| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Łączenie kar > Kara pozbawienia wolności jako kara łączna (art. 87)

Kara pozbawienia wolności jako kara łączna (art. 87)

W razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności.

Od zasady, że łączeniu podlegają tylko kary tego samego rodzaju np. kara pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności, kara grzywny z karą grzywny) wprowadzono wyjątek. Jest to wynikiem tego, że niemożliwe jest równoczesne wykonanie kary pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności. Kary te ulegają połączeniu w karę łączną, pomimo tego, że nie są karami tego samego rodzaju. W takim wypadku karą łączną jest kara pozbawienia wolności i na tę karę przelicza się karę ograniczenia wolności według przelicznika 1 miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności.

Procedura ta ma zastosowanie także w sytuacji orzeczenia dwóch lub więcej kar ograniczenia wolności, które powinny być przeliczone na kary pozbawienia wolności, aby możliwe było orzeczenie na tej podstawie łącznej kary pozbawienia wolności. Łączną karę pozbawienia wolności sąd orzeka obligatoryjnie.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Nie podlega połączeniu kara grzywny z karą pozbawienia wolności albo z karą ograniczenia wolności. W wypadku wielości grzywien i kar pozbawienia albo ograniczenia wolności orzeka się odrębnie kary łączne grzywny i kary łączne pozbawienia wolności albo ograniczenia wolności.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Do wymiaru kary łącznej, orzekanej na podstawie wymierzonych kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności stosuje się zatem zasady przewidziane w artykule 86 kodeksu karnego. Należy jednak pamiętać o tym, że wykorzystanie szczególnych zasad wymiaru kary łącznej następuje dopiero po przeliczeniu kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia wolności.

Podstawa prawna: Art. 87 Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie podlega połączeniu kara grzywny z karą pozbawienia wolności albo z karą ograniczenia wolności.
Nie podlega połączeniu kara grzywny z karą pozbawienia wolności albo z karą ograniczenia wolności.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »