REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działa program Mieszkanie dla młodych? – poradnik krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Mieszkanie dla młodych to program dostępny w latach 2014-2018. /Fot. Fotolia
Mieszkanie dla młodych to program dostępny w latach 2014-2018. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie dla młodych (MdM) to nazwa rządowego programu, którego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań dla ludzi młodych. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak działa program Mieszkanie dla młodych, jak krok po kroku skorzystać z MdM-u?

Program Mieszkanie dla młodych działa w formie dofinansowania ze strony państwa wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bądź wcześniejszą spłatę części kredytu.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Krok pierwszy – kto jest uprawniony do dofinansowania?

Z programu może skorzystać tylko określony w ustawie krąg podmiotów. Dotyczy on zarówno małżeństw, jak i osób samotnie wychowujących dzieci oraz singli.

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić jest kryterium wieku. Wniosek o dofinansowanie zakupu mieszkania, poprzez dofinansowanie wkładu własnego mogą złożyć osoby do 35 roku życia, najpóźniej w roku osiągnięcia wskazanego wieku. W przypadku osób będących w związku małżeńskim kryterium wieku musi spełniać młodszy małżonek. Osoba ubiegająca się o kredyt nie może być właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, lub osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny albo właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli ich udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. Musi być to więc jej pierwsze, własne, samodzielne mieszkanie. Osoba, będąca najemcą i jednocześnie ubiegająca się o pomoc ze strony państwa zobligowana jest do rozwiązania umowy najmu w ciągu 6 miesięcy od przeniesienia własności mieszkania zakupionego z dopłatą.

Program MdM musi więc dotyczyć pierwszego, samodzielnego mieszkania, pochodzącego z rynku pierwotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Mieszkanie dla młodych w 2014 r.

Krok drugi – jakich nieruchomości dotyczy dofinansowanie?

Omawiany program dotyczy tylko wskazanych w ustawie nieruchomości, mianowicie nowo wybudowanych mieszkań od dewelopera, tzw. rynku pierwotnego. Nabywany lokal musi być lokalem mieszkalnym (wykluczone są zatem przypadki finansowania ze środków kredytu takich powierzchni jak garaż, miejsce postojowe czy pomieszczenie gospodarcze stanowiące odrębne nieruchomości użytkowe lub części takich nieruchomości) i zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe.

Przeznaczeniem mieszkania, nabywanego w trybie MdM nie może być najem.

REKLAMA

Program działa tylko w stosunku do mieszkania znajdujące się na terytorium Polski. Ustawa zawiera także pewne ograniczenia dotyczące powierzchni lokalu. Powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 75 m² w przypadku mieszkania i 100 m² w przypadku domu jednorodzinnego. Istnieje możliwość zwiększenia ustawowych limitów. Podwyższone normy znajdują zastosowanie do nabywcy wychowującego (w chwili składania wniosku) przynajmniej trójkę dzieci. W tej sytuacji wielkość mieszkania to 85 m², odpowiednio domu jednorodzinnego – 110 m². Cena nabywanego mieszkania także jest ustawowo ograniczona. Nie może przekraczać kwoty stanowiącej iloczyn współczynnika 1,1 oraz powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie.

Osoby, które samodzielnie budują, rozbudowują bądź przystosowują pierwszy dom jednorodzinny także mają pewną możliwość skorzystania z pomocy ze strony państwa. Pomoc to przybierze formę zwrotu części podatku VAT, który dotyczy zakupionych materiałów budowlanych. Także w tym przypadku obowiązują ograniczenia dotyczące maksymalnej powierzchni użytkowej i nieposiadania innej nieruchomości.

Krok trzeci – jaki kredyt?

Nabywca zobligowany jest do zaciągnięcia kredytu przeznaczonego wyłącznie na zakup mieszkania. Kredyt musi zostać udzielony w walucie polskiej a okres spłaty nie może być krótszy niż 15 lat. Wartość kredytu powinna stanowić przynajmniej 50% wartości kupowanego mieszkania. Dla poprawienia sytuacji osób młodych, nieposiadających zdolności kredytowej ustawodawca przewidział możliwość przystąpienia do kredytu także członków najbliższej rodziny, np.: rodziców, teściów bądź rodzeństwa.

Podstawą i potwierdzeniem uzyskania kredytu jest umowa kredytowa.

Krok czwarty – ile wynosi dofinansowanie?

REKLAMA

Wysokość dofinansowania to 10% kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie i powierzchni użytkowej mieszkania. Maksymalna wielkość mieszkania przyjmowana do powyższego wyliczenia to 50 m². Oznacza to, że dopłata obejmie albo faktyczną powierzchnię użytkową mieszkania, jeżeli jego wielkość nie przekracza 50 m², albo 50 m², jeżeli wielkość powierzchni użytkowej mieszkania przekracza 50 m². Dofinansowanie w wyższej wysokości przysługuje nabywcy wychowującemu dziecko (w chwili złożenia wniosku). Dopłata zwiększona jest wówczas o kolejne 5%. Budżet państwa zakłada limity pomocy w kolejnych latach. Limit na 2014 rok to 600 mln złotych.

Drugą formą pomocy przewidzianej ze strony państwa jest spłata części zaciągniętego kredytu. Rozwiązanie to działa tylko wobec osób, którym w ciągu 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodziło się trzecie lub kolejne po trzecim dziecko lub który przysposobił trzecie lub kolejne dziecko. Na wychowaniu i utrzymaniu kredytobiorcy musi pozostawać określona liczba dzieci. Jest to pomoc jednorazowa. Wysokość spłaty wyniesie 5% kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla dofinansowania wkładu własnego.

Krok piąty – wniosek

Źródłem dofinansowania są środki Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Aby skorzystać z programu należy złożyć wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego, za pośrednictwem instytucji kredytującej (np. banku). W programie wezmą udział tylko banki, które podpiszą odpowiednią umowę z BGK. Maksymalny termin na złożenie takiego wniosku to 30 września 2018 roku. To na instytucji kredytującej ciąży obowiązek weryfikacji uprawnień nabywcy. Podstawą są dołączone do wniosku dokumenty. Wniosek o dodatkowe dofinansowanie w postaci spłaty części kredytu należy składać w ciągu 5 lat od daty zawarcia umowy ustanowienia/ przeniesienia własności mieszkania i jednocześnie w okresie 6 miesięcy od dnia urodzenia trzeciego lub kolejnego po trzecim dziecka lub przysposobienia dziecka będącego trzecim bądź kolejnym dzieckiem w rodzinie. Wniosek dotyczący zwrotu podatku VAT od materiałów budowlanych należy złożyć do końca grudnia danego roku. Wymaga on uzupełnienia fakturami, które potwierdzają wartość dokonanych zakupów.

Polecamy serwis: Nieruchomości

Krok szósty – zwrot dopłaty

Co do zasady uzyskana dopłata nie podlega zwrotowi. Ustawa przewiduje jednak wyjątki, w których beneficjent zobowiązany jest do zwrotu uzyskanej pomocy. Dotyczy to sytuacji, w której, w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania, sprzedamy je, wynajmiemy lub użyczymy innej osobie, zmienimy sposób użytkowania tak, że niemożliwe będzie zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (np. zamienimy w lokal usługowy), staniemy się właścicielem lub współwłaścicielem innego mieszkania, ale nie w drodze spadku. Zwrot dotyczy części dopłaty, proporcjonalnej do liczby miesięcy pozostających do końca okresu 5 letniego.

Zgodnie z przyjętymi założeniami program ma obowiązywać przez 5 lat od 2014 do 2018 roku.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27.09.2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. 1304).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!

Zestawienie i omówienie 61 korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 4 prawomocnych

Orzecznictwo w sprawach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. Również w ramach orzeczeń korzystnych, można zaobserwować spore różnice.

REKLAMA

Unia zakaże kotłów gazowych? Tak, ale nie od 2040 roku. Ekspert wyjaśnia

- Od dwóch lat ze zmiennym natężeniem pojawiają się w mediach teksty o rzekomym zakazie przez Unię Europejską montażu kotłów gazowych oraz zakazie od 2040 r. wykorzystania gazu do ogrzewania. Warto może wyjaśnić zaniepokojonym klientom, że takie doniesienia to brednie i manipulacja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce w 2026: taka propozycja

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce: taka propozycja padła. Dlaczego? Bo w wielu państwach Europy Środkowej płaca minimalna stanowi kluczowy instrument polityki społecznej i ekonomicznej, nie inaczej powinno być w Polsce, szczególnie w stosunku do pracowników budżetówki. Ich praca ma realny wpływ na funkcjonowanie sektora publicznego i generalnie państwa. W Polsce od lat obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej, jednak nadal utrzymuje się spora różnica między warunkami zatrudnienia w sektorze publicznym a prywatnym. Wciąż płaca minimalna jest wręcz niegodna!

Kto dostanie pieniądze z ZUS-u po śmierci emeryta lub rencisty? Czy trzeba zwracać emeryturę lub rentę po śmierci seniora? ZUS wyjaśnia

Czy emeryturę lub rentę doręczoną po śmierci świadczeniobiorcy trzeba oddać? A co ze świadczeniem, które wpłynęło na konto? W takich sytuacjach wątpliwości ma wiele osób. ZUS przypomina, kto może zachować wypłatę, a kiedy trzeba ją zwrócić.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasus [11 lipca 2025r.]

11 lipca 2025 r. odbędzie się posiedzenie komisji śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus. Podczas posiedzenia przesłuchana zostanie prokurator Teresa Rutkowska-Szmydyńska.

REKLAMA

Odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez zwierzę

Szkody powodować mogą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Niekiedy jest to wynik niedbalstwa lub braku należytej ostrożności, a czasem umyślnego działania opiekuna zwierzęcia. Art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Coraz powszechniej jednak za opiekę nad niebezpiecznymi zwierzętami (np. większymi psami) biorą się osoby nieposiadające odpowiednich cech i kompetencji do zapewnienia zwierzęciu należytego treningu i warunków, czym stwarzają zagrożenie nie tylko dla samego pupila, ale i dla otoczenia (np. ataków zwierząt na osoby postronne).

To się dzieje: 4-dni pracy po 8 godz. (i wolne piątki!) albo 5 dni pracy po 6-7 godz. za tym samym wynagrodzeniem – MRPiPS wprowadza skrócony czas pracy. Zmiana, której oczekują Polacy

W dniu 27 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosiło nabór do pilotażowego programu pn. „Skrócony czas pracy – to się dzieje”, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Za udział w programie, każdy pracodawca będzie mógł otrzymać nawet 1 mln zł dofinansowania, a tysiące pracowników, już niebawem, będzie mogło pracować 4 (zamiast 5) dni w tygodniu albo po 6 lub 7 (zamiast 8) godzin dziennie, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Wiemy już kiedy rusza nabór wniosków i jakie będą kryteria naboru, a także – jakie zdanie na temat wprowadzenia skróconego czasu pracy mają Polacy.

REKLAMA