reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I

W dniu 6 listopada 2017 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Grupa posłów PiS zaproponowała wiele zmian np. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów, zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, zakaz trzymania psów na łańcuchach, a także poszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie za to kar. Obecnie mamy do czynienia z projektem, którym dopiero zajmie się Sejm.

Grupa posłów PiS przygotowała projekt rewolucyjnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Zmian proponowanych przez PiS jest bardzo wiele. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, jednym z celów tego projektu jest wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, a także wprowadzenie kontroli wydatkowania przez jednostki samorządu terytorialnego środków finansowych przeznaczonych na opiekę nad bezdomnymi zwierzętami.

Projektodawcy proponują m.in:

Wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru;

Na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku oznakowania psów – właściciel ma taką możliwość jednak nie musi z niej korzystać. Ponieważ bardzo mało właścicieli zwierząt decyduje się na oznakowanie zwierzęcia często nie ma możliwości zidentyfikowania zwierząt porzuconych lub poszkodowanych w wypadkach drogowych.

Posłowie proponują aby oznakowanie stało się obowiązkowe w przypadku psów. Koty będą mogły podlegać oznakowaniu, jednak nie będzie takiego przymusu. Oznakowania będzie dokonywał weterynarz, technik weterynarii lub zootechnik.

Oznakowane psy zostaną wpisane do rejestru zwierząt oznakowanych prowadzonego przez Głównego Lekarza Weterynarii. Do rejestru zostanie wpisana informacja m.in. o gatunku, rasie, płci zwierzęcia, danych właściciela, a także o numerze mikroczipa i miejscu jego implantacji.

Rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami i podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go;

Przepisy obecnie obowiązujące określają znęcanie się nad zwierzętami jako zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień. W art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt znajduje się szczegółowy katalog czynów, które ustawodawca uznał za mające znamiona znęcania się nad zwierzętami. Posłowie proponują aby do tego katalogu  dodać np:

  • utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi;
  • montowanie na elementach budynków urządzeń mogących powodować zranienie lub okaleczenie ptaków, w szczególności kolców lub drutów.

Zaproponowano także podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzęciem lub zabicie go. Za znęcanie się nad zwierzęciem proponuje się podwyższanie kary z 2 lat pozbawienia wolności do 4 lat. Z kolei za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem sprawca będzie podlegał karze do 5 lat pozbawienia wolności, z dolną granicą kary wynoszącą 3 miesiące pozbawienia wolności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia
Zakaz trzymania psa na łańcuchu i wiele innych – projekt rewolucyjnych zmian w ochronie zwierząt cz. I/ fot. Fotolia

INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama