REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.

Grupa posłów PiS przygotowała projekt rewolucyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zmian proponowanych przez PiS jest bardzo wiele. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, jednym z celów tego projektu jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, a także wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

REKLAMA

Projektodawcy proponują m.in:

Wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru;

REKLAMA

Na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku oznakowania psów – właściciel ma taką możliwość jednak nie musi z niej korzystać. Ponieważ bardzo mało właścicieli zwierząt decyduje się na oznakowanie zwierzęcia często nie ma możliwości zidentyfikowania zwierząt porzuconych lub poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Posłowie proponują aby oznakowanie stało się obowiązkowe w przypadku psów. Koty będą mogły podlegać oznakowaniu, jednak nie będzie takiego przymusu. Oznakowania będzie dokonywał weterynarz, technik weterynarii lub zootechnik.

Oznakowane psy zostaną wpisane do rejestru zwierząt oznakowanych prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii. Do rejestru zostanie wpisana informacja m.in. o gatunku, rasie, płci zwierzęcia, danych właściciela, a także o numerze mikroczipa i miejscu jego implantacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go;

Przepisy obecnie obowiązujące określają znęcanie się nad zwierzętami jako zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. W art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt znajduje się szczegółowy katalog czynów, które ustawodawca uznał za mające znamiona znęcania się nad zwierzętami. Posłowie proponują aby do tego katalogu  dodać np:

  • utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi;
  • montowanie na elementach budynków urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków, w szczególności kolców lub drutów.

REKLAMA

Zaproponowano także podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go. Za znęcanie się nad zwierzęciem proponuje się podwyższanie kary z 2 lat pozbawienia wolności do 4 lat. Z kolei za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem sprawca będzie podlegał karze do 5 lat pozbawienia wolności, z dolną granicą kary wynoszącą 3 miesiące pozbawienia wolności.

Za zabójstwo lub uśmiercenie zwierząt z naruszeniem przepisów ustawy będzie grozić maksymalnie 4 lata pozbawienia wolności, a nie 2 lata pozbawienia wolności jak ma to miejsce teraz.

Wprowadzanie zakazu utrzymywania psa na łańcuchu;

Obecnie jest dozwolone utrzymywanie psa na minimalnie 3 m łańcuchu, jednak nie dłużej niż 12 godzin w ciągu dnia. Posłowie chcą całkowicie znieść ten zakaz. Oznacza to, że psa trzeba będzie trzymać w kojcu. W projekcie zaproponowano wprowadzenie definicji ,,kojca’’, a także określenie w przyszłości jego dokładnych wymiarów.

Zakaz utrzymywania  psa na łańcuchu nie zostanie zniesiony od razu lecz dopiero z dniem 1 sierpnia 2020 roku. W ten sposób właściciele będą mogli zadbać o odpowiednie kojce dla swoich psów. W międzyczasie będzie można trzymać psa na łańcuchu jednak już na minimalnie 5 metrowym, a nie jak to było do tej pory – 3 m.

Zmian w ustawie o ochronie zwierząt jest więcej. W następnej części omówię m.in. zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer czy też wprowadzenie określenia psa rasowego oraz kota rasowego. Zapraszam do zapoznania się z drugą częścią omówienia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1840)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA