REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wyłączyć odpowiedzialność za długi spółki komandytowej?

Adwokat Małgorzata Duś
Kancelaria Adwokacka
Czy można wyłączyć odpowiedzialność za długi spółki komandytowej?
Czy można wyłączyć odpowiedzialność za długi spółki komandytowej?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność za długi spółki komandytowej można ograniczyć, a nawet wyłączyć – trzeba wiedzieć tylko kiedy i jak można to zrobić! Bierność w tym zakresie może spowodować nawet upadłość spółki.
rozwiń >

Subsydiarna odpowiedzialność

W przypadku, gdy spółka komandytowa ma długi – w pierwszej kolejności ściąga się należność np. z rachunku bankowego tej spółki. Dopiero w następnej kolejności, gdy majątek spółki nie jest wystarczający na pokrycie długów, sięga się do majątku wspólników.

REKLAMA

Ograniczenie zakresu odpowiedzialności

Jednak, ten dług spółki z czegoś wynika. Najczęściej podstawą będzie umowa. I już na tym etapie można ograniczyć odpowiedzialność spółki komandytowej tylko do winy umyślnej. Oznacza to, że spółka taka nie będzie odpowiadała za szkodę, którą wyrządziła nieumyślnie.

Ograniczenie wysokości odszkodowania

Ale to nie wszystko! Nawet jednak, jeśli okaże się, że spółka odpowiada, bo umyślnie, czyli celowo, nie dopełniła jakiegoś obowiązku umownego, to zawsze w umowie może znaleźć się ograniczenie rozmiaru odszkodowania tylko do poniesionych strat – bez utraconych korzyści. Jakie praktycznie ma to konsekwencje? Jeżeli kontrahent uzna, że brak wykonania umowy przez spółkę komandytową spowodowało po jego stronie:

 1. straty, czyli rzeczywiste koszty, które poniósł,
 2. ale dodatkowo sytuacja ta spowodowała, że utracił zyski, które mógłby uzyskać, gdyby spółka komandytowa mu nie wyrządziła szkody,

to kontrahent ten nie będzie mógł żądać tego drugiego elementu, czyli kwoty utraconych zysków. Natomiast, jeżeli takie postanowienie nie znajdzie się w umowie, to działają zasady ustawowe i rozmiar odszkodowania nie jest limitowany!

Wyłączenie rękojmi

Często nawet spółki zajmujące się sprzedażą nie wiedzą, że odpowiedzialność z tytułu rękojmi można ograniczyć a nawet wyłączyć! Przy czym, gdy kontrahent takiej spółki jest przedsiębiorcą nie ma żadnych ograniczeń, aby wprowadzić takie postanowienie do umowy! Inne reguły dotyczą umów z konsumentami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność wspólników spółki komandytowej

Oczywiście, jeżeli okaże się, że kasa spółki komandytowej jest pusta, można sięgać do majątku wspólników tej spółki. I tutaj z pomocą przychodzi konstrukcja spółki z o.o. spółki komandytowej. Komplementariuszem takiej spółki jest sp. z o.o., której wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za długi tej spółki!

Odpowiedzialność komandytariuszy

O ile odpowiedzialność komplementariuszy nie ma ograniczeń, o tyle komandytariusz odpowiada tylko do wysokości ustalonej w umowie sumy komandytowej. Jeżeli więc komandytariusz chce, aby jego odpowiedzialność za długi spółki nie była znaczna, to suma komandytowa powinna być oznaczona na odpowiednio niskim poziomie.

Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact

Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 17 grudnia 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA