REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazanie pieniędzy między partnerami (konkubentami). Jak rozliczyć po rozstaniu? Z waloryzacją?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Przekazanie pieniędzy między partnerami (konkubentami). Jak rozliczyć po rozstaniu? Z waloryzacją?
Przekazanie pieniędzy między partnerami (konkubentami). Jak rozliczyć po rozstaniu? Z waloryzacją?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinno wyglądać rozliczenie pomiędzy byłymi partnerami życiowymi (konkubentami) kwoty pieniężnej przekazanej w trakcie trwania konkubinatu przez jednego z nich na zakup nieruchomości (mieszkania) przez drugiego konkubenta – wyłącznie na jego nazwisko? Czy zwrot pieniędzy powinien nastąpić tylko w kwocie nominalnej, gdy nie zgłoszono żądania waloryzacji? A może trzeba zwrócić pieniądze z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie? Na te pytania odpowiedzieć ma powiększony skład Sądu Najwyższego. 

Przekazanie pieniędzy między konkubentami na zakup mieszkania

Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę  - skargę kasacyjną (sygn. akt ​II CSKP 1611/22), której przedmiotem są rozliczenia między byłymi wieloletnimi konkubentami (partnerami życiowymi). Jeden z nich (powód) przekazał pozwanej byłej konkubentce spore kwoty pieniężne z przeznaczeniem na pokrycie części cen zakupu dwóch nieruchomości (mieszkania z garażem i garażu), nabytych przez pozwaną wyłącznie we własnym imieniu (na swoje nazwisko).

Mimo, że nieruchomości pozwana konkubentka nabyła tylko na swoje nazwisko, ustalono przy przekazaniu pieniędzy, że celem tego działania jest zaspokojenie potrzeb wspólnoty konkubenckiej łączącej strony, a nie indywidualnego interesu pozwanej. Zatem na pewno nie była to darowizna.

REKLAMA

Bezpodstawne wzbogacenie. Jak rozliczyć przekazanie pieniędzy po rozstaniu konkubentów?

Pierwszy sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy, który na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 i następne kodeksu cywilnego), zasądził na rzecz powoda kwotę odpowiadającą iloczynowi aktualnej wartości nieruchomości i procentowego udziału, jaki wręczone kwoty stanowiły w cenie zakupu nieruchomości. Czyli zdaniem Sądu Okręgowego zwrot pieniędzy powinien uwzględniać wzrost wartości nieruchomości zakupionej m.in. za te pieniądze.

Pozwana odwołała się do Sądu Apelacyjnego, który po rozpatrzeniu apelacji pozwanej zmienił wyrok Sądu Okręgowego i zasądził zwrot tylko nominalnej kwoty pieniędzy przekazanych w trakcie trwania konkubinatu. 
Sąd Apelacyjny powołał się m.in. na wyrok Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2017 r. (sygn. V CSK 198/16). Zdaniem Sądu Apelacyjnego przyjęta przez Sąd Okręgowy metoda, polegająca na zasądzeniu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia kwoty odpowiadającej aktualnemu stanowi wzbogacenia, jest właściwa wyłącznie w odniesieniu do świadczeń, które są świadczeniami niepieniężnymi. 
A jeżeli chodzi o świadczenia pieniężne potraktowane jako bezpodstawne wzbogacenie, to obowiązek ich zwrotu obejmuje co do zasady kwotę nominalną bez waloryzacji. Zdaniem Sądu Apelacyjnego tylko jeżeli powód zażąda tej waloryzacji, sąd może zasądzić zwrot z uwzględnieniem zmiany siły nabywczej pieniądza w trybie art. 3581 § 3 kodeksu cywilnego. A w tym przypadku powód takiego żądania nie zgłosił. Dlatego w opinii Sądu Apelacyjnego, nie mógł on zasądzić waloryzacji świadczenia z powodu na zakaz orzekania ponad żądanie zapisany w art. 321 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Czy konieczna jest waloryzacja uwzględniająca wzrost wartości mieszkania?

Powód złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Sąd ten w toku rozpatrywania sprawy stwierdził brak jasnej linii orzeczniczej dotyczącego sposobu rozliczenia wartości bezpodstawnego wzbogacenia, przybierającego postać świadczenia pieniężnego
Zdaniem SN, istnieją argumenty prawne i aksjologiczne za oboma konkurencyjnymi stanowiskami co do rozliczenia konkubentów - waloryzacja albo jej brak.
Dlatego Sąd Najwyższy postanowił przekazać ten problem do rozpatrzenia przez rozszerzony skład SN, aby ten odpowiedział na następujące zagadnienie prawne:
"Czy rozliczenie pomiędzy byłymi konkubentami kwoty pieniężnej przekazanej przez jednego z nich na zakup nieruchomości przez drugiego konkubenta wyłącznie w jego własnym imieniu następuje w kwocie nominalnej, jeżeli nie zostało zgłoszone żądanie jej waloryzacji, czy z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie?".

Wyroku rozszerzonego składu Sądu Najwyższego w tej sprawie można oczekiwać najwcześniej w pierwszej połowie 2024 roku.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty budowy domu jednorodzinnego 2025-2026. Jak zmieniają się ceny działek, materiałów budowlanych? Na czym można zaoszczędzić?

Czy w 2020 roku można było przewidzieć, że budowa domu w Polsce zdrożeje o blisko połowę w ciągu zaledwie pięciu kolejnych lat? Eksperci Extradom.pl przedstawili prognozy na najbliższą przyszłość, oparte o analizę kosztów budowy domu od 2021 do 2025 roku.

Ile zarabiają lekarze w publicznej służbie zdrowia? Od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi

Lekarz w publicznym systemie ochrony zdrowia może liczyć na zarobki od kilku tysięcy złotych na umowie o pracę do 100 tys. zł i więcej za jedną fakturę wystawioną szpitalowi. Najmniej zarabiają lekarze na początku drogi zawodowej. Kontrowersje budzą niektóre kontrakty lekarzy specjalistów.

Europa stawia na migrantów. Polska się starzeje i wyludnia – co dalej?

Rekordowa liczba ludności w Unii Europejskiej – 450,4 mln osób – to efekt rosnącej imigracji, która rekompensuje spadek urodzeń i przewagę zgonów. Europa starzeje się, a migranci łagodzą demograficzny kryzys. Polska, z ujemnym bilansem ludności, stoi dziś na rozdrożu.

Praca sezonowa 2025 r.: co, gdzie, jak i ile?

Sezonowe zatrudnienie to forma pracy, która wyróżnia się kilkoma charakterystycznymi cechami, istotnymi zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Na czym polega, w jakim sektorze można znaleźć pracę sezonową, co z pracą sezonową w UE i ile można zarobić?

REKLAMA

Kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i na innych obiektach pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim

Dzieci i młodzież skorzystają jak co roku z wypoczynku zorganizowanego w formie wyjazdowej jako kolonia, obóz lub jako forma w miejscu zamieszkania, m.in. na półkoloniach organizowanych przez placówki oświatowo-wychowawcze, świetlice szkolne, młodzieżowe domy kultury, ośrodki sportowe. W związku z tym zapowiedziane są kontrole SANEPIDU na koloniach, obozach i innych obiektów pobytu dzieci i młodzieży w woj. małopolskim.

18 lipca pieniądze z ZUS wpłyną na konto. Dobre wieści dla tysięcy Polaków

Już 18 lipca 2025 r. na konta tysięcy emerytów trafią środki z ZUS, mimo że standardowy termin wypłat przypada na 20 lipca. Ze względu na niedzielę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesunął wypłatę świadczeń o dwa dni wcześniej. To dobra wiadomość dla wielu seniorów.

Popularne tężnie solankowe niebezpieczne dla zdrowia – groźne bakterie, grzyby, promieniowce i gronkowce wykryte w wodzie solankowej i problem braku norm czystości „leczniczej mgiełki”

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytety Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie wynika, że coraz bardziej zyskujące na popularności miejskie tężnie solankowe, na których pobyt – pod względem absorbcji jodu – porównywany bywa z trzydniowym pobytem nad morzem – pozostawiają wiele do „życzenia” pod względem czystości mikrobiologicznej krążącej w nich wody solankowej oraz wytwarzającej się z niej mgiełki, która jest bezpośrednio wdychana przez użytkowników takich instalacji. Bakterie E.coli, E. faecalis i C. perfringens, to tylko niektóre z groźnych dla zdrowia patogenów wykrytych w solance jednej z miejskich tężni. Powagę problemu potęguje fakt braku odpowiednich norm prawnych.

Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści

Powstał bardzo ciekawy raport zawierający informacje dotyczące tego, że: DANE W HANDLU SĄ CORAZ MOCNIEJSZĄ „WALUTĄ”. Jak to możliwe? Okazuje się, że Polacy są skłonni udostępniać handlowcom swoje dane, jeśli w zamian otrzymają konkretne korzyści.

REKLAMA

800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy wejdzie?

Pojawiają się kolejne głosy i wiadomości od Czytelników w sprawie tzw. dodatku emerytalnego (czy nawet przedemerytalnego) z tytułu wychowania dziecka. Miałoby to być tzw. 800 plus dla seniorów czy nawet 50. latków: za każde wychowane i pracujące dziecko, które płaci podatki w Polsce. Czy taka regulacja wejdzie w życie? Czekamy na odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP.

Minister infrastruktury: już w 2025 r. będzie obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

REKLAMA