reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.

Za zabójstwo lub uśmiercenie zwierząt z naruszeniem przepisów ustawy będzie grozić maksymalnie 4 lata pozbawienia wolności, a nie 2 lata pozbawienia wolności jak ma to miejsce teraz.

Wprowadzanie zakazu utrzymywania psa na łańcuchu;

Obecnie jest dozwolone utrzymywanie psa na minimalnie 3 m łańcuchu, jednak nie dłużej niż 12 godzin w ciągu dnia. Posłowie chcą całkowicie znieść ten zakaz. Oznacza to, że psa trzeba będzie trzymać w kojcu. W projekcie zaproponowano wprowadzenie definicji ,,kojca’’, a także określenie w przyszłości jego dokładnych wymiarów.

Zakaz utrzymywania  psa na łańcuchu nie zostanie zniesiony od razu lecz dopiero z dniem 1 sierpnia 2020 roku. W ten sposób właściciele będą mogli zadbać o odpowiednie kojce dla swoich psów. W międzyczasie będzie można trzymać psa na łańcuchu jednak już na minimalnie 5 metrowym, a nie jak to było do tej pory – 3 m.

Zmian w ustawie o ochronie zwierząt jest więcej. W następnej części omówię m.in. zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer czy też wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego. Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią omówienia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1840)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama