REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek weterana poszkodowanego do emerytury lub renty

Dodatek weterana poszkodowanego do emerytury lub renty.
Dodatek weterana poszkodowanego do emerytury lub renty.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoba posiadająca status weterana poszkodowanego może złożyć wniosek o specjalny dodatek do emerytury lub renty, zwany dodatkiem weterana poszkodowanego. O ile w takim przypadku wzrośnie emerytura lub renta?

Dodatek do emerytury lub renty weterana

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty i posiada status weterana poszkodowanego może starać się o dodatek do świadczeń emerytalno-rentowych zwany dodatkiem weterana poszkodowanego.

REKLAMA

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, osobie uprawnionej przysługuje tylko jeden dodatek weterana poszkodowanego.

Polecamy: RODO na przykładach. Najczęściej zadawane pytania

Weteran poszkodowany

Weteranem poszkodowanym jest osoba, która została skierowana do wzięcia udziału w działaniach poza granicami kraju, np. misji pokojowej lub stabilizacyjnej i w związku z tymi działaniami doznała uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek może powstać wskutek wypadku bądź choroby nabytej w trakcie wykonywania tych działań. Weteran poszkodowany to taki, który w następstwie wspomnianego uszczerbku na zdrowiu otrzymał świadczenia odszkodowawcze.

W celu otrzymania uprawnień przysługującym weteranom poszkodowanym należy legitymować się statusem weterana poszkodowanego. Decyzję administracyjną w tej sprawie wydają m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • minister obrony narodowej – w odniesieniu do żołnierzy i pracowników jednostek wojskowych,
 • minister właściwy do spraw wewnętrznych – w odniesieniu do funkcjonariuszy i pracowników Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa.

Wysokość dodatku

Wysokość dodatku weterana poszkodowanego uzależniona jest od procentowo ustalonego uszczerbku na zdrowiu, przy czym podstawą wymiaru jest aktualna kwota najniższej emerytury. Od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. najniższa emerytura wynosi 1100 zł. Zgodnie z powyższym obowiązuje schemat:

 • od 10 do 20% uszczerbku - 10% podstawy wymiaru,
 • od 21 do 30% uszczerbku - 20% podstawy wymiaru,
 • od 31 do 40% uszczerbku - 30% podstawy wymiaru,
 • od 41 do 50% uszczerbku - 40% podstawy wymiaru,
 • od 51 do 60% uszczerbku - 50% podstawy wymiaru,
 • od 61 do 80% uszczerbku - 60% podstawy wymiaru,
 • powyżej 80% uszczerbku - 80% podstawy wymiaru.

Kwota dodatku rośnie corocznie wraz z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych. W marcu każdego roku dochodzi do podwyżki najniższej emerytury, która stanowi podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego. W związku z powyższym wzrośnie także wysokość omawianego dodatku.

Wniosek o dodatek

Aby otrzymać dodatek weterana poszkodowanego, należy złożyć stosowny wniosek. Ze względu na rzadkie stosowanie tego rodzaju dodatku do emerytury lub renty nie przewidziano specjalnego formularza. Osoba zainteresowana otrzymaniem dodatku sama konstruuje pismo i załącza do niego oryginał lub odpis decyzji o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego.

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa określa, co taki wniosek powinien zawierać:

 1. imię i nazwisko zainteresowanego;
 2. imiona rodziców;
 3. datę i miejsce urodzenia;
 4. adres zamieszkania i adres do korespondencji;
 5. numer PESEL;
 6. wskazanie świadczenia, o które ubiega się zainteresowany;
 7. podpis zainteresowanego lub jego pełnomocnika.

REKLAMA

Wniosek składa się w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS lub KRUS, jednak rozpatrzenia dokona jednostka właściwa ze względu na miejsce zameldowania ubezpieczonego. Można to zrobić osobiście bądź przez pełnomocnika, pisemnie lub ustnie do protokołu. Przewidziano także możliwość przesłania wniosku pocztą lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego.

Przyznany dodatek wypłacany jest wraz z otrzymywanym dotychczas świadczeniem emerytalno-rentowym, czyli np. co miesiąc wraz z emeryturą. Wyjątkiem jest sytuacja zawieszenia prawa do pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego, a więc np. wspomnianej emerytury. Wówczas wypłata dodatku następuje kwartalnie w każdym trzecim miesiącu danego kwartału. Prawo do dodatku przyznaje się od miesiąca złożenia wniosku.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1569)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA