reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > W Austrii od 2019 r. możliwe będą małżeństwa jednopłciowe

W Austrii od 2019 r. możliwe będą małżeństwa jednopłciowe

Najpóźniej od początku 2019 r. w Austrii pojawi się możliwość zawarcia małżeństwa z partnerem tej samej płci. Jest to wyniki orzecznictwa austriackiego Trybunału Konstytucyjnego, który za dyskryminujące uznał to, że na chwilę obecną możliwość zawarcia małżeństwa mają tylko partnerzy różnej płci.

Austriacki Trybunał Konstytucyjny zdecydował we wtorek, że przepisy zabraniające małżeństw jednopłciowych są dyskryminacyjne i postanowił, że najpóźniej od początku 2019 roku wolno będzie zawierać takie małżeństwa w Austrii.

Uznano, że prawne różnicowanie między związkami heteroseksualnymi i homoseksualnymi narusza zakaz dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.

Od 2010 roku prawo austriackie umożliwia parom homoseksualnym zawieranie tzw. zarejestrowanych związków partnerskich.

Trybunał zajął stanowisko w sprawie skargi dwóch kobiet, którym władze Wiednia odmówiły prawa do zawarcia związku małżeńskiego.

W opublikowanym we wtorek orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że zakaz małżeństw jednopłciowych przestanie obowiązywać z końcem 2018 roku, chyba że rząd zniesie go wcześniej. Zachowana została możliwość zawierania związków partnerskich przez pary homoseksualne; zgodnie z orzeczeniem Trybunału będą z niej mogły korzystać także pary heteroseksualne, o ile ustawodawca nie zdecyduje się na inne rozwiązanie.

Jeszcze przed formalnym zniesieniem zakazu w związki małżeńskie będą mogły wstępować pary jednopłciowe, które zwracały się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego - informuje austriacka agencja APA. (PAP)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

 W Austrii od 2019 r. możliwe będą małżeństwa jednopłciowe/ fot. Fotolia
W Austrii od 2019 r. możliwe będą małżeństwa jednopłciowe/ fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama