bonu turystycznego osoba uprawniona może dokonywać płatności wielokrotnie, aż do wyczerpania wysokości przysługującego jej świadczenia./Fot. Shutterstock

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama