reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. II

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. II

Zakaz trzymania psa na łańcuchu, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego – to jedne z wielu zmian jakie posłowie PiS zaproponowali w ustawie o ochronie zwierząt. W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt.

W cz.I omówiłem wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru, rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami, podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go, a także wprowadzanie zakazu utrzymywania psa na łańcuchu. Aby zapoznać się z omówionymi w cz.I zmianami serdecznie zapraszam do kliknięcia w znajdujący się poniżej odnośnik.

W tym artykule skupimy się na zakazie wykorzystywania zwierząt w cyrkach, wprowadzeniu definicji psa rasowego i kota rasowego, zakazie chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer, zakazie uśmiercania zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia, a także na innych proponowanych przez posłów zmianach. Zapraszam do zapoznania się z proponowanymi przez posłów zmianami.

Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach

Jedną z najbardziej znaczących zmian proponowanych przez posłów jest wprowadzenie całkowitego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Łatwo się domyślić, że chodzi tu głównie o zwierzęta, które w naturze występują jako dzikie. Jak stwierdzono w uzasadnieniu do projektu, cyrki nie są w stanie zapewnić zwierzętom adekwatnych do ich potrzeb np. kontaktu ze stadem, możliwości izolacji, indywidualnej diety itd.

Powodem wprowadzenie zakazu jest także przyjrzenie się metodom tresury zwierząt i skutkom jakie to wywołuje. Posłowie twierdzą, że w naturze dzikiego zwierzęcia nie leży wykonywanie sztuczek dlatego aby zwierze ich się nauczyło należy przeprowadzić tresurę. Często tresura bywa brutalna – wykorzystuje się przy niej np. elektryczne pałki, haki, łańcuchy co często negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne zwierzęcia.

W uzasadnieniu wskazano, że w Polsce istnieje 17 cyrków wykorzystujących zwierzęta w swoich przedstawieniach. Szacuje się, że w tych cyrkach znajduje się 250-300 osobników, m.in. krokodyle, słonie, tygrysy, foki, lamy, zebry, lwy, węże itd.

Zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach występuje np. w Finlandii, Austrii, Chorwacji, Holandii czy też w Słowenii.

Zakaz chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer

Kolejną propozycją jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer. Jak wskazano w uzasadnieniu: chów i hodowla zwierząt w tym celu przysparza zwierzętom zbędne cierpienie, a ponadto niektóre fermy negatywnie wpływają na środowisko naturalne.

Zwierzęta futerkowe są trzymane w małych, ciasnych klatkach, a w okrutny sposób zabijane - często za pomocą prądu. Cytując z uzasadnienia: (…) to jest podłość, która zaprzecza rzekomo niezbywalnej godności ludzi, którzy pracują w tym brudnym, krwawym przemyśle.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 15.11.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz.II/ fot. Fotolia
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz.II/ fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama