REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem

Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem
Placówki ochrony zdrowia wdrażają koordynowaną opiekę nad pacjentem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

NFZ podpisał 90 umów z placówkami ochrony zdrowia wdrażającymi koordynowaną opiekę nad pacjentem, a wnioski w tej sprawie złożyły 172 kolejne ośrodki. "Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę" – ocenił w piątek prezes Funduszu Filip Nowak.

NFZ: 90 placówek wdraża koordynowaną opiekę nad pacjentem, 172 czekają na podpisanie umów

Jak podano podczas piątkowej konferencji w Katowicach, w przyszłym roku ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mogły przez internet składać wnioski o przystąpienie do opieki koordynowanej.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach wdrażanego od początku października br. programu w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, które do niego przystąpią, ma działać koordynator. Jego zadaniem jest prowadzenie pacjenta przez leczenie, w jednym ośrodku, u różnych specjalistów: od lekarza rodzinnego poprzez kardiologa i diabetologa po leczenie astmy czy chorób tarczycy.

Opieka koordynowana była w piątek głównym tematem spotkania przedstawicieli NFZ z lekarzami rodzinnymi i przedstawicielami POZ w Katowicach. Inicjatorką konferencji była posłanka PiS Barbara Dziuk z sejmowej Komisji Zdrowia.

Uczestniczący w spotkaniu prezes NFZ Filip Nowak ocenił, że zainteresowanie placówek POZ przystąpieniem do programu opieki koordynowanej "wzrasta z każdym dniem". Zaznaczył przy tym, że upowszechnienie tej formy to proces wymagający czasu.

"Organizacja opieki koordynowanej to strzał w dziesiątkę. Jest to potrzebne nam wszystkim, pacjentom" – podkreślił prezes Nowak. Jego zdaniem w pytaniach i uwagach lekarzy zgłaszanych podczas katowickiego spotkania "widać było determinację w tym, żeby wprowadzać opiekę koordynowaną w POZ".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wicedyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w centrali NFZ Maciej Karaszewski zapowiedział, że wkrótce zostaną podpisane kolejne umowy z placówkami POZ na przystąpienie do programu.

REKLAMA

Jak mówił wicedyrektor, aby wdrożyć opiekę koordynowaną, świadczeniodawcy muszą często dokonać u siebie zmian organizacyjnych i przemodelować myślenie o opiece nad pacjentem w kierunku zorganizowania mu bardziej kompleksowej pomocy w dziedzinach objętych opieką koordynowaną.

"To wymaga czasu. Dlatego uważamy, że wdrażanie opieki koordynowanej będzie procesem, który będzie trwał. Sądzę, że nastąpi tu pewien efekt śnieżnej kuli – zacznie się od mniejszej liczby placówek, potem ich liczba zacznie wzrastać. Więcej ludzi będzie przekonywać się, że tak można i sami pacjenci powiedzą: my też chcemy tak, jak jest po sąsiedzku" – wyjaśniał wicedyrektor Karaszewski.

Opieka koordynowana w POZ

Jego zdaniem wdrożenie opieki koordynowanej oznacza również danie lekarzom medycyny rodzinnej dodatkowych narzędzi przyspieszających diagnostykę. Przede wszystkim jednak system ma być wygodny i efektywny dla pacjenta.

"Pacjent ma bardzo jasną ścieżkę, co, gdzie, kiedy, jak ma wykonać" – tłumaczył Karaszewski, wskazując, że zorganizowanie pacjentowi leczenia w czterech objętych programem obszarach jest zadaniem koordynatora.

Przychodnie POZ wprowadzające program otrzymują dodatkowe pieniądze na koordynatora i finansowanie konsultacji specjalistów, a także pieniądze w ramach tzw. budżetu powierzonego, przeznaczonego głównie na diagnostykę – to dodatkowe środki, poza standardowym kanałem finansowania.

Pytany podczas spotkania o finanse POZ-ów prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przypomniał, że w 2022 r. efektywny wzrost stawki w tym segmencie opieki zdrowotnej wyniósł ok. 12 proc., na co złożyło się 4 proc. podniesienia stawki we wszystkich świadczeniach i 6 proc. wzrostu wynikającego z podwyżki minimalnego wynagrodzenia.

"Najprostszą, najszybszą i najbardziej skuteczną drogą na pozyskanie większego finansowania jest włączanie się w opiekę koordynowaną czy też w nowe działania, które są dodatkowo finansowane przez NFZ. To jest ścieżka, którą będziemy podążać (…) – nie rewolucyjnie, tylko ewolucyjnie" – powiedział Filip Nowak.

"To nie jest tak, że my kogoś do czegoś zmuszamy, tylko staramy się zachęcić – przede wszystkim przez zachęty finansowe, ale też jesteśmy do dyspozycji (…) w pomocy organizacyjnej, doradczej czy jakiejkolwiek innej" – dodał szef NFZ.

Mówił, że wysokość wzrostu wyceny świadczeń w poszczególnych segmentach ochrony zdrowia (np. w POZ, szpitalach czy usługach ambulatoryjnych) wynika z analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, opartych m.in. na strukturze zatrudnienia w poszczególnych obszarach systemu ochrony zdrowia oraz ponoszonych kosztach.

Według prezesa Nowaka ważną częścią reformy POZ musi być także ulepszenie i poprawienie finansowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczonej często przez przychodnie. Reformę systemu w tym zakresie – ocenił prezes – należy postrzegać łącznie z reformą szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć.

"Elementy te są tak ze sobą związane, że trzeba pracować nad SOR-ami, izbami przyjęć, nocną i świąteczną opieką POZ, razem. I my to robimy" – mówił Nowak. Dodał, że tocząca się dyskusja dotyczy m.in. tego, jak zorganizować pracę tych trzech elementów (pracy w nocy – PAP), nie psując jednocześnie pracy POZ, gdzie bardzo często pracują ci sami lekarze.(PAP)

mab/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA