reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Wysokość kar porządkowych w 2018 r.

Wysokość kar porządkowych w 2018 r.

Minister Rozwoju i Finansów ogłosił wysokość kary porządkowej, o której mowa w art. 262 § 1 Ordynacji podatkowej. W 2018 r. organ podatkowy będzie mógł nałożyć na stronę, pełnomocnika strony, świadka lub biegłego w określonych sytuacjach, karę porządkową w wysokości nawet do 2800 zł.

O maksymalnej wysokości kary porządkowej decyduje Minister Rozwoju i Finansów, który corocznie wydaje odpowiednie obwieszczenie w tej sprawie. Wysokość tej kary podlega corocznej waloryzacji o wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W dniu 10 sierpnia 2017 r. Minister postanowił, że maksymalna wysokość kary porządkowej wyniesie 2800 zł.

Na kogo można nałożyć

Jak wynika z art. 262 § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może nałożyć karę porządkową, obecnie w wysokości do 2800 zł, na stronę, pełnomocnika strony, świadka lub biegłego, jeżeli mimo prawidłowego wezwania organu:

  • nie stawili się osobiście bez uzasadnionej przyczyny, mimo że byli do tego zobowiązani, lub
  • bezzasadnie odmówili lub nie dokonali w terminie wyznaczonym w wezwaniu złożenia wyjaśnień, zeznań, wydania opinii, okazania przedmiotu oględzin, przedłożenia tłumaczenia dokumentacji obcojęzycznej lub udziału w innej czynności, lub
  • bezzasadnie odmówili okazania lub nie przedstawili w wyznaczonym terminie dokumentów, których obowiązek posiadania wynika z przepisów prawa, ksiąg podatkowych, dowodów księgowych będących podstawą zapisów w tych księgach, lub
  • bez zezwolenia tego organu opuścili miejsce przeprowadzenia czynności przed jej zakończeniem.

W przypadku gdy stroną postępowania jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, karą porządkową może zostać ukarana osoba, która reprezentuje tą osobę prawną lub jednostkę organizacyjną, jest członkiem organu uprawnionego do jej reprezentowania lub jest upoważniona do prowadzenia jej spraw.

Karą porządkową można również obciążyć:

  • osoby trzecie, które bezzasadnie odmawiają okazania przedmiotu oględzin;
  • uczestników rozprawy, które poprzez swoje niewłaściwe zachowanie utrudniają jej przeprowadzenie;
  • osoby, którym podatnik zlecił prowadzenie lub przechowanie ksiąg podatkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach (biura rachunkowe), jeżeli osoby te bezzasadnie odmówią okazania lub nie przedstawią w wyznaczonym terminie ksiąg rachunkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach.

Kary porządkowej nie nakłada się, jeżeli dokonanie wymaganej przez organ czynności (np. okazanie przedmiotu oględzin) wymaga zgody strony lub innego uczestnika postępowania, a zgoda taka nie została wyrażona.

Podmiot obciążony karą porządkową ma na jej zapłatę 7 dni licząc od dnia doręczenia postanowienia w tej sprawie.

Kto nakłada?

Uprawnienie do nałożenia kary porządkowej przysługuje organowi podatkowemu przed którym toczy się postępowanie. Organ ten nakłada karę porządkową w formie postanowienia. Osobie, która została obciążona taką karą, przysługuje prawo do złożenia zażalenia na postanowienie organu.

Osoba ukarana może także wnioskować do organu podatkowego, w ciągu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, o usprawiedliwienie jej niestawiennictwa lub niewykonania wymaganych przez organ innych obowiązków. Jeżeli organ postanowi usprawiedliwić nieobecność lub niewykonanie obowiązków, uchyla postanowienie nakładające karę.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.)

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 sierpnia 2017 r. w sprawie wysokości kwoty wymienionej w art. 262 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (M.P. z 2017 r. poz. 808)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama