Kategorie

Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Rzecznik Ubezpieczonych
Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.
Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.
Przynależność do otwartego funduszu emerytalna jest obowiązkowa w nowym systemie emerytalnym. Wybór funduszu nie jest ostateczny, a ubezpieczony zawsze może zmienić OFE. Przeczytaj jak to zrobić.

Przede wszystkim nie należy zmieniać funduszu pochopnie – trzeba to gruntowanie przemyśleć. Z uwagi na powtarzające się sygnały o wprowadzaniu w błąd przez nieuczciwych akwizytorów zalecamy samodzielne sprawdzenie przedstawionych informacji przed wypełnieniem wniosku o zmianę funduszu.

Jeżeli już zdecydujemy się na zmianę funduszu to kolejno:

Uwaga na karne opłaty

1. Ustalamy, który fundusz może przynieść mi więcej korzyści niż dotychczasowy. Należy pamiętać, że zmiana funduszu w okresie krótszym niż dwa lata nastąpi tylko po wpłaceniu opłaty karnej (160 zł jeżeli członkostwo trwało krócej niż 1 rok oraz 80 zł, jeżeli członkostwo w dotychczasowym funduszu trwało dłużej niż 1 rok i krócej niż 2 lata).

2. Nawiązujemy kontakt z wybranym otwartym funduszem emerytalnym (przez internet, telefon, osobistą wizytę).

Zobacz serwis: Emerytury

Wypełnienie oświadczenia o rezygnacji

3. Wypełniamy oświadczenie, że rezygnujemy z członkostwa w dotychczasowym funduszu, które powinno być dostarczone do starego funduszu emerytalnego, a kopie należy przesłać do ZUS (koniecznie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Oświadczenie powinno być wypełnione w jednym egzemplarzu, aby nie mogło być wykorzystane później bez naszej wiedzy. Forma takiego oświadczenia jest ustalona i można ja pobrać z strony Rzecznika Ubezpieczonych.

Przystąpienie do nowego funduszu

4. Na spotkaniu z akwizytorem wypełniamy deklarację przystąpienia do wybranego funduszu. Akwizytor powinien służyć pomocą i odpowiadać na wszelkie pytania związane z przynależnością do OFE. Warto pamiętać, podobnie jak w przypadku przystępowania do pierwszego funduszu, że:

 • Akwizytor powinien być wpisany na specjalną listę osób, które mogą działać na rzecz określonego funduszu emerytalnego.
 • Akwizytor nie może nam oferować żadnych korzyści materialnych (np. roweru, pieniędzy itp.) w zamian za przystąpienie do funduszu.
 • Akwizytor nie może wykorzystywać swojej pozycji służbowej, dominującej np. oferować członkostwa w OFE swoim podwładnym

Można również samodzielnie wypełnić deklarację (np. pobraną z internetu) i przesłać ją do funduszu. Szczegółowy tryb takiego postępowania jest ustalony przez każdy fundusz.

Zobacz: Na ilu IKE można gromadzić środki emerytalne?


5. Po wypełnieniu deklaracji powinniśmy otrzymać jako potwierdzenie jej kopię. Akwizytor jest zobowiązany nam ją wręczyć tuż po podpisaniu. Jest ona wyłącznie dla nas. Stanowi ona dla nas dowód wypełnienia deklaracji, dlatego powinniśmy ją starannie przechowywać. Niedopuszczalne jest, aby akwizytor zabrał nam kopie deklaracji przystąpienia do starego lub nowego funduszu. Akwizytor powinien posiadać deklarację przystąpienia do nowego funduszu (kopia zostaje u nas) oraz ewentualnie jeden egzemplarz oświadczenia rezygnacji z członkostwa w starym funduszu, jeżeli zobowiązał się do przekazania go staremu funduszowi.

Przejście po dwóch latach

6. Jeżeli zmiana członkostwa funduszu nastąpiła w okresie:

 • krótszym niż dwuletni, wówczas stary fundusz zwróci się do nas o wpłacenie na wskazane konto opłaty karnej (160 zł jeżeli członkostwo trwało krócej niż 1 rok oraz 80 zł, jeżeli członkostwo w dotychczasowym funduszu trwało dłużej niż 1 rok i krócej niż 2 lata). Jeżeli w przeciągu 14 dni nie uiścimy tej opłaty, wówczas nie dojdzie do transferu (zmiany funduszu) i w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych pozostaniemy jako członek starego funduszu.
 • dłuższym niż dwuletni, wówczas stary fundusz emerytalny ma obowiązek umieścić nas na liście transferowej przesyłanej do Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych

Zobacz: Obowiązki członka OFE

Reklama

7. Po dokonaniu wpisu w Centralnym Rejestrze otwarty fundusz emerytalny wysyła potwierdzenie, że zostaliśmy przyjęci w poczet członków tego funduszu i przelano środki zgromadzone na koncie w starym funduszu do nowego. Transfery pomiędzy funduszami są dokonywane raz na kwartał.

Ponieważ anulowanie procesu transferu jest niezwykle trudne i wymaga udowodnienia, że zostało się wprowadzonym w błąd, dlatego zaleca się roztropne podejmowanie decyzji o zmianie funduszu. Przypominamy, że może się to wiązać z utratą korzyści związanych z programem lojalnościowym (im dłużej jesteśmy w funduszu tym mniejszą ponosimy opłatę od składki). Pamiętajmy jednak, że w grze o emeryturę głównie liczą się przyszłe wyniki inwestycyjne. Dlatego jeżeli uznamy, że nasz dotychczasowy fundusz zarabia zdecydowanie mniej aniżeli inne, odłóżmy na bok sentymenty i zastanówmy się czy zmiana funduszu po odjęciu potencjalnych kosztów i utraconych korzyści nie byłaby dla nas korzystniejsza.

Należy pamiętać, że członek otwartego funduszu emerytalnego jest zobowiązany do informowania funduszu o wszelkich zmianach w imieniu, nazwisku, miejscu zamieszkania lub stanie cywilnym. Służą do tego specjalne druki udostępniane przez fundusze.

UWAGA Przy zmianie funduszu trzeba wyjątkowo uważać na nierzetelne działania ze strony akwizytorów.


Nierzetelni akwizytorzy

Z doświadczeń praktycznych wynika, że w procesie akwizycji (pozyskiwania członków) do otwartych funduszy emerytalnych ze strony nierzetelnych akwizytorów padają stwierdzenia, które są dalekie od prawdy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu Biurem Rzecznika Ubezpieczonych.

Przeczytaj inne artykuły Rzecznika Ubezpieczonych

Oto kilka najczęściej spotykanych przykładów:

W naszym funduszu jednostka jest tańsza, dlatego przechodząc do niego znacznie zyskujesz ponieważ będziesz miał więcej jednostek.

Reklama

Jest to ewidentne przekłamanie co łatwo wykazać na poniższym przykładzie. Jeżeli jednostka w starym funduszu kosztuje 20 zł, natomiast w nowym 16 zł, to w momencie transferu jednostki w starym funduszu są sprzedawane, gotówka ze sprzedaży jest przekazywana do nowego funduszu, w którym kupujemy za przetransferowaną kwotę jednostki uczestnictwa w nowym funduszu.

Jeżeli posiadamy 100 jednostek w starym funduszu to oznacza, że na naszym indywidualnym koncie zgromadziliśmy 2000zł (100 jednostek x 20 zł). Jeżeli to 2000 zł przetransferujemy do nowego funduszu, wówczas za uzyskane środki będziemy mogli zakupić 125 jednostek uczestnictwa w nowym funduszu po 16 zł. Jednostek uczestnictwa będziemy mieli więcej, ale ponieważ ich cena jest niższa, dlatego na koncie nadal będziemy mieli 2000 zł (125 jednostek x 16zł).

Twój stary fundusz zbankrutował, jeżeli się nie pospieszysz i nie wstąpisz do naszego funduszu, wówczas stracisz wszystkie pieniądze.

To też nieprawda bowiem Otwarty Fundusz Emerytalny nie może zbankrutować i jest to w świetle prawa niemożliwe. Zbankrutować może powszechne towarzystwo emerytalne, wówczas jednak zarządzanie jest przekazywane innemu funduszowi. Nie ma możliwości utraty pieniędzy zgromadzonych w OFE z powodu bankructwa PTE. Wszelkie informacje dotyczące bankructwa PTE radzimy sprawdzić samodzielnie i pamiętajmy, że od początku funkcjonowania II filara nie zbankrutowało żadne PTE.

Zmień fundusz na nasz, gdyż stopa zwrotu naszego funduszu jest najlepsza.

Określenie najlepsza stopa zwrotu w przypadku wyników OFE jest względne, wszystko bowiem zależy od tego w jakim okresie to analizujemy. Jeżeli fundusz odnotował najlepszy wynik w ostatnim miesiącu lub kwartale to wcale nie oznacza że poprzednie wyniki były również tak korzystne. W przypadku wyników OFE nie powinno się właściwe brać pod uwagę okresów krótszych niż jeden rok a skupić się na wynikach wieloletnich. Ponadto warto przedstawione informacje sprawdzić samodzielnie. Takie zestawienia wyników inwestycyjnych OFE dostępne są na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego (www.knf.gov.pl).

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Odpowiedź na pytanie przygotował starszy specjalista w BRU Marcin Kawiński

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.