reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne w pytaniach i odpowiedziach

Świadczenie przedemerytalne w pytaniach i odpowiedziach

Świadczenie przedemerytalne to pomoc finansowa dla osób o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły pracę i nie mają nowego zatrudnienia. Ponadto nie spełniają jeszcze wszystkich wymogów otrzymania emerytury. Świadczenia przedemerytalne podlegają waloryzacji, tak jak emerytury i renty.

Prezentujemy państwu najczęściej zadawane pytania dotyczące świadczeń przedemerytalnych, jakie pojawiają się na naszym forum. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się kwestie przechodzenia ze świadczenia na emeryturę.

Emerytura po świadczeniu przedemerytalnym

Jestem na świadczeniu przedemerytalnym. W 2007 r. w lipcu pracowałam 22 dni na umowę zlecenia, osiągając dochód brutto 336 zł, w sierpniu 2008 r. Kończę 55 lat i chcę przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy ten rodzaj zatrudnienia nie będzie mi przeszkodą ?

Zgodnie z przepisami, kobieta urodzona po dniu 31 grudnia 1948r., która do dnia 31 grudnia 2008 r. osiągnie wiek 55 lat oraz udowodni okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat, może przejść na wcześniejszą emeryturę, jeżeli:

  • ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę była pracownikiem oraz
  • w ubezpieczeniu pracowniczym pozostawała przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Spełnienia tych dwóch ostatnich warunków nie wymaga się od kobiety, która przez cały okres wymagany do przyznania emerytury, czyli przez 30 lat pozostawała w stosunku pracy. Jeżeli zatem była Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę, czyli inaczej ujmując była Pani pracownikiem na etacie przez co najmniej 30 lat – wówczas fakt wykonywania przez panią ostatnio umowy-zlecenia – nie powinien stanowić przeszkody w przyznaniu wcześniejszej emerytury.

Jeżeli natomiast nie legitymuje się pani 30-letnim okresem pozostawania w stosunku pracy – wówczas to ostatnie zatrudnienie na podstawie umowy – zlecenia, uniemożliwi przyznanie wcześniejszej emerytury, ponieważ nie zostaną spełnione warunki wymienione wyżej dwa warunki.

Istotne jest również to, że przy ustalaniu ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu, o których mowa w 2 punkcie – uwzględnia się kolejne miesiące podlegania ubezpieczeniu, co oznacza, że między tymi miesiącami mogą występować przerwy np. spowodowane pobieraniem świadczenia przedemerytalnego.

Zatem być może, warunek posiadania 6-miesięcznego okresu ubezpieczenia pracowniczego w ostatnich 24 miesiącach ubezpieczenia, przy ustalaniu których wyłączymy okres pobierania świadczenia przedemerytalnego – w Pani przypadku jest spełniony. Wówczas, aby otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury musiałaby pani podjąć pracę na etacie tylko w celu spełnienia warunku pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym - ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę.

Należy również zaznaczyć, że prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje tym osobom, które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo wraz z wnioskiem o emeryturę złożą również wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w tym funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego związane jest ze spełnieniem szeregu warunków.
Otrzymanie świadczenia przedemerytalnego związane jest ze spełnieniem szeregu warunków.

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy179.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama