REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Retencja danych telekomunikacyjnych – także w komunikatorach i poczcie elektronicznej

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Projekt Prawa komunikacji elektronicznej nakłada obowiązek przechowywania danych także na komunikatory internetowe i dostawców poczty.
Projekt Prawa komunikacji elektronicznej nakłada obowiązek przechowywania danych także na komunikatory internetowe i dostawców poczty.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek retencji danych telekomunikacyjnych będzie obejmował nie tylko – jak dotychczas – operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych, ale również podmioty udostępniające komunikatory internetowe oraz dostawców poczty elektronicznej. Zakres danych podlegających retencji ma ustalić w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. informatyzacji. Takie rozwiązania przewiduje rządowy projekt Prawa komunikacji elektronicznej (PKE), który trafił pod obrady Sejmu.

Projekt PKE został na posiedzeniu Sejmu w piątek 13 stycznia skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. PKE ma wdrożyć do krajowego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającą Europejski kodeks łączności i zastąpić obowiązujące dotychczas Prawo telekomunikacyjne.

REKLAMA

Co to jest retencja danych telekomunikacyjnych?

Retencja danych telekomunikacyjnych polega na tym, że przedsiębiorca komunikacji elektronicznej jest obowiązany na własny koszt do zatrzymywania i przechowywania danych generowanych w publicznej sieci telekomunikacyjnej lub przez niego przetwarzanych, a także ich udostępniania uprawnionym organom państwa.

Kto będzie zobowiązany do retencji danych?

REKLAMA

Obowiązek retencji danych telekomunikacyjnych dotyczy obecnie, na gruncie przepisów Prawa telekomunikacyjnego operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej oraz dostawców publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Projekt PKE określa te dwie kategorie podmiotów łącznie jako przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

W myśl projektu obowiązek retencji danych ma dotyczyć także nowej, nieznanej Prawu telekomunikacyjnemu kategorii przedsiębiorców, a mianowicie podmiotów świadczących publicznie dostępną usługę komunikacji interpersonalnej niewykorzystującą numerów.

W rozumieniu proponowanego PKE zarówno przedsiębiorcy telekomunikacyjni jak i podmioty świadczące usługi komunikacji interpersonalnej niewykorzystujące numerów będą określani łącznie jako przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługa komunikacji interpersonalnej niewykorzystująca numerów – co to takiego?

Usługa komunikacji interpersonalnej to zgodnie z projektem – który w tym zakresie powiela definicje Europejskiego kodeksu łączności – usługa umożliwiającą bezpośrednią interpersonalną i interaktywną wymianę informacji za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej między skończoną liczbą osób, gdzie osoby inicjujące połączenie lub uczestniczące w nim decydują o jego odbiorcy lub odbiorcach.

Usługą komunikacji interpersonalnej niewykorzystującą numerów jest taka usługa komunikacji interpersonalnej, która nie umożliwia realizacji połączeń z numerami z planu numeracji krajowej lub międzynarodowych planów numeracji.

Oznacza to, że usługami komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numerów są komunikatory internetowe oraz poczta elektroniczna. W efekcie dane zebrane przez dostawców tego rodzaju usług także podlegać mają obowiązkowi retencyjnemu.

Za usługę komunikacji interpersonalnej nie będą natomiast uważane usługi, w których interpersonalna i interaktywna komunikacja stanowi wyłącznie funkcję podrzędną względem innej usługi podstawowej, czyli np. czaty będące częścią serwisów społecznościowych, stron rozrywkowych lub gier komputerowych. Dane wygenerowane w trakcie połączeń z nimi nie będą wobec tego podlegać obowiązkowej retencji.

Komu mają być przekazywane dane?

Przedsiębiorcy komunikacji elektronicznej będą zobowiązani do przekazywania gromadzonych danych uprawnionym podmiotom, to jest: Policji, Biuru Nadzoru Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu i Krajowej Administracji Skarbowej, a także sądom i prokuraturze.

Zasady i tryb przekazywania danych tym podmiotom określają odrębne od PKE przepisy normujące działalność tych podmiotów.

Jak długo dane mają być przechowywane?

Podmioty objęte obowiązkami retencyjnymi będą obowiązane zatrzymywać i przechowywać dane - tak jak obecnie, pod rządami Prawa telekomunikacyjnego - przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia połączenia lub nieudanej próby połączenia. Dane te będą musiały być przechowywane na terytorium Polski.

Z dniem upływu dwunastomiesięcznego okresu podmioty te będą zobowiązane zniszczyć dane, z wyjątkiem tych, które zostały zabezpieczone, zgodnie z przepisami odrębnymi.

Jakie dane podlegają retencji?

Obowiązkiem retencji mają być w myśl projektu PKE objęte dane, których retencję przewiduje także obecne Prawo telekomunikacyjne, dotyczące publicznie dostępnych usług komunikacji elektronicznej niezbędne do :

 • ustalenia zakończenia sieci, telekomunikacyjnego urządzenia końcowego oraz użytkownika końcowego inicjującego połączenie lub do którego kierowane jest połączenie;
 • określenia:
  • daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania,
  • rodzaju połączenia,
  • lokalizacji telekomunikacyjnego urządzenia końcowego.

Projekt PKE rozszerza jednak zakres danych podlegających obowiązkowi retencji o dane jednoznacznie identyfikujące użytkownika w sieci.

Co to są dane jednoznacznie identyfikujących użytkownika w sieci?

Dane jednoznacznie identyfikujące użytkownika w sieci to pojęcie, którego projekt PKE nie definiuje.

REKLAMA

Wskazówkę, o jakie dane może chodzić stanowi uwaga Ministerstwa Obrony Narodowej do projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej zgłoszona w czerwcu 2022 r. podczas prac legislacyjnych rządu. MON zaproponowało wtedy, żeby zobowiązać dostawców poczty elektronicznej do przechowywania rejestrów logowań do skrzynek poczty elektronicznej zawierających informacje o dacie i godzinie połączenia, adresie IP oraz porcie przypisanym użytkownikowi w trakcie połączenia przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego.

MON motywowało tę propozycję tym, że większość przedsiębiorców telekomunikacyjnych używa obecnie technologii CGNAT i NAT, które umożliwiają przypisanie jednego adresu publicznego (IP) dużej liczbie abonentów w tym samym czasie, co utrudnia, a często wręcz uniemożliwia ustalenie urządzenia końcowego, które korzystało z danego adresu IP. Takie ustalenie byłoby natomiast możliwe właśnie poprzez wskazanie portu przypisanego użytkowników w trakcie połączenia.

Uwaga MON została nieuwzględniona w pracach legislacyjnych nad projektem ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, a prace te nie zostały jeszcze zakończone.

Szczegółowy wykaz danych podlegających obowiązkowi retencji ma określić w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. informatyzacji (minister cyfryzacji - jest nim obecnie premier) w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych oraz po zasięgnięciu opinii ministra – koordynatora służb specjalnych. Jakie dane zostaną uznane za dane jednoznacznie identyfikujące użytkownika w sieci określi więc to rozporządzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA