REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w Szwajcarii przepisy dotyczące renty rodzinnej dyskryminują mężczyzn?

Czy szwajcarskie przepisy dotyczące renty rodzinnej dyskryminują mężczyzn?
Czy szwajcarskie przepisy dotyczące renty rodzinnej dyskryminują mężczyzn?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szwajcarskie przepisy dotyczące renty rodzinnej dyskryminują mężczyzn - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) z siedzibą w Strasburgu.

ETPC: przepisy w Szwajcarii dotyczące renty rodzinnej dyskryminują mężczyzn

Decyzja ta oznacza, że Szwajcaria będzie musiała zmienić prawo i uregulować zaległe płatności - podał we wtorek serwis BBC.

REKLAMA

Obecnie w Szwajcarii kobiety po śmierci męża otrzymują świadczenia pieniężne do końca życia. Mężczyźni otrzymują rentę po zmarłej żonie jedynie w przypadku, gdy para ma wspólne potomstwo. Wraz z osiągnięciem pełnoletności przez dzieci, świadczenia zostają wstrzymane.

REKLAMA

Decyzja ETPC została oparta o sprawę Maxa Beelera, Szwajcara, którego żona zginęła w wypadku samochodowym na początku lat 90. Beeler musiał zrezygnować z pracy, aby opiekować się dwójką małych dzieci i przez lata utrzymywał się z renty rodzinnej. W 2010 roku, gdy najmłodsze dziecko osiągnęło 18 lat, świadczenie zostało wstrzymane.

Sprawa została skierowana do ETPC, gdzie Beeler udowodnił, że był dyskryminowany. Mężczyzna otrzyma teraz rentę, a inni wdowcy będą mogli zgłaszać się po należne im, decyzją Trybunału, świadczenia.

Oczekuje się, że decyzja ta ponownie otworzy debatę w Szwajcarii dotyczącą zakresu władzy sędziów ETPC nad prawem krajowym - skomentowało BBC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka to międzynarodowy sąd z siedzibą w Strasburgu we Francji, który orzeka w sprawie domniemanych naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Szwajcaria jest jednym z 46 sygnatariuszy Konwencji. (PAP)

kjm/ mal/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA