REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

250 zł dla pomocy nauczyciela. Tego nikt się nie spodziewał. A to już pewne. Od 1 maja pieniądze będą wpływały na konta.

pomoc nauczyciela wynagrodzenie dodatek do wynagrodzenia trudne warunki pracy
250 zł dla pomocy nauczyciela. Tego nikt się nie spodziewał. A to już pewne. Od 1 maja pieniądze będą wpływały na konta.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek za trudne warunki pracy przysługujący tylko określonym grupom nauczycieli od lat jest kością niezgody pomiędzy związkami zawodowymi a MEN. Tymczasem niespodziewanie, w tej układance pojawiły się również osoby zatrudnione na stanowiskach pomocniczych.

Już od 1 maja 2024 r. pomoc nauczyciela dostanie wyższy przelew

Wynagrodzenia w oświacie, nie tylko te przysługujące nauczycielom, niezmiennie są przedmiotem ożywionej dyskusji. Każda zmiana na korzyść pracowników cieszy, ale też wzmaga pytania dotyczące sytuacji kolejnych grup zawodowych związanych z oświatą. W ostatnim czasie żywo dyskutowano o podwyżkach dla nauczycieli, a tymczasem nadeszła kolejna wiadomość – o przyznaniu dodatku za trudne warunki pracy osobom zatrudnionym na stanowiskach pomocy nauczyciela. Niestety na razie mowa jedynie o osobach pracujących w warszawskich placówkach oświatowych z dziećmi z orzeczeniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jak podały władze Warszawy, otrzymają one dodatek za trudne warunki pracy już od 1 maja 2024 r. .

REKLAMA

Dodatek za trudne warunki pracy przysługuje nauczycielom

Co do zasady, przepisy przewidują możliwość wypłaty dodatku za trudne warunki pracy wyłącznie nauczycielom. Podstawą jest w tym wypadku art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Przewiduje on, że wynagrodzenie nauczycieli, co do zasady, składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia na start i dodatku dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim.
Co więcej, dodatek ten przysługuje tylko nauczycielom w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych. Nie mają natomiast do niego prawa nauczyciele szkół i przedszkoli ogólnodostępnych, którzy pracują z dziećmi z orzeczeniami o potrzebach kształcenia specjalnego.
Nie mają też do niego prawa osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela, które są stanowiskami pomocniczymi i obsługi występującymi w jednostkach oświatowych, do których znajdują zastosowanie przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, a nie Karty Nauczyciela. Decyzję o przyznaniu im takiego specjalnego dodatku może jednak podjąć samorząd. Tak właśnie stało się w przypadku dla osób zatrudnionych w warszawskich placówkach oświatowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA