REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem

Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem
Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

NFZ podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi koordynowaną opiekę nad pacjentem, a wnioski w tej sprawie złożyły 172 kolejne ośrodki. "Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę" – ocenił w piątek prezes Funduszu Filip Nowak.

NFZ: 90 placówek wdraża koordynowaną opiekę nad pacjentem, 172 czekają na podpisanie umów

Jak podano podczas piątkowej konferencji w Katowicach, w przyszłym roku ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły przez internet składać wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach wdrażanego od początku października br. programu w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, które do niego przystąpią, ma działać koordynator. Jego zadaniem jest prowadzenie pacjenta przez leczenie, w jednym ośrodku, u różnych specjalistów: od lekarza rodzinnego poprzez kardiologa i diabetologa po leczenie astmy czy chorób tarczycy.

Opieka koordynowana była w piątek głównym tematem spotkania przedstawicieli NFZ z lekarzami rodzinnymi i przedstawicielami POZ w Katowicach. Inicjatorką konferencji była posłanka PiS Barbara Dziuk z sejmowej Komisji Zdrowia.

Uczestniczący w spotkaniu prezes NFZ Filip Nowak ocenił, że zainteresowanie placówek POZ przystąpieniem do programu opieki koordynowanej "wzrasta z każdym dniem". Zaznaczył przy tym, że upowszechnienie tej formy to proces wymagający czasu.

"Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę. Jest to potrzebne nam wszystkim, pacjentom" – podkreślił prezes Nowak. Jego zdaniem w pytaniach i uwagach lekarzy zgłaszanych podczas katowickiego spotkania "widać było determinację w tym, żeby wprowadzać opiekę koordynowaną w POZ".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wicedyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w centrali NFZ Maciej Karaszewski zapowiedział, że wkrótce zostaną podpisane kolejne umowy z placówkami POZ na przystąpienie do programu.

REKLAMA

Jak mówił wicedyrektor, aby wdrożyć opiekę koordynowaną, świadczeniodawcy muszą często dokonać u siebie zmian organizacyjnych i przemodelować myślenie o opiece nad pacjentem w kierunku zorganizowania mu bardziej kompleksowej pomocy w dziedzinach objętych opieką koordynowaną.

"To wymaga czasu. Dlatego uważamy, że wdrażanie opieki koordynowanej będzie procesem, który będzie trwał. Sądzę, że nastąpi tu pewien efekt śnieżnej kuli – zacznie się od mniejszej liczby placówek, potem ich liczba zacznie wzrastać. Więcej ludzi będzie przekonywać się, że tak można i sami pacjenci powiedzą: my też chcemy tak, jak jest po sąsiedzku" – wyjaśniał wicedyrektor Karaszewski.

Opieka koordynowana w POZ

Jego zdaniem wdrożenie opieki koordynowanej oznacza również danie lekarzom medycyny rodzinnej dodatkowych narzędzi przyspieszających diagnostykę. Przede wszystkim jednak system ma być wygodny i efektywny dla pacjenta.

"Pacjent ma bardzo jasną ścieżkę, co, gdzie, kiedy, jak ma wykonać" – tłumaczył Karaszewski, wskazując, że zorganizowanie pacjentowi leczenia w czterech objętych programem obszarach jest zadaniem koordynatora.

Przychodnie POZ wprowadzające program otrzymują dodatkowe pieniądze na koordynatora i finansowanie konsultacji specjalistów, a także pieniądze w ramach tzw. budżetu powierzonego, przeznaczonego głównie na diagnostykę – to dodatkowe środki, poza standardowym kanałem finansowania.

Pytany podczas spotkania o finanse POZ-ów prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przypomniał, że w 2022 r. efektywny wzrost stawki w tym segmencie opieki zdrowotnej wyniósł ok. 12 proc., na co złożyło się 4 proc. podniesienia stawki we wszystkich świadczeniach i 6 proc. wzrostu wynikającego z podwyżki minimalnego wynagrodzenia.

"Najprostszą, najszybszą i najbardziej skuteczną drogą na pozyskanie większego finansowania jest włączanie się w opiekę koordynowaną czy też w nowe działania, które są dodatkowo finansowane przez NFZ. To jest ścieżka, którą będziemy podążać (…) – nie rewolucyjnie, tylko ewolucyjnie" – powiedział Filip Nowak.

"To nie jest tak, że my kogoś do czegoś zmuszamy, tylko staramy się zachęcić – przede wszystkim przez zachęty finansowe, ale też jesteśmy do dyspozycji (…) w pomocy organizacyjnej, doradczej czy jakiejkolwiek innej" – dodał szef NFZ.

Mówił, że wysokość wzrostu wyceny świadczeń w poszczególnych segmentach ochrony zdrowia (np. w POZ, szpitalach czy usługach ambulatoryjnych) wynika z analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, opartych m.in. na strukturze zatrudnienia w poszczególnych obszarach systemu ochrony zdrowia oraz ponoszonych kosztach.

Według prezesa Nowaka ważną częścią reformy POZ musi być także ulepszenie i poprawienie finansowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczonej często przez przychodnie. Reformę systemu w tym zakresie – ocenił prezes – należy postrzegać łącznie z reformą szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć.

"Elementy te są tak ze sobą związane, że trzeba pracować nad SOR-ami, izbami przyjęć, nocną i świąteczną opieką POZ, razem. I my to robimy" – mówił Nowak. Dodał, że tocząca się dyskusja dotyczy m.in. tego, jak zorganizować pracę tych trzech elementów (pracy w nocy – PAP), nie psując jednocześnie pracy POZ, gdzie bardzo często pracują ci sami lekarze.(PAP)

mab/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA