REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżeństwo mieszane i jego konsekwencje

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Kościół katolicki wyróżnia trzy grupy małżeństw mieszanych
Kościół katolicki wyróżnia trzy grupy małżeństw mieszanych

REKLAMA

REKLAMA

Bez względu na rodzaj, każde małżeństwo mieszane zobowiązane jest do przestrzegania wymogów związanych z prawem Bożym naturalnym i prawem Bożym pozytywnym.

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku wyróżnia trzy grupy małżeństw mieszanych, a mianowicie:

REKLAMA

  1. małżeństwa mieszane w sensie ścisłym, tj. związek kobiety i mężczyzny, którzy są chrześcijanami, z tym, że jedna ze stron należy do Kościoła katolickiego, druga jest wyznawcą innego wyznania chrześcijańskiego np. Kościoła prawosławnego,
  2. małżeństwa podobne do małżeństw mieszanych w ścisłym znaczeniu, tj. związek osoby ochrzczonej w Kościele katolickim z osobą nieochrzczoną np. muzułmaninem,
  3. małżeństwa podobne do mieszanych, w których  jedna strona jest praktykującym katolikiem, druga została ochrzczona w Kościele katolickim, ale jej wiara uległa zachwianiu, osłabnięciu lub utracie.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

REKLAMA

Prawodawca kodeksowy natomiast stwierdza, że małżeństwo między dwiema osobami ochrzczonymi, z których jedna przyjęła chrzest w Kościele katolickim lub po chrzcie została do niego przyjęta i formalnym aktem od niego się nie odłączyła, druga zaś należy do Kościoła lub wspólnoty kościelnej nie mającej pełnej łączności z Kościołem katolickim, jest zabronione bez wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy. Zabronienie bowiem zawierana małżeństw mieszanych, w sensie ścisłym obowiązuje tylko do godziwości, nie zaś do ważności. Małżeństwo zawarte pomiędzy katolikiem
a osobą ochrzczoną w innym kościele, czy wspólnocie chrześcijańskiej nie stanowi przeszkody zrywającej. Taka sytuacja ma natomiast miejsce w wypadku małżeństwa strony katolickiej z osobą nieochrzczoną.

W powyższym wypadku, tzn. małżeństw katolików z wyznawcami innej religii często dochodzi do dramatycznych konsekwencji. Takie związki bowiem często mają wiele problemów, przede wszystkim z powodu różnić kulturowych. Są związkami trudnymi,
a nie rzadko zdarza się, że odrzucanymi przez rodziny i społeczeństwo oraz
z doświadczenia zawodowego i życiowego wiem, że często się rozpadają. Małżonkowie bowiem, których dzieli różna religia po pewnym dłuższym lub krótszym czasie zaczynają dążyć z powrotem do swych społecznych, kulturowych i religijnych korzeni. Dlatego też przedstawiciele katolickiej władzy kościelnej z wielką ostrożnością rozpatrują składane przez katolików wnioski o wyrażenie zgody na zawarcie małżeństwa z osobą innego wyznania, szczególnie w przypadku gdy dotyczą one próśb odnoszących się do małżeństwa z przedstawicielem wyznawcy Mahometa. W tym przypadku bowiem, ze względu na nieuznawania przez religię islamu nierozerwalności i
 jedności małżeństwa szczere uznanie przez muzułmanina rękojmi złożonych przez stroną katolicką staje się niemożliwie lub jest fikcyjne. Związek taki nie może zatem być uznany za trwałym gdyż trwałość wspólnoty małżeńskiej niewątpliwie uwarunkowana jest wzajemnym zrozumieniem, zaakceptowaniem i poszanowaniem odmienności.    

Zobacz: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA