REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Obowiązek noszenia maseczek w budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza i aptekach ma być przedłużony o kolejny miesiąc
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?
rozwiń >

Nakaz noszenia maseczek to jedno z nielicznych obowiązujących wciąż „obostrzeń”, jakie wynikają ze stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację o projekcie nowego rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Ma ono przedłużyć obowiązywanie nakazu zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa do 30 kwietnia 2023 r. 

REKLAMA

Ważne

Stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 obowiązuje na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od 16 maja 2022 r. do odwołania.

Stan zagrożenia epidemicznego zastąpił stan epidemii ogłoszony 20 marca 2020 r.

Dlaczego mamy nadal nosić maseczki

Według autorów rozporządzenia przygotowanego w Ministerstwie Zdrowia przedłużenie nakazu noszenia maseczek jest uzasadnione:

 • aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem,
 • odnotowywaną liczbą zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji,
 • sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu rozporządzenia jest Waldemar Kraska, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia.

Gdzie trzeba nadal nosić maseczki

Zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa nakazane jest w: 

 • budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz 
 • aptekach

Gdzie jest prowadzona działalność lecznicza

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, to jest na działaniach służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz na innych działaniach medycznych wynikających z procesu leczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Rodzajami działalności leczniczej są: 

 • świadczenia zdrowotne szpitalne – udzielane przez szpitale oraz 
 • świadczenia inne niż szpitalne – udzielane przez zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, zakłady rehabilitacji leczniczej i hospicja, a także 
 • ambulatoryjne świadczenia zdrowotne udzielane w ambulatoriach, przychodniach, poradniach, ośrodkach zdrowia, lecznicach lub ambulatoriach z izbą chorych, a także zakładach badań diagnostycznych i medycznych laboratoriach diagnostycznych. 

Ustawowa definicja działalności leczniczej obejmuje swoim zakresem, prócz udzielania świadczeń zdrowotnych, także promocję zdrowia lub realizację zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia, w tym wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz metod leczenia

Maseczki w całym budynku, w którym jest placówka medyczna

Nakaz zakrywania, przy pomocy maseczki, ust i nosa obowiązuje we wszystkich wymienionych powyżej placówkach. Rozporządzenie wyraźnie wskazuje, że nakaz ten obowiązuje w „w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza”, a zatem obowiązek jest aktualny nie tylko w pomieszczeniach, w których działalność lecznicza jest faktycznie prowadzona, ale obejmuje cały budynek, w którym znajdują się takie pomieszczenia.

Maseczki w aptekach – czy we wszystkich

Ustawa prawo farmaceutyczne dzieli apteki na trzy kategorie

 • apteki ogólnodostępne
 • apteki szpitalne (działające na terenie szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów rehabilitacji leczniczej lub hospicjów), 
 • apteki zakładowe (działające w podmiotach wykonującym działalność leczniczą utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej, np. na terenie jednostek wojskowych, lub Ministra Sprawiedliwości, np. na terenie zakładów karnych). 

Wszystkie te apteki objęte są nakazem zasłaniania ust i nosa.

Spod działania tego nakazu wyłączone są jednak punkty apteczne, które działają na ogół na terenach wiejskich, tam gdzie w danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna. Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego punkty apteczne nie są bowiem aptekami.

 

Maseczki dla pacjentów

Lakoniczny przepis rozporządzenia nie dopuszcza żadnych wyjątków podmiotowych ani przedmiotowych od obowiązywania nakazu zasłaniania ust i nosa, które znane były poprzednio.

REKLAMA

Szczególne znaczenie ma brak znanego poprzednim, obowiązującym do 27 marca 2022 r. regulacjom wyjątku dotyczącego osób, których miejscem stałego lub czasowego pobytu były budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby opieki zdrowotnej – czyli w szczególności pacjentów szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów rehabilitacji leczniczej oraz hospicjów. Obecnie pacjenci takich placówek obowiązani są zasłaniać usta i nos bez wyjątku przez cały czas pobytu w placówce wykonującej działalność leczniczą.

Nie jest również dłużej możliwe, jak to było poprzednio, odkrycie ust i nosa w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby, a także w związku ze świadczeniem danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia. Podobnie – nie ma możliwości odkrycia twarzy w celu umożliwienia komunikowania się z osobą doświadczającą trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się.

Maseczki dla pracowników

O ile do wejścia w życie aktualnego rozporządzenia osoby pracujące w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby opieki zdrowotnej miały prawo nie stosować się do nakazu zasłania ust i nosa (za wyjątkiem osób w trakcie bezpośredniej obsługi pacjentów lub interesantów), o tyle obecnie osoby te są zobowiązane zasłaniać usta i nos w każdej sytuacji, przez cały okres przebywania w miejscu pracy

Pracownicy nie mają ponadto możliwość odkrycia ust i nosa w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładzie pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

REKLAMA