REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu zmieni nazwę i skupi się na współpracy z Ukrainą – nowy projekt PiS

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu zmieni nazwę i skupi się na współpracy z Ukrainą – nowy projekt PiS
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu zmieni nazwę i skupi się na współpracy z Ukrainą – nowy projekt PiS
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zmieni się w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego i otworzy się na pomoc Ukrainie i Ukraińcom - wynika z projektu ustawy, który zgłosiła grupa posłów PiS.

Przekształcenie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu w związku z atakiem zbrojnym Rosji na Ukrainę

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz niektórych innych ustaw, który został wniesiony przez grupę posłów PiS.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt - jak czytamy w opisie - "dotyczy przekształcenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, którego misja skierowana byłaby do Polaków i do narodu ukraińskiego, białoruskiego oraz tej części społeczeństwa rosyjskiego, która potępiła zbrodnie Władimira Putina".

Przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, poseł PiS Piotr Babinetz, który został wyznaczony na przedstawiciela wnioskodawcy, powiedział PAP, że "sytuacja dojrzała do tego, żeby zmienić formułę tej instytucji, żeby się otworzyć na współpracę ze środowiskami ukraińskimi, a także szerzej na Europę Wschodnią". "Sytuacja polityczna powoduje z jednej strony konieczność, a z drugiej strony łatwiej dokonać takiej zmiany" - dodał.

Cel przekształcenia Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu

"Głównym celem jest takie przekształcenie tej instytucji, aby mogła ona służyć współpracy badawczej, naukowej, wydawniczej, edukacyjnej w relacjach polsko-ukraińskich, także jeżeli chodzi o stypendia dla naukowców czy studentów ukraińskich" - powiedział poseł PiS. "W dotychczasowej formule polsko-rosyjskiego dialogu w kontekście obecnej sytuacji wojny, napaści moskiewskiej na Ukrainę, to trudno byłoby w takiej formie instytucji prowadzić działania w obszarze polsko-ukraińskim" - podkreślał.

REKLAMA

Ocenił też, że zmiany spowodują, iż osoby pracujące w tej instytucji będą mogły efektywniej pomagać Ukrainie i Ukraińcom. "Nawet z tym szyldem paskudnym +Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu+ trudno wyjść ze skuteczną współpracę z Ukraińcami, kiedy oni są teraz przez Rosjan mordowani" - powiedział Babinetz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wskazał, nowe Centrum będzie też otwarte na środowiska białoruskie i rosyjskie, które są w dystansie lub opozycji do władz, a także w obu tych krajach są Polacy. "Nie zamykamy sobie możliwości, w razie pozytywnej zmiany sytuacji, współpracy na tym kierunku" - dodał.

Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia jest państwową osobą prawną, powołaną z mocy ustawy, nadzorowaną przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem działalności Centrum jest inicjowanie i wspieranie działań podejmowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich.

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ ann/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA