| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR uprawnione są do dedykowanego im świadczenia pieniężnego. Jest to świadczenie przyznawane także osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty bądź pobierającym świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych.

  • wypełnić i złożyć wniosek o przyznanie uprawnień do świadczeń pieniężnych dla osób deportowanych (WZÓR) wraz z opinią wystawioną przez stowarzyszenie właściwe dla określonego rodzaju doznanych represji w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
  • dołączyć dokumenty potwierdzające rodzaj i okres represji.

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Autor: kombatanci.gov.pl

Wypłata

Świadczenie wypłacane jest przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej oddział ZUS. Dla osób mieszkających w Polsce za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce zameldowania. Do wypłaty dochodzi co miesiąc wraz z wypłata emerytury lub renty bądź w przypadku zamieszenia prawa do świadczenia emerytalno-rentowego w trzecim miesiącu każdego kwartału.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1996 r. w sprawie trybu wypłacania świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dziennik Ustaw rok 1996 nr 107 poz. 505)

Ustawa z dnia 31 maja 1996 r. o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1168)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »