REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy

Aleksandra Pajewska
Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy./ fot. Fotolia
Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego zmiana stanowiska pracy nie jest możliwa wobec pracownika będącego w okresie ochronnym. Okres ochronny to 4 lata poprzedzające osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Okres ochronny

Na mocy art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) pracownikom, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przysługuje tzw. okres ochronny. Stąd pracodawca nie może wypowiedzieć takiemu pracownikowi umowy o pracę. Powyższy zakaz obejmuje również brak możliwości zmiany warunków pracy lub płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

REKLAMA

Co do zasady pracodawca nie ma możliwości by wypowiedzieć umowę pracę pracownikowi będącemu w okresie ochronnym. Nie może również zmienić jego stanowiska pracy.

Zadaj pytanie na: Forum

Rozwiązanie a wypowiedzenie umowy o pracę

Warto podkreślić, że okres ochronny dotyczy nie rozwiązania umowy o pracę a samego wypowiedzenia. Stąd też odpowiednio wcześniej złożone wypowiedzenie, którego skutek nastąpi w okresie ochronnym nie stanowi naruszenia. Pogląd taki wyprowadzić należy z orzecznictwa Sądu Najwyższego - wyrok SN z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę – zdaniem SN - nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydłużony wiek emerytalny

W związku z następującym od 1 stycznia 2013 roku stopniowym wydłużaniem wieku emerytalnego przesuwa się także granica okresu ochronnego. Przepisy przejściowe gwarantują jednak ochronę pracowników w tym zakresie. Zatem pracownicy, którzy w dniu jej wejścia w życie są objęci ochroną stosunku pracy są objęci tą ochroną przez czas do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Czas, w którym ich stosunek pracy podlega szczególnemu reżimowi ochrony został odpowiednio wydłużony.

Zobacz również: Wiek emerytalny 2015

Wypowiedzenie zmieniające jako wyjątek

Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi objętemu szczególną ochroną jest możliwe jedynie w drodze wyjątku, w dwóch sytuacjach:

  1. gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
  2. gdy stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

W pozostałych sytuacjach dla wprowadzenia zmian wymagana jest zgoda obu stron stosunku pracy, tj. porozumienie.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października

ZUS: Świadczenie interwencyjne. [Wnioski] można składać od 5 października. Świadczenie interwencyjne jest wsparciem finansowym dla przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Komu będzie przysługiwało? Gdzie i jaki wniosek należy złożyć?

Alkohol ma być w opakowaniu, które nie wprowadza w błąd. Do 200 ml tylko w butelkach lub puszkach [projekt]

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby alkohol w opakowaniach do 200 ml był tylko w butelkach albo puszkach. Chodzi o to, aby opakowania nie wprowadzały w błąd. Alkohol powinien odróżniać się od innych środków spożywczych, tak aby nie doszło do pomyłki. 

Pracowniczka hotelu weszła do pokoju nowożeńców i ukradła pieniądze z kopert

Pracowniczka hotelu przywłaszczyła pieniądze nowożeńców. Jedna z pracownic hotelu w Krakowie ukradła część pieniędzy z kopert, które nowożeńcy dostali od gości weselnych. 

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale nie od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? Od kiedy? Sprawdź, jak zmieniają się przepisy

Niższe zarobki na zleceniach są już pewne, ale wszystko wskazuje, że nie nastąpi to od 2025 roku. Czy śmieciówki przestaną się opłacać? To zawsze jest uzależnione od tego, jakie priorytety mają strony umowy. Sprawdź, jak zmienią się przepisy.

REKLAMA

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek?

Świadczenie wspierające od 713 zł. Dla kogo, kiedy wniosek? Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające? Gdzie i jak można uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia? Czy zmieni się w 2025 roku?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd?

Opłata mocowa od stycznia 2025 r. Kto od 1 stycznia 2025 r. zapłaci wyższe rachunki za prąd? Czym jest opłata mocowa? Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował stawkę opłaty mocowej na 2025 r. Jakie to będą stawki?

REKLAMA