| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Uproszczone zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność w 2019 r.

Uproszczone zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność w 2019 r.

Uproszczone zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność pozwoli na sprzedaż mieszkania w 2019 r. w sytuacji, gdy stosowne zaświadczenie nie zostanie jeszcze wydane. Od początku 2019 r. użytkownicy wieczyści staną się co do zasady właścicielami mieszkań.

W noweli ustawy o KZN możliwość wydania zaświadczeń o przekształceniu mieszkania we własność

W nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadzimy zapis, który pozwoli wydawać uproszczone zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Dodał, że ten dokument ma rozwiązać problem ze sprzedażą mieszkań po 1 stycznia 2019 roku.

Szybkie przygotowanie zaświadczenia o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe jest o tyle ważne, że od początku 2019 roku bez tego dokumentu nie będzie można sprzedać mieszkania. Obecnie blisko 2,5 mln właścicieli mieszkań i domów ma umowy użytkowania wieczystego.

"Uprościmy zaświadczenia związane z obrotem nieruchomości" - powiedział Soboń w trakcie wtorkowej konferencji. "Jeżeli osoba będzie zdecydowana sprzedać mieszkanie w 2019 roku, a jeszcze nie otrzyma zaświadczenia ze swojego urzędu miasta, że teren został przekształcony z użytkowania wieczystego we własność, to ta osoba będzie mogła wnioskować w szybkim trybie o zaświadczenie" - powiedział wiceminister. Jak dodał, zaświadczenie będzie wydane w ciągu 30 dni.

"Zaświadczenie będzie bardzo uproszczone, nie będzie tam wartości tej nieruchomości" - podał Soboń. "Dokument będzie na potrzeby notariusza, aby transakcję można było przeprowadzić" - zaznaczył.

"Chcę, aby nowelizacja KZN-u weszła w życie do końca tego roku" - powiedział wiceminister. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ je/

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste 2019 – najważniejsze zmiany dla właścicieli mieszkań

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »