Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Diana Wawrzusiszyn
Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć /Fot. Fotolia
Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżeństwo zawarte jest w momencie złożenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia woli o wstąpienie w związek małżeński.

REKLAMA

Kiedy zacząć?

REKLAMA

Jeżeli zależy nam na szybkim zawarciu związku małżeńskiego to ślub cywilny jest lepszym rozwiązaniem niż kościelny, który na mocy konkordatu podpisanego między państwem a Stolicą Apostolską wywołuje takie same skutki prawne. W przypadku ślubu kościelnego narzeczeni muszą zgłosić się 3 miesiące przed planowaną uroczystością do parafii stałego albo tymczasowego zamieszkania jednego z nich. Wymogiem jest złożenie zaświadczenia, że przyszli małżonkowie nie wiedzą o istnieniu przeszkód wyłączających zawarcie małżeństwa.

Takie zaświadczenie należy złożyć również w USC, gdy decydujemy się wyłącznie na ślub cywilny, jednak w tym wypadku taki dokument należy złożyć tylko z miesięcznym wyprzedzeniem. W dniu ślubu wystarczy stawić się pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości w urzędzie stanu cywilnego. W porównaniu do ślubu kościelnego ceremonia w USC jest o wiele krótsza i trwa od 15 do 30 min, w zależności od wybranej oprawy.

Zobacz: Małżeństwo

Kto nie zawrze małżeństwa?

W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymieniono sześć przesłanek wyłączających możliwość zawarcia związku małżeńskiego. Są to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wiek - zgodnie z prawem w związek małżeński mogą wejść osoby, które ukończył osiemnaście lat. Jednak od tej reguły jest wyjątek. Sąd rodzinny w szczególnych przypadkach może udzielić zgody na zawarcie związku małżeńskiego kobiecie, która ukończyła 16 rok życia,
 • ubezwłasnowolnienie całkowite - małżeństwa nie może zawrzeć także osoba ubezwłasnowolniona całkowicie. Przesłanki uzasadniające całkowite ubezwłasnowolnienie wynikają z art. 13 Kodeksu cywilnego,
 • choroba psychiczna - małżeństwa nie zawrze osoba, u której zdiagnozowano chorobę psychiczną lub niedorozwój umysłowy. Jednak gdy stan umysłu takiej osoby nie zagraża przyszłemu małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa,
 • bigamia - nie zawrze małżeństwa osoba pozostająca w innym ważnym związku małżeńskim,
 • pokrewieństwo i powinowactwo - przesłanką wykluczającą małżeństwo jest pokrewieństwo w linii prostej oraz rodzeństwo, a także spowinowacenie w linii prostej,
 • przysposobienie - W związek małżeński nie może wejść przysposabiający z przysposobionym.

Dokumenty

Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego zależą od stanu cywilnego osób bezpośrednio zainteresowanych. Jeśli małżeństwo zawiera panna i kawaler jedyne czego potrzebują to dowód osobisty oraz skrócony odpis aktu urodzenia. Rzecz ma się trochę inaczej w sytuacji, gdy oświadczenie woli, składają osoby rozwiedzione. W tym wypadku potrzebny jest także skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Małżeństwo może zawrzeć również osoba owdowiała, która dostarczy skrócony odpis aktu zgonu poprzedniego współmałżonka.

Koszty

We wspominanym okresie 31 dni przed planowanym ślubem, należy obok odpowiednich dokumentów, wpłacić należność skarbową w wysokości 84 złotych. Dodatkowo przyszli małżonkowie zapłacą za wydanie skróconych aktów stanu cywilnego.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Ślub bez jednego z przyszłych małżonków jest sprawą dość niecodzienną, jednak dopuszczaną przez prawo. Takie rozwiązanie zostało przyjęte na zasadzie wyjątku i przepisy nie mówią wprost w jakich sytuacjach możemy użyć tej instytucji. Ustawodawca ogranicza się do podania sformułowania „ważne powody”. W związku z tym każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Uchwała 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1970 r. (sygn. akt III CZP 27/70) odnosi się do tej kwestii: w sposób następujący: „udzielenie zezwolenia uzasadnić mogą tylko takie okoliczności, które w świetle zasad współżycia społecznego usprawiedliwiają odstąpienie od obowiązku jednoczesnego stawienia się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego dla złożenia oświadczenia, że wstępują w związek małżeński". Warunkiem otrzymania takiego ślubu jest otrzymanie zgody sądu rodzinnego w postępowaniu nieprocesowym.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Ślub poza urzędem

W 2015 roku weszła w życie ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego w świetle której możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego. Wcześniej taka możliwość była praktykowana w nadzwyczajnych okolicznościach, na przykład z racji pobytu w szpitalu jednego z przyszłych małżonków. Para, która zdecyduje, że chce wziąć ślub poza USC, musi złożyć wniosek do kierownika urzędu. Bezwzględnym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia takiego wniosku jest zapewnienie bezpieczeństwa osób obecnych na uroczystości oraz zachowanie powagi miejsca. Bardzo ważne jest to w jaki sposób para uzasadni wniosek, gdyż od kierownika urzędu stanu cywilnego zależy czy przychyli się do wniosku o udzielenie ślubu w zaproponowanym przez wnioskodawcę miejscu i czasie. Oczywiście para młoda musi pokryć koszty uroczystości zorganizowanej poza urzędem. Wysokość tej opłaty ustalił minister spraw wewnętrznych w drodze rozporządzenia: wysokość opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem nie może przekroczyć 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (Dz. U. z 2016 r. poz. 887). Zgodnie z rozporządzeniem, opłata dodatkowa od powyższego wniosku wynosić ma 1000 zł.

Zobacz: Sprawy rodzinne

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59 z późn. zm.)

- Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. 2014 poz. 1741 z późn. zm)

- Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 8 czerwca 1970 r., sygn. akt III CZP 27/70

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  REKLAMA

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA