Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

Bartłomiej Ceglarski
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia
W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.

Grupa posłów PiS przygotowała projekt rewolucyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zmian proponowanych przez PiS jest bardzo wiele. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, jednym z celów tego projektu jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, a także wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

Projektodawcy proponują m.in:

Wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru;

Na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku oznakowania psów – właściciel ma taką możliwość jednak nie musi z niej korzystać. Ponieważ bardzo mało właścicieli zwierząt decyduje się na oznakowanie zwierzęcia często nie ma możliwości zidentyfikowania zwierząt porzuconych lub poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Posłowie proponują aby oznakowanie stało się obowiązkowe w przypadku psów. Koty będą mogły podlegać oznakowaniu, jednak nie będzie takiego przymusu. Oznakowania będzie dokonywał weterynarz, technik weterynarii lub zootechnik.

Oznakowane psy zostaną wpisane do rejestru zwierząt oznakowanych prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii. Do rejestru zostanie wpisana informacja m.in. o gatunku, rasie, płci zwierzęcia, danych właściciela, a także o numerze mikroczipa i miejscu jego implantacji.

Rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go;

Przepisy obecnie obowiązujące określają znęcanie się nad zwierzętami jako zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. W art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt znajduje się szczegółowy katalog czynów, które ustawodawca uznał za mające znamiona znęcania się nad zwierzętami. Posłowie proponują aby do tego katalogu  dodać np:

 • utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi;
 • montowanie na elementach budynków urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków, w szczególności kolców lub drutów.

Zaproponowano także podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go. Za znęcanie się nad zwierzęciem proponuje się podwyższanie kary z 2 lat pozbawienia wolności do 4 lat. Z kolei za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem sprawca będzie podlegał karze do 5 lat pozbawienia wolności, z dolną granicą kary wynoszącą 3 miesiące pozbawienia wolności.

Za zabójstwo lub uśmiercenie zwierząt z naruszeniem przepisów ustawy będzie grozić maksymalnie 4 lata pozbawienia wolności, a nie 2 lata pozbawienia wolności jak ma to miejsce teraz.

Wprowadzanie zakazu utrzymywania psa na łańcuchu;

Obecnie jest dozwolone utrzymywanie psa na minimalnie 3 m łańcuchu, jednak nie dłużej niż 12 godzin w ciągu dnia. Posłowie chcą całkowicie znieść ten zakaz. Oznacza to, że psa trzeba będzie trzymać w kojcu. W projekcie zaproponowano wprowadzenie definicji ,,kojca’’, a także określenie w przyszłości jego dokładnych wymiarów.

Zakaz utrzymywania  psa na łańcuchu nie zostanie zniesiony od razu lecz dopiero z dniem 1 sierpnia 2020 roku. W ten sposób właściciele będą mogli zadbać o odpowiednie kojce dla swoich psów. W międzyczasie będzie można trzymać psa na łańcuchu jednak już na minimalnie 5 metrowym, a nie jak to było do tej pory – 3 m.

Zmian w ustawie o ochronie zwierząt jest więcej. W następnej części omówię m.in. zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer czy też wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego. Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią omówienia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1840)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak nie wydać fortuny podczas urlopu?
  Jak jednak podejść do planowania wczasów, aby nie okazały się one „zabójcze” dla naszego budżetu? Oto wakacyjny poradnik Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
  Ziobro: przedstawimy projekt cofający likwidację polskiego górnictwa
  Przedstawimy projekt dotyczący bezpieczeństwa energetycznego Polski, który będzie miał na celu odwrócenie decyzji związanych z likwidacją polskiego górnictwa - poinformował w środę lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  Zawarto porozumienie z kontrolerami ruchu lotniczego
  Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i PAŻP poinformowali o porozumieniu między agencją a kontrolerami ruchu lotniczego. "Nie grozi nam paraliż polskiego nieba. Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę ze strony kontrolerów ruchu lotniczego" - zapewnił szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Tomasz Tomala.
  Kto otrzyma czternastą emeryturę i rentę w 2022 r.?
  Prezydent 27 czerwca podpisał ustawę z dnia 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Kto otrzyma czternastkę i w jakiej wysokości?
  Wakacje kredytowe 2022 coraz bliżej przyjęcia – w środę zajmie się nimi Senat
  Wakacje kredytowe, będące przedmiotem zainteresowania wielu Polaków, trafią w środę pod obrady Senatu. Jaki będzie kolejny etap zmierzający do ich przyjęcia?
  Dobry start 2022/2023 w pytaniach i odpowiedziach
  Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start? Kiedy otrzymam wsparcie? Czy od świadczenia dobry start jest odprowadzany podatek? Prezentujemy pytania i odpowiedzi przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych
  Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.
  Ugoda kredytobiorcy (frankowicza) z bankiem - opłacalność
  Liczni kredytobiorcy, którzy mają tzw. kredyt frankowy, kredyt odnoszony do euro czy dolara amerykańskiego - obawiają się postępowania sądowego przeciwko bankowi. W związku z tym liczą na propozycje ugodowe ze strony banków. Czy słuszne są te obawy i czy warto zawierać ugodę z bankiem w sprawie kredytu frankowego?
  Oskarżenia o molestowanie seksualne nieletniego a sprawa o rozwód
  Oskarżenia o molestowanie seksualne małoletnich dzieci są oskarżeniami o ogromnym ciężarze gatunkowym, które mają bezpośredni wpływ na toczące się postępowanie rozwodowe i podejmowane w nim decyzje procesowe.
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.