reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

Czy będziesz dziedziczyć po partnerze

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi. Jedyny sposób na to, aby mogły po sobie dziedziczyć to sporządzenie testamentu.

Co jeśli nie będzie testamentu

Partner spadkobiercy nie uczestniczy w podziale majątku spadkowego – nie jest osobą należącą do grona spadkobierców ustawowych. Co więcej – jeśli partner miał małżonka (z którym się nie rozwiódł)- ten, mimo ustania pożycia nadal należy do grona spadkobierców.
Dziedziczyć zawsze będą wspólne dzieci partnerów – na równi jednak z pozostałymi dziećmi spadkodawcy .
Jeśli spadkodawca miał tylko dzieci z partnerem – to im, (oraz małżonkowi) przypadnie cały spadek. Jeśli spadkodawca nie miał dzieci – spadek przypadnie jego małżonkowi (jeśli go miał) rodzicom i rodzeństwu. W sytuacji, w której nie będzie spadkobierców ustawowych- spadek przypadnie gminie ostatniego miejsca zamieszkania lub Skarbowi Państwa.

Skutkiem braku testamentu jest także skomplikowanie struktury własności. Jeśli partnerzy byli współwłaścicielami np. nieruchomości, dziedziczeniu będzie podlegać tylko udział spadkodawcy. W takiej sytuacji, własność jednego udziału nadal będzie przysługiwać żyjącemu partnerowi – drugi udział ulegnie podziałowi pomiędzy spadkobierców ustawowych zmarłego partnera.

Sporządzenie testamentu jest więc jedyną możliwością zabezpieczenia partnera.

Sporządzenie testamentu

Testament (niezależnie jakiego majątku by nie dotyczył) może być sporządzony w kwalifikowanej formie pisemnej. Kwalifikowana forma wynika z faktu, iż MUSI być w całości sporządzony odręcznie przez spadkodawcę oraz opatrzony jego podpisem i datą (choć brak tej ostatniej nie musi pociągać za sobą nieważności testamentu). Niedopuszczalne jest sporządzenie testamentu maszynowo (np. na komputerze) i jedynie podpisanie go ręcznie, nie może również być sporządzony przez inną osobę ( z wyłączeniem testamentu notarialnego) jak również funkcjonować w wersji elektronicznej (niezależnie od rodzaju podpisu elektronicznego).

Co ciekawe- testament może mieć bardzo swobodną treść, nie musi być także oznaczony wprost jako testament. Ważne, aby znalazło się tam wskazanie spadkobiercy lub spadkobierców.

Co do szczegółów sporządzania testamentu: porównaj.

W sytuacjach zagrożenia życia można skorzystać z testamentów specjalnych: porównaj

Z uwagi na możliwość błędów w testamencie oraz w celu zabezpieczenia go przed zniszczeniem lub zagubieniem – warto sporządzić go w formie notarialnej (notariusz zawsze zachowuje kopię testamentu ad acta). Koszt jest niewielki (50 do 100 zł) a będziemy mieli pewność, że jego treść jest zgodne z przepisami prawa.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Jedyny sposób na to, aby dziedziczyć po partnerze to sporządzenie testamentu.
Jedyny sposób na to, aby dziedziczyć po partnerze to sporządzenie testamentu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama