reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej

Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej

Księga wieczysta jest dokumentem, w którym znajdziemy wiele istotnych informacji dotyczących interesującej nas nieruchomości (np. ograniczone prawa rzeczowe obciążające nieruchomość). Z jakich działów składa się księga wieczysta?

Z jakich działów składa się księga wieczysta?

Księga wieczysta zawiera cztery działy, Każda nieruchomość zatem powinna w księgach wieczystych zostać oznaczona w poniżej powołany sposób: 

1) pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością, 

2) drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego, 

3) trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek, 

4) czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

Zobacz również: Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej?

Oznaczenie nieruchomości

Warto podkreślić, że rozpoznając wniosek o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd ponadto dokonuje z urzędu sprawdzenia danych wskazanych we wniosku i ujawnionego w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości z danymi katastru nieruchomości, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.

Rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd z urzędu bada zgodność danych wskazanych we wniosku z danymi wynikającymi z systemów prowadzących ewidencje powszechnych numerów identyfikacyjnych, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe - wydziały ksiąg wieczystych (art. 23 ustawy o księgach wieczystych i hipotece Księgi wieczyste są więc rejestrem o charakterze publicznym, a nie prywatnym. Sądy prowadzące księgi wieczyste oraz obszar ich właściwości miejscowej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste.

Ustalenie stanu prawnego w księdze wieczystej polega w pierwszym rzędzie na ujawnieniu w niej praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (prawa spółdzielczego). Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania pierwszego wpisu (art. 626[8] § 10 kodeksu postępowania cywilnego). O dokonanym wpisie sąd zawiadamia uczestników postępowania wysyłając zawiadomienie zawierające istotną treść wpisu (art. 626[10] § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Księga wieczysta jest dokumentem, w którym znajdziemy wiele istotnych informacji dotyczących interesującej nas nieruchomości.
Księga wieczysta jest dokumentem, w którym znajdziemy wiele istotnych informacji dotyczących interesującej nas nieruchomości.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama