reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Zmiany w OFE: składka zmaleje do 2,3 procent

Zmiany w OFE: składka zmaleje do 2,3 procent

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Od 1 maja 2011 r. składka przekazywana do OFE ma wynosić 2,3 procent.

Dziś składka emerytalna ubezpieczonego, jaka trafia do OFE wynosi 7,3 procent. Co stanie się zatem z pozostałymi 5 procentami? Kwoty te mają zostać zaksięgowane w ZUS-ie na specjalnym subkoncie. „Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. W kolejnych latach wpłata na indywidualne konto w ZUS zmniejszałaby się aż do osiągnięcia do 3,8 proc. w 2017 r., tym samym wpłata do OFE wyniosłaby 3,5 proc. " - wyjaśnia rząd.

Premier Donald Tusk zapewnia, że zmiany są konieczne i pozwolą na zmniejszenie potrzeb pożyczkowych państwa o 190 mld zł do 2020 r.

Składka na OFE początkowo ma wynosić 2,3 proc., później zaś będzie stopniowo rosła do 2017 r., kiedy to ma osiągnąć 3,5 procent.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje także ulgę dla osób oszczędzających na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Ulga podatkowa będzie przysługiwała od 2012 r. w wysokości 4 proc. od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Projekt zmian w OFE ma wejść w życie 1 maja 2011 r.

Zobacz również serwis: OFE

Otwarte Fundusze Emerytalne funkcjonują w Polsce od 1999 r. Reforma systemu emerytalnego wprowadziła wówczas jego nowy model, składający się z części repartycyjnej (tzw. I filar) oraz kapitałowej (tzw. II filar). Przekazywaniem składek do II filara (a także ich gromadzeniem oraz pomnażaniem) zajmują się właśnie Otwarte Fundusze Emerytalne. Ich działalność reguluje ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

Członkostwo w OFE nabywa się z chwila zawarcia umowy z funduszem.

Obecnie osoba urodzona po dniu 31 grudnia 1968 r. powinna przystąpić do OFE w terminie 7 dni od momentu rozpoczęcia zatrudnienia.

W przeciwnym razie przydzielenie do OFE następuje w drodze losowania, które przeprowadzane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dwa razy w roku: w styczniu oraz w lipcu.

Zobacz również: Poradnik: czym należy się kierować przy wyborze OFE?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Składka na OFE wyniesie 2,3 procent
Składka na OFE wyniesie 2,3 procent

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama