reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Zdarza się, iż po otrzymaniu odpisu aktu małżeństwa, zauważamy, że zawiera on nieprawdziwe informacje. W jakich sytuacjach możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa? Kiedy wnosić o jego sprostowanie?

Kiedy możliwe jest unieważnienie aktu małżeństwa?

Unieważnienie aktu małżeństwa może nastąpić, jeżeli stwierdza on zdarzenie niezgodne z prawdą albo uchybienia powstałe przy sporządzaniu aktu zmniejszają jego moc dowodową.

W jaki sposób możemy unieważnić akt?

Postępowanie o unieważnienie aktu małżeństwa odbywa się w trybie nieprocesowym. W celu wszczęcia postępowania należy wnieść odpowiedni wniosek do sądu. Właściwym jest sąd miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W jednym piśmie możemy wnosić o unieważnienie zarówno aktu małżeństwa, jak i aktu urodzenia. Wniosek do sądu może wnieść każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania.

Gdy istnieją dwa różne akty

Jeżeli dwa akty stanu cywilnego stwierdzają to samo zdarzenie, unieważnia się jeden z nich. Unieważnienia dokonuje organ administracji państwowej wyższego stopnia, właściwy dla kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził akt późniejszy. W takich sprawach wniosek o unieważnienie jednego z aktów małżeństwa wnosimy do wojewody, dołączając do pisma odpisy aktów.

Zobacz również: Wyszukiwarka Urzędy Stanu Cywilnego

Kiedy akt małżeństwa może zostać sprostowany?

Możemy żądać sprostowania aktu małżeństwa, jeżeli został o błędnie lub nieściśle zredagowany. W takim przypadku – podobnie jak przy unieważnieniu aktu – należy wnieść odpowiedni wniosek do sądu. 

Jakie informacje zawiera akt małżeństwa?

Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego do aktu małżeństwa wpisuje się:

1) nazwiska i imiona osób zawierających małżeństwo, ich nazwiska rodowe, stan cywilny, miejsce i datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania;

2) miejsce i datę zawarcia małżeństwa;

3) nazwiska i imiona oraz nazwiska rodowe rodziców każdej z osób wstępujących w związek małżeński;

4) nazwiska i imiona świadków;

5) nazwisko (nazwiska), które będą nosić osoby zawierające małżeństwo po jego zawarciu, oraz nazwisko, które będą nosić dzieci zrodzone z tego małżeństwa;

6) stwierdzenie, że osoby zawierające małżeństwo złożyły zgodne oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński.

Prawomocne orzeczenie o rozwodzie, unieważnieniu małżeństwa, o separacji i o zniesieniu separacji stanowi podstawę wpisania wzmianki dodatkowej do aktu małżeństwa.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akt małżeństwa może zostać unieważniony, jeżeli  stwierdza on zdarzenie niezgodne z prawdą albo uchybienia powstałe przy sporządzaniu aktu zmniejszają jego moc dowodową./ Fot. Fotolia
Akt małżeństwa może zostać unieważniony, jeżeli stwierdza on zdarzenie niezgodne z prawdą albo uchybienia powstałe przy sporządzaniu aktu zmniejszają jego moc dowodową./ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama