reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia społeczne > Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Rzecznik radzi: jak zmienić otwarty fundusz emerytalny?

Przynależność do otwartego funduszu emerytalna jest obowiązkowa w nowym systemie emerytalnym. Wybór funduszu nie jest ostateczny, a ubezpieczony zawsze może zmienić OFE. Przeczytaj jak to zrobić.

Przede wszystkim nie należy zmieniać funduszu pochopnie – trzeba to gruntowanie przemyśleć. Z uwagi na powtarzające się sygnały o wprowadzaniu w błąd przez nieuczciwych akwizytorów zalecamy samodzielne sprawdzenie przedstawionych informacji przed wypełnieniem wniosku o zmianę funduszu.

Jeżeli już zdecydujemy się na zmianę funduszu to kolejno:

Uwaga na karne opłaty

1. Ustalamy, który fundusz może przynieść mi więcej korzyści niż dotychczasowy. Należy pamiętać, że zmiana funduszu w okresie krótszym niż dwa lata nastąpi tylko po wpłaceniu opłaty karnej (160 zł jeżeli członkostwo trwało krócej niż 1 rok oraz 80 zł, jeżeli członkostwo w dotychczasowym funduszu trwało dłużej niż 1 rok i krócej niż 2 lata).

2. Nawiązujemy kontakt z wybranym otwartym funduszem emerytalnym (przez internet, telefon, osobistą wizytę).

Zobacz serwis: Emerytury

Wypełnienie oświadczenia o rezygnacji

3. Wypełniamy oświadczenie, że rezygnujemy z członkostwa w dotychczasowym funduszu, które powinno być dostarczone do starego funduszu emerytalnego, a kopie należy przesłać do ZUS (koniecznie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). Oświadczenie powinno być wypełnione w jednym egzemplarzu, aby nie mogło być wykorzystane później bez naszej wiedzy. Forma takiego oświadczenia jest ustalona i można ja pobrać z strony Rzecznika Ubezpieczonych.

Przystąpienie do nowego funduszu

4. Na spotkaniu z akwizytorem wypełniamy deklarację przystąpienia do wybranego funduszu. Akwizytor powinien służyć pomocą i odpowiadać na wszelkie pytania związane z przynależnością do OFE. Warto pamiętać, podobnie jak w przypadku przystępowania do pierwszego funduszu, że:

  • Akwizytor powinien być wpisany na specjalną listę osób, które mogą działać na rzecz określonego funduszu emerytalnego.
  • Akwizytor nie może nam oferować żadnych korzyści materialnych (np. roweru, pieniędzy itp.) w zamian za przystąpienie do funduszu.
  • Akwizytor nie może wykorzystywać swojej pozycji służbowej, dominującej np. oferować członkostwa w OFE swoim podwładnym

Można również samodzielnie wypełnić deklarację (np. pobraną z internetu) i przesłać ją do funduszu. Szczegółowy tryb takiego postępowania jest ustalony przez każdy fundusz.

Zobacz: Na ilu IKE można gromadzić środki emerytalne?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.
Przyszli emeryci mogą zmieniać otwarte fundusze emerytalne.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama