reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2017 > Polski emeryt z zagraniczną emeryturą 2017 r.

Polski emeryt z zagraniczną emeryturą 2017 r.

Polscy emeryci coraz częściej wyruszają za granicę. Wyjeżdżają w celach zarobkowych albo do swoich rodzin. Dzięki zagranicznym wyjazdom do pracy mają szansę na emeryturę zagraniczną.

Polscy emeryci poza dorabianiem do skromnej emerytury w kraju, wybierają także pracę za granicą. Taka praca w niektórych sytuacjach może dać im nawet podwójną emeryturę. Z racji pracy na terytorium Polski należy im się emerytura polska. Aby ją otrzymać emeryt musi osiągnąć odpowiedni wiek oraz udowodnić wymagany przepisami prawa okres składkowy oraz nieskładkowy. Z kolei zatrudnionemu za granicą należy się tamtejsza emerytura. Jest jednak pewien warunek. Emeryt, starający się o zagraniczną emeryturę, pracę musi wykonywać w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej albo w Norwegii, Szwajcarii, Islandii lub Liechtensteinie. Na taką emeryturę może liczyć także ten, kto zatrudni się w USA, Kanadzie, Australii, Korei Płd., Macedonii, Mołdawii, Ukrainie, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie.

Generalnie na zagraniczną emeryturę ma szansę emeryt pracujący w państwie, z którym Polska podpisała umowę międzynarodową o zabezpieczeniu społecznym. Umowa taka podpisywana jest pomiędzy dwoma państwami. Ma ona na celu właśnie koordynację systemów zabezpieczenia obowiązujących w państwach będących stronami umowy.

Na uwagę zasługuje fakt, że zasady przepisów koordynacyjnych dotyczą osób, które w więcej niż jednym państwie posiadają okresy ubezpieczenia.

Zobacz też: Nowy wiek emerytalny już w 2017 r.

Jakich formalności należy dokonać, aby otrzymać zagraniczną emeryturę?

Emeryt starający się o zagraniczną emeryturę w Polsce powinien:

  • Wskazać zagranicznego pracodawcę, u którego był zatrudniony;
  • Wskazać okres, przez jaki trwało zatrudnienie za granicą;
  • Złożyć oświadczenie zawierające wysokość osiąganego przychodu.

Wysokość emerytury wyliczana jest zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym państwie. Jeżeli emeryt był zatrudniony na przykład w kilku krajach Unii Europejskiej wniosek musi złożyć do ZUS-u lub odpowiednika zagranicznego tego organu, o przyznanie świadczenia. Wniosek powinno się skierować do organu właściwego dla kraju, w którym aktualnie się przebywa lub w którym znajduje się ostatnie miejsce pracy.

Każdy kraj ma swoje zasady oraz przepisy dotyczące przyznawania emerytur. Może okazać się, że osoba mająca prawo do emerytury w Polsce, nie będzie miała jeszcze prawa do emerytury w innym kraju. Jest to spowodowane tym, że w różnych państwach na emeryturę można przejść w różnym wieku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polski emeryt z zagraniczną emeryturą 2017 r. /fot. Fotolia
Polski emeryt z zagraniczną emeryturą 2017 r. /fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama