reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej

Oznaczenie nieruchomości według księgi wieczystej

Księga wieczysta jest dokumentem, w którym znajdziemy wiele istotnych informacji dotyczących interesującej nas nieruchomości (np. ograniczone prawa rzeczowe obciążające nieruchomość). Z jakich działów składa się księga wieczysta?

Z jakich działów składa się księga wieczysta?

Księga wieczysta zawiera cztery działy, Każda nieruchomość zatem powinna w księgach wieczystych zostać oznaczona w poniżej powołany sposób: 

1) pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością, 

2) drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego, 

3) trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek, 

4) czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

Zobacz również: Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej?

Oznaczenie nieruchomości

Warto podkreślić, że rozpoznając wniosek o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd ponadto dokonuje z urzędu sprawdzenia danych wskazanych we wniosku i ujawnionego w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości z danymi katastru nieruchomości, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.

Rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, sąd z urzędu bada zgodność danych wskazanych we wniosku z danymi wynikającymi z systemów prowadzących ewidencje powszechnych numerów identyfikacyjnych, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe - wydziały ksiąg wieczystych (art. 23 ustawy o księgach wieczystych i hipotece Księgi wieczyste są więc rejestrem o charakterze publicznym, a nie prywatnym. Sądy prowadzące księgi wieczyste oraz obszar ich właściwości miejscowej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia sądów rejonowych prowadzących księgi wieczyste.

Ustalenie stanu prawnego w księdze wieczystej polega w pierwszym rzędzie na ujawnieniu w niej praw rzeczowych dotyczących nieruchomości (prawa spółdzielczego). Założenie księgi wieczystej następuje z chwilą dokonania pierwszego wpisu (art. 626[8] § 10 kodeksu postępowania cywilnego). O dokonanym wpisie sąd zawiadamia uczestników postępowania wysyłając zawiadomienie zawierające istotną treść wpisu (art. 626[10] § 1 i 2 kodeksu postępowania cywilnego).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Księga wieczysta jest dokumentem, w którym znajdziemy wiele istotnych informacji dotyczących interesującej nas nieruchomości.
Księga wieczysta jest dokumentem, w którym znajdziemy wiele istotnych informacji dotyczących interesującej nas nieruchomości.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama