REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do księgi wieczystej przez Internet od 1 grudnia 2013 r.

Dostęp do księgi wieczystej przez Internet od 1 grudnia 2013 r.
Dostęp do księgi wieczystej przez Internet od 1 grudnia 2013 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece zakłada dostęp do księgi wieczystej przez Internet za pomocą Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Wprowadzenie tych zmian ma na celu m.in. poprawę efektywności egzekucji. Zmiany wejdą w życie 1 grudnia 2013 r.

Umożliwienie łatwiejszego i szybszego dostępu do jawnej księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu, co powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, a także poprawić sprawność i skuteczność postępowań, w tym egzekucyjnych – to główny cel przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

REKLAMA

W dniu 5 sierpnia 2013 r. ustawę podpisał Prezydent RP – Bronisław Komorowski.
Po wejściu w życie regulacji, nowym dokumentem wydawanym przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW) będzie wyciąg z księgi wieczystej (obejmujący wskazane działy). Taki wyciąg będzie tańszy od odpisu, co prawdopodobnie spowoduje wzrost zainteresowania tą usługą. Cena za wydanie wyciągu zostanie określona w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości, wydanym w porozumieniu z ministrem finansów.

Zobacz również: Jak dokonać wpisu do księgi wieczystej?

Wersja elektroniczna księgi wieczystej

Przewidziano także przeglądanie księgi wieczystej za pośrednictwem Internetu. Będzie można to zrealizować po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, księga musi mieć wersję elektroniczną, a dane muszą być zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW). Po drugie, wnioskodawca musi złożyć elektroniczny wniosek zawierający prawidłowy numer księgi wieczystej. Wtedy możliwe stanie się bezpłatne przeglądanie księgi wieczystej na ekranie własnego monitora.

Nowe regulacje zakładają także możliwość wyszukania księgi wieczystej w CBDKW przez wskazane w ustawie podmioty publiczne, które będą mogły użyć do tego Internetu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wykorzystanie prawa do wyszukania ksiąg wieczystych np. po danych osobowych właściciela, ułatwi i przyspieszy ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych. Zasadniczo usługa ta będzie płatana, ale wskazano podmioty zwolnione z ponoszenia opłaty, wśród który będą np.: sądy, prokuratura, ZUS i organy administracji rządowej.

Obecnie odpisy ksiąg wieczystych, wyciągi z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o ich zamknięciu wydawane są po złożeniu i opłaceniu wniosku. Dokumenty te można odebrać osobiście w ekspozyturze CIKW lub otrzymać pocztą. Nowe przepisy przewidują możliwość uzyskiwania przez Internet: odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Tak uzyskane dokumenty będzie można samodzielnie wydrukować i będą one pod względem prawnym równe dokumentom papierowym wydawanym przez sądy. Będzie się nimi można posłużyć w obrocie prawnym tak samo jak dokumentami urzędowymi. Rozwiązanie to umożliwi szybsze i tańsze ich pozyskiwanie. Przyczyni się też do zmniejszenia liczby interesantów korzystających z ekspozytur CIKW istniejących przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. Niektóre podmioty zostaną zwolnione z tych opłat. Ponadto CIKW zostanie zobowiązany do przyjmowania wniosków w postaci elektronicznej, co nie oznacza rezygnacji z formy papierowej.

Przepisy ustawy wejdą w życie z dniem 1 grudnia 2013 r.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz też: Wpis do księgi wieczystej - co bada sąd?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA