| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Gminy częściej dopłacą za pobyt seniora w domu opieki

Gminy częściej dopłacą za pobyt seniora w domu opieki

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej ma podwyższyć kwotę dochodu, która zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności współpłacenia za pobyt seniora w domu pomocy społecznej.

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej. Jeszcze w kwietniu wzrośnie kwota dochodu zwalniająca rodzinę z opłat. Gminy obawiają się, że jeszcze mniej rodzin będzie dopłacać do kosztów opieki.

Do końca marca starostowie muszą ogłosić nowe kwoty określające średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej (DPS). W większości przypadków opłaty są podwyższane, bo rosną m.in koszty mediów. Dla gmin oznacza to jeszcze wyższe wydatki z tym związane. Dodatkowo nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która ma być jutro uchwalona przez Sejm, podwyższa kwotę dochodu, która zwalnia najbliższych członków rodziny z konieczności współpłacenia za pobyt np. dziadka w DPS. Już teraz rodziny unikają opłacania tych kosztów.

Starosta, ustalając miesięczną opłatę za pobyt w DPS, bierze pod uwagę ubiegłoroczne koszty jakie placówka poniosła w związku z utrzymaniem mieszkańców. Nie wlicza do nich tych zwianych z remontami. Opłata jest powiększana o wskaźnik inflacji na obecny rok kalendarzowy i dzielona przez rzeczywistą liczbę mieszkańców DPS.

Pełny tekst: Gminy zapłacą więcej za opiekę w domu pomocy społecznej

Zobacz również serwis: Dom opieki

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej.
Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »