reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy rozprawa zostanie odroczona?

Kiedy rozprawa zostanie odroczona?

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje katalog przyczyn, które spowodują odroczenie rozprawy. Kiedy rozprawa zostanie przełożona na inny termin? Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z niestawiennictwa strony na rozprawie?

W postępowaniu administracyjnym przeprowadzanie rozpraw, w toku postępowania wyjaśniającego, nie jest zasadą. Aby rozprawa mogła zostać przeprowadzona, musi zostać spełniona jedna z przesłanek zawartych w kodeksie postępowania administracyjnego. Są to:

1. zapewnienie przyspieszenia lub uproszczenia postępowania;

2. zapewnienie osiągnięcia celu wychowawczego;

3. gdy wymagają tego przepisy prawne;

4. potrzeba uzgodnienia interesów stron;

5. potrzeba wyjaśnienia sprawy przy udziale świadków lub biegłych albo w drodze oględzin.

Obowiązkiem organu, który zamierza przeprowadzić rozprawę jest odpowiednie jej przygotowanie, a więc wypełnienie wszelkich wymogów związanych z czynnościami przygotowawczymi. Jednym z najważniejszych jest powiadomienie stron, świadków, biegłych i innych zainteresowanych podmiotów o przeprowadzanej rozprawie (w formie zawiadomienia lub wezwania).

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się bowiem z koniecznością odroczenia rozprawy, czyli przełożenia jej na inny termin.

Pierwszą przyczyną odroczenia rozprawy jest więc stwierdzenie poważnych nieprawidłowości w wezwaniu stron na rozprawę. Przez termin ten należy rozumieć zarówno wady wezwania jako pisma procesowego, a także wady w jego doręczeniu (np. nieprawidłowe określenie miejsca lub daty rozprawy).

Warto zapamiętać, że poważne nieprawidłowości w wezwaniu nie mogą stanowić podstawy odroczenia rozprawy, gdy pomimo ich wystąpienia, strona stawiła się na rozprawę.

Kolejną przyczyną odroczenia rozprawy jest niestawienie się strony, spowodowane przeszkodą trudną do przezwyciężenia. Ocena, czy mamy do czynienia właśnie z taką przeszkodą należy do osoby kierującej rozprawą, która każdą sprawę bada indywidualnie. Do głównych przyczyn odroczenia rozprawy w tym przypadku wyróżnia się chorobę strony lub jej pełnomocnika oraz siłę wyższą (np. powódź).

Zobacz również: Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

Ponadto, rozprawa może zostać odroczona z innych ważnych przyczyn, których ocena, podobnie jak w powyżej wskazanym przypadku, należy do kierującego rozprawą. 

Jeżeli strona nie stawiła się na rozprawę, gdy została nań należycie wezwana, a jej nieobecność nie została spowodowana trudną do przezwyciężenia przeszkodą, można przeprowadzić rozprawę pod nieobecność strony!

Warto jednak wskazać, że niczym nieusprawiedliwiona nieobecność strony na rozprawie, może zostać uznana za ważną przyczynę odroczenia rozprawy, gdy np. wyjaśnienia strony są niezbędne dla ustalenia stanu faktycznego w danej sprawie. Wówczas, pomimo że oficjalnie rozprawa mogłaby się toczyć mimo nieobecności strony, zostanie ona odroczona.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązkiem organu, który zamierza przeprowadzić rozprawę jest odpowiednie jej przygotowanie, a więc wypełnienie wszelkich wymogów związanych z czynnościami przygotowawczymi.
Obowiązkiem organu, który zamierza przeprowadzić rozprawę jest odpowiednie jej przygotowanie, a więc wypełnienie wszelkich wymogów związanych z czynnościami przygotowawczymi.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama