REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku
Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Od dnia 1 stycznia 2023 roku świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy, czyli tzw. dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy, uległ podwyższeniu. Ile wynosi i komu przysługuje?

Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023

W dniu 6 grudnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego. Dotyczy ono Ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 roku żołnierze mają prawo do wyższego dodatku mieszkaniowego.

REKLAMA

 

Dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy – komu przysługuje?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa każdy żołnierz zawodowy ma prawo do zakwaterowania na czas pełnienia służby w danej miejscowości. Świadczenie to może być zrealizowane m.in. przez wypłatę dodatku mieszkaniowego. Może ono zostać przeznaczone na najem dowolnego mieszkania, bądź też na ratę za zaciągnięty kredyt hipoteczny na zakup własnego lokum.

Pozostałe dwie formy to: przydział kwatery albo innego lokalu mieszkalnego, bądź przydział miejsca w internacie lub kwaterze internatowej. Żołnierz ma prawo tylko do jednej z trzech powyższych opcji w ramach zakwaterowania. Zatem, jeśli wybierze przydział kwatery, wówczas nie należy mu się świadczenie mieszkaniowe.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zmiany wcześniej wybranej formy zakwaterowania, np. z dodatku mieszkaniowego na przydział miejsca w internacie albo kwatery, świadczenie mieszkaniowe przysługuje do dnia protokolarnego przyjęcia miejsca w internacie albo kwaterze. W sytuacji odwrotnej – kiedy żołnierz zastępuje kwaterę, bądź internat dodatkiem mieszkaniowym – ten będzie mu wypłacany od dnia następnego po opuszczeniu lokalu.

Ważne

Żołnierz oddelegowany do służby poza krajem nie otrzymuje dodatku mieszkaniowego.

 

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy?

REKLAMA

Świadczenie na mieszkanie dla żołnierza zawodowego wylicza się mnożąc stawkę podstawową w wysokości 300 zł przez współczynnik świadczenia zależnego od garnizonu. To właśnie ten drugi składnik został zwiększony od 1 stycznia 2023 roku.

Do końca 2022 wskaźnik ten wynosi od 1,2 do 3,0. Tak więc świadczenie mieszkaniowe do końca 2022 ro. wynosi odpowiednio od 360 do 900 zł. Zaś od 1 stycznia 2022 kształtuje się on w przedziale pomiędzy 1,5 do 5,00 i wynosi od 450 zł do 1,5 tys. zł.

 

 

Wniosek o świadczenie mieszkaniowe w wojsku w 2023 r.

Żołnierz zawodowy, po wybraniu formy zakwaterowania w postaci dodatku mieszkaniowego, musi złożyć wniosek o wypłatę świadczenia mieszkaniowego do właściwego oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego.

Wniosek można złożyć osobiście, bądź przesłać przez ePUAP pod adresem:

https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-obywatelskie/ogolne-sprawy-urzedowe/wyplata-swiadczenia-mieszkaniowego-dla-zolnierza-zawodowego

 

Wzór wniosku o wypłatę świadczenia mieszkaniowego dla żołnierzy do pobrania poniżej:

 

wzór wniosku odprawa mieszkaniowa

 

 

Kiedy wypłacany jest dodatek mieszkaniowy w wojsku?

Świadczenie mieszkaniowe wypłacane jest żołnierzowi każdego miesiąca do jego 10. dnia. Pierwsze świadczenie obowiązuje od miesiąca w którym został złożony wniosek o jego wypłatę.

Dodatek wypłaca dyrektor oddziału regionalnego Agencji właściwego miejscowo dla garnizonu, w którym żołnierz pełni służbę wojskową, na podstawie wykazu sporządzanego przez tego dyrektora.

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie z dnia 21 listopada 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wypłaty świadczenia mieszkaniowego (Dz. U z 2022. Poz. 2504).
  2. Ustawy dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych  Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623).

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA