REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Rzecznik Ubezpieczonych
Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.
Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.
Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.

REKLAMA

REKLAMA

Przynależność do otwartego funduszu emerytalna jest obowiązkowa w nowym systemie emerytalnym. Wybór funduszu nie jest ostateczny, a ubezpieczony zawsze może zmienić OFE. Przeczytaj jak to zrobić.

Przede wszystkim nie należy zmieniać funduszu pochopnie – trzeba to gruntowanie przemyśleć. Z uwagi na powtarzające się sygnały o wprowadzaniu w błąd przez nieuczciwych akwizytorów zalecamy samodzielne sprawdzenie przedstawionych informacji przed wypełnieniem wniosku o zmianę funduszu.

REKLAMA

Jeżeli już zdecydujemy się na zmianę funduszu to kolejno:

Uwaga na karne opłaty

1. Ustalamy, który fundusz może przynieść mi więcej korzyści niż dotychczasowy. Należy pamiętać, że zmiana funduszu w okresie krótszym niż dwa lata nastąpi tylko po wpłaceniu opłaty karnej (160 zł jeżeli członkostwo trwało krócej niż 1 rok oraz 80 zł, jeżeli członkostwo w dotychczasowym funduszu trwało dłużej niż 1 rok i krócej niż 2 lata).

2. Nawiązujemy kontakt z wybranym otwartym funduszem emerytalnym (przez internet, telefon, osobistą wizytę).

Zobacz serwis: Emerytury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypełnienie oświadczenia o rezygnacji

3. Wypełniamy oświadczenie, że rezygnujemy z członkostwa w dotychczasowym funduszu, które powinno być dostarczone do starego funduszu emerytalnego, a kopie należy przesłać do ZUS (koniecznie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Oświadczenie powinno być wypełnione w jednym egzemplarzu, aby nie mogło być wykorzystane później bez naszej wiedzy. Forma takiego oświadczenia jest ustalona i można ja pobrać z strony Rzecznika Ubezpieczonych.

Przystąpienie do nowego funduszu

4. Na spotkaniu z akwizytorem wypełniamy deklarację przystąpienia do wybranego funduszu. Akwizytor powinien służyć pomocą i odpowiadać na wszelkie pytania związane z przynależnością do OFE. Warto pamiętać, podobnie jak w przypadku przystępowania do pierwszego funduszu, że:

  • Akwizytor powinien być wpisany na specjalną listę osób, które mogą działać na rzecz określonego funduszu emerytalnego.
  • Akwizytor nie może nam oferować żadnych korzyści materialnych (np. roweru, pieniędzy itp.) w zamian za przystąpienie do funduszu.
  • Akwizytor nie może wykorzystywać swojej pozycji służbowej, dominującej np. oferować członkostwa w OFE swoim podwładnym

Można również samodzielnie wypełnić deklarację (np. pobraną z internetu) i przesłać ją do funduszu. Szczegółowy tryb takiego postępowania jest ustalony przez każdy fundusz.

Zobacz: Na ilu IKE można gromadzić środki emerytalne?


5. Po wypełnieniu deklaracji powinniśmy otrzymać jako potwierdzenie jej kopię. Akwizytor jest zobowiązany nam ją wręczyć tuż po podpisaniu. Jest ona wyłącznie dla nas. Stanowi ona dla nas dowód wypełnienia deklaracji, dlatego powinniśmy ją starannie przechowywać. Niedopuszczalne jest, aby akwizytor zabrał nam kopie deklaracji przystąpienia do starego lub nowego funduszu. Akwizytor powinien posiadać deklarację przystąpienia do nowego funduszu (kopia zostaje u nas) oraz ewentualnie jeden egzemplarz oświadczenia rezygnacji z członkostwa w starym funduszu, jeżeli zobowiązał się do przekazania go staremu funduszowi.

Przejście po dwóch latach

6. Jeżeli zmiana członkostwa funduszu nastąpiła w okresie:

  • krótszym niż dwuletni, wówczas stary fundusz zwróci się do nas o wpłacenie na wskazane konto opłaty karnej (160 zł jeżeli członkostwo trwało krócej niż 1 rok oraz 80 zł, jeżeli członkostwo w dotychczasowym funduszu trwało dłużej niż 1 rok i krócej niż 2 lata). Jeżeli w przeciągu 14 dni nie uiścimy tej opłaty, wówczas nie dojdzie do transferu (zmiany funduszu) i w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych pozostaniemy jako członek starego funduszu.
  • dłuższym niż dwuletni, wówczas stary fundusz emerytalny ma obowiązek umieścić nas na liście transferowej przesyłanej do Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych

Zobacz: Obowiązki członka OFE

REKLAMA

7. Po dokonaniu wpisu w Centralnym Rejestrze otwarty fundusz emerytalny wysyła potwierdzenie, że zostaliśmy przyjęci w poczet członków tego funduszu i przelano środki zgromadzone na koncie w starym funduszu do nowego. Transfery pomiędzy funduszami są dokonywane raz na kwartał.

Ponieważ anulowanie procesu transferu jest niezwykle trudne i wymaga udowodnienia, że zostało się wprowadzonym w błąd, dlatego zaleca się roztropne podejmowanie decyzji o zmianie funduszu. Przypominamy, że może się to wiązać z utratą korzyści związanych z programem lojalnościowym (im dłużej jesteśmy w funduszu tym mniejszą ponosimy opłatę od składki). Pamiętajmy jednak, że w grze o emeryturę głównie liczą się przyszłe wyniki inwestycyjne. Dlatego jeżeli uznamy, że nasz dotychczasowy fundusz zarabia zdecydowanie mniej aniżeli inne, odłóżmy na bok sentymenty i zastanówmy się czy zmiana funduszu po odjęciu potencjalnych kosztów i utraconych korzyści nie byłaby dla nas korzystniejsza.

Należy pamiętać, że członek otwartego funduszu emerytalnego jest zobowiązany do informowania funduszu o wszelkich zmianach w imieniu, nazwisku, miejscu zamieszkania lub stanie cywilnym. Służą do tego specjalne druki udostępniane przez fundusze.

UWAGA Przy zmianie funduszu trzeba wyjątkowo uważać na nierzetelne działania ze strony akwizytorów.


Nierzetelni akwizytorzy

Z doświadczeń praktycznych wynika, że w procesie akwizycji (pozyskiwania członków) do otwartych funduszy emerytalnych ze strony nierzetelnych akwizytorów padają stwierdzenia, które są dalekie od prawdy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu Biurem Rzecznika Ubezpieczonych.

Przeczytaj inne artykuły Rzecznika Ubezpieczonych

Oto kilka najczęściej spotykanych przykładów:

W naszym funduszu jednostka jest tańsza, dlatego przechodząc do niego znacznie zyskujesz ponieważ będziesz miał więcej jednostek.

REKLAMA

Jest to ewidentne przekłamanie co łatwo wykazać na poniższym przykładzie. Jeżeli jednostka w starym funduszu kosztuje 20 zł, natomiast w nowym 16 zł, to w momencie transferu jednostki w starym funduszu są sprzedawane, gotówka ze sprzedaży jest przekazywana do nowego funduszu, w którym kupujemy za przetransferowaną kwotę jednostki uczestnictwa w nowym funduszu.

Jeżeli posiadamy 100 jednostek w starym funduszu to oznacza, że na naszym indywidualnym koncie zgromadziliśmy 2000zł (100 jednostek x 20 zł). Jeżeli to 2000 zł przetransferujemy do nowego funduszu, wówczas za uzyskane środki będziemy mogli zakupić 125 jednostek uczestnictwa w nowym funduszu po 16 zł. Jednostek uczestnictwa będziemy mieli więcej, ale ponieważ ich cena jest niższa, dlatego na koncie nadal będziemy mieli 2000 zł (125 jednostek x 16zł).

Twój stary fundusz zbankrutował, jeżeli się nie pospieszysz i nie wstąpisz do naszego funduszu, wówczas stracisz wszystkie pieniądze.

To też nieprawda bowiem Otwarty Fundusz Emerytalny nie może zbankrutować i jest to w świetle prawa niemożliwe. Zbankrutować może powszechne towarzystwo emerytalne, wówczas jednak zarządzanie jest przekazywane innemu funduszowi. Nie ma możliwości utraty pieniędzy zgromadzonych w OFE z powodu bankructwa PTE. Wszelkie informacje dotyczące bankructwa PTE radzimy sprawdzić samodzielnie i pamiętajmy, że od początku funkcjonowania II filara nie zbankrutowało żadne PTE.

Zmień fundusz na nasz, gdyż stopa zwrotu naszego funduszu jest najlepsza.

Określenie najlepsza stopa zwrotu w przypadku wyników OFE jest względne, wszystko bowiem zależy od tego w jakim okresie to analizujemy. Jeżeli fundusz odnotował najlepszy wynik w ostatnim miesiącu lub kwartale to wcale nie oznacza że poprzednie wyniki były również tak korzystne. W przypadku wyników OFE nie powinno się właściwe brać pod uwagę okresów krótszych niż jeden rok a skupić się na wynikach wieloletnich. Ponadto warto przedstawione informacje sprawdzić samodzielnie. Takie zestawienia wyników inwestycyjnych OFE dostępne są na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl).

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Odpowiedź na pytanie przygotował starszy specjalista w BRU Marcin Kawiński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA