reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Podatek rolny – 2018 r.

Podatek rolny – 2018 r.

Podatkiem rolnym obciążone są użytki rolne, z pewnymi wyjątkami. Z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że stawka podatku rolnego w 2018 r. nieznacznie wzrośnie.

Kwestie związane z podatkiem rolnym zostały uregulowane w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.  

Podatek rolny płaci się od gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Wyjątek stanowią grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Kto i kiedy musi zapłacić?

Obowiązek zapłaty podatku rolnego spoczywa na osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych (w tym spółek) nieposiadających osobowości prawnej będących:

  1. właścicielami gruntu;
  2. posiadaczami samoistnymi gruntu;
  3. użytkownikami wieczystymi gruntu;
  4. posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
    1. wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego albo
    2. jest bez tytułu prawnego, z wyjątkiem gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych; w tym przypadku podatnikami są odpowiednio jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych.

Należy pamiętać, że w przypadku posiadania samoistnego gruntu obowiązkiem zapłaty podatku rolnego obciążony jest właśnie posiadacz samoistny, chociażby nie był ujawniony w ewidencji gruntów i budynków (patrz: orzeczenie WSA w Rzeszowie z 21 marca 2013 r. sygn.akt. I Sa/Rz 1104/12)

Jeżeli grunt został wydzierżawiony to podatek musi zapłacić dzierżawca.

Podatnikiem może być również spółdzielnia produkcyjna, gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały wniesione do spółdzielni produkcyjnej jako wkład gruntowy.

Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, a więc np. po nabyciu lub objęciu w użytkowanie wieczyste gruntu. Obowiązek ten wygasa w ostatnim dniu miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.

W dniu 1 czerwca 2017 r. Jan K sprzedał swój grunt Adamowi B. Obowiązek podatkowy spoczywający na Janie K wygasł 30 czerwca 2017 r., a więc w ostatnim dniu miesiąca, w którym przestała istnieć okoliczność uzasadniająca ten obowiązek – tą okolicznością było to, że Jan K był właścicielem gruntu, od którego należało uiścić podatek.

Wysokość podatku rolnego w 2018 r.

Podatek rolny za rok podatkowy wynosi:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama