REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do przedszkoli 2025/2026. Kiedy składać wniosek?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Rekrutacja do przedszkoli 2025/2026. Kiedy składać wniosek?
Rekrutacja do przedszkoli 2025/2026. Kiedy składać wniosek?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niebawem ruszy nabór wniosków do publicznych przedszkoli na rok szkolny 2025/2026. Warto sprawdzić w swoim mieście kiedy rozpoczyna się rekrutacja, żeby nie przegapić terminu. Jakie są kryteria ustawowe? Co z progami dochodowymi? Jak się odwołać? Sprawdź najważniejsze zasady!

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli 2025/2026?

Co roku placówki przeprowadzają rekrutacje na wolne miejsca w kolejnym roku szkolnym. Najczęściej rodzice przedszkolaków składają wnioski pod koniec lutego i w marcu. W każdej gminie rekrutacja przeprowadzana jest w innym terminie.

REKLAMA

Przykład

Przykładowo, w Warszawie rekrutacja rozpocznie się 4 marca 2025 r. o godz. 13:00 i prowadzona będzie za pomocą elektronicznego systemu. W Krakowie nabór do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych rozpocznie się 3 marca 2025 r., w tym dniu zostanie też uruchomiony elektroniczny system rekrutacji. We Wrocławiu rekrutacja do przedszkoli wystartuje 20 marca 2025 r. o godzinie 12:00., a w Gdańsku rekrutacja internetowa będzie możliwa od 10 marca od godz. 12.00. W Białymstoku będzie można składać wnioski od 10 marca 2025 r.

REKLAMA

Warto też sprawdzić w swojej gminie wymaganą formę składania dokumentów. Często gminy umożliwiają wnoszenie wniosków online (podpisanych profilem zaufanym), wniosków wydrukowanych w systemie lub papierowych dostarczonych później do wybranego przedszkola.

Rodzice przedszkolaków już uczęszczających do placówek publicznych nieco wcześniej, bo w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego składają deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przebiega rekrutacja do przedszkola 2025/2026? Najważniejsze zasady

Z wychowania przedszkolnego korzystają dzieci w wieku 3–6 lat. Na rok szkolny 2025/2026 będą zatem przyjmowane dzieci z roczników 2022-2019. Wyjątkowo dziecko może zacząć chodzić do przedszkola, gdy ma 2,5 roku (rocznik 2023). W takiej sytuacji jednak o przyjęciu decyduje dyrektor przedszkola.

Sześciolatki (dzieci urodzone w 2019 r.) muszą odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

Pięcio-, cztero- i trzylatki mogą korzystać z wychowania przedszkolnego. Jeżeli takie dziecko nie zostanie przejęte w postępowaniu rekrutacyjnym do żadnego z przedszkoli wskazanych we wniosku, to gmina zapewni mu miejsce w innym. We wniosku rodzice określają kolejność wybranych publicznych przedszkoli: od najbardziej do najmniej preferowanych.

Ważne

Organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną inną formę wychowania przedszkolnego lub publiczną szkołę podstawową do końca stycznia podaje do publicznej wiadomości kryteria brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym oraz dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów, a także liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria, zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. Termin ten jest inny w przypadku nowopowstałych placówek.

Rekrutacja do przedszkola 2025/2026. Kryteria ustawowe i szczegółowe (np. dochodowe)

Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy. Stanowią o tym przepisy Prawa oświatowego.

Jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, to na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego bierze się pod uwagę łącznie następujące kryteria (tzw. ustawowe):

  • wielodzietność rodziny kandydata;
  • niepełnosprawność kandydata;
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Kryteria te mają jednakową wartość.

Na drugim etapie postępowania brane są pod uwagę szczegółowe kryteria ustalone przez dany samorząd. Może to być np. kryterium dochodu, określone w stosunku procentowym do progu dochodowego dla świadczeń rodzinnych. Aktualnie jest to kwota 674 zł (dochód na osobę w rodzinie dziecka). W każdej gminie szczegółowe kryteria mogą być inne, podobnie jak liczba punktów za ich spełnienie. Zgodnie z przepisami, organ stanowiący określa nie więcej niż 6 takich dodatkowych kryteriów i mogą mieć one różną wartość.

Rekrutacja do przedszkola 2025/2026. Jak się odwołać? [WZORY PISM]

Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola rozpatruje komisja rekrutacyjna. Od jej decyzji można się odwołać, wcześniej składając wniosek o uzasadnienie takiej decyzji. W tym czasie rodzic może wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Szczegółowe informacje oraz wzory takich pism znajdują się w artykułach:

Wzór wniosku o uzasadnienie nieprzyjęcia dziecka do przedszkola >>>

Jak napisać odwołanie do przedszkola (wzór) >>>

Polecamy: Podstawa wymiaru zasiłków chorobowych. Zasady ustalania

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA