REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czyste Powietrze po zmianach będzie zwalczać nawet niskoemisyjne kominki na drewno? Eksperci: to zamach na bezpieczeństwo energetyczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kominek, ogrzewanie
Czyste Powietrze ma zwalczać nawet niskoemisyjne kominki na drewno (odnawialne źródło energii). Eksperci: to zamach na bezpieczeństwo energetyczne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Projekt Programu Czyste Powietrze proponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uniemożliwia używanie kominka w przypadku skorzystania z dotacji. Taki zapis stoi w sprzeczności z dyrektywami UE, a czasu na konsultacje jest bardzo mało - twierdzą eksperci kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Jeśli ten projekt wejdzie w życie, korzystając z dotacji nie będzie możliwości zainstalowania i użytkowania nowego kominka, a stary trzeba będzie trwale odłączyć od komina – tak mówią zapisy projektu, który znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/program-priorytetowy-czyste-powietrze

A jakie dokładnie zmiany są proponowane i dlaczego to ślepa uliczka i zamach na bezpieczeństwo energetyczne w skali gospodarstwa domowego i kraju?

REKLAMA

Masz kominek? Nie dostaniesz dotacji z Czystego Powietrza

Projekt zmian w nowej edycji programu Czyste Powietrze (którego konsultacje rozpoczęły się 9 grudnia 2024 r.) przewiduje, iż w rozdziale 9.3.1 „Ogólne warunki przyznania i wypłaty dofinansowania”, w pkt. 15 znajdą się zapisy o tym, że:

- nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła inne niż wskazane jako koszt kwalifikowany w załączniku 2 do Programu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, w przypadku gdy przedsięwzięcie obejmowało wymianę źródła ciepła;

- nie będzie zainstalowany i nie będzie użytkowany w budynku / lokalu mieszkalnym miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na paliwo stałe, dotyczy to również kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.

- W wypadku nie wpisania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na listę kosztów kwalifikowanych w załączniku 2 do Programu, zapis taki uniemożliwia instalację i użytkowanie tych urządzeń – alarmuje Wojciech Perek, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia i wyjaśnia: - Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń spełniające wymogi emisyjne ekoprojektu, zasilane drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, są niskoemisyjnymi, odnawialnymi źródłami energii. Możliwość wspierania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń przez programy dotacyjne przewiduje Art 2, ust. 1c Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. 2021 poz. 554), w myśl którego miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, o których mówi Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe, to urządzenia spełniające standardy niskoemisyjne. Przedsięwzięcie niskoemisyjne w rozumieniu tejże Ustawy to takie, w wyniku którego następuje wymiana urządzenia niespełniającego standardów niskoemisyjnych na urządzenie je spełniające.
Kwestionowany zapis stoi więc w sprzeczności z cytowanym przepisem ww. Ustawy. W przypadku braku energii elektrycznej lub awarii instalacji grzewczej, tylko miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na drewno pozostaje alternatywą, dzięki której możemy zapewnić sobie ciepło. Zachowanie kwestionowanego zapisu skutkowałoby tym, że beneficjenci Programu byliby pozbawieni bezpieczeństwa energetycznego i zabezpieczenia w sytuacjach awaryjnych. Zgodnie z danymi z CEEB, w Polsce jest zainstalowane prawie 3,5 miliona miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, z których korzysta około 6-8 milionów Polaków. Kwestionowane zapisy stawiałyby użytkowników przed wyborem czy skorzystać z Programu i zrezygnować z tych legalnie zakupionych, zainstalowanych i użytkowanych urządzeń czy też zachować miejscowy ogrzewacz pomieszczeń i zrezygnować z Programu. Zapisy uzależniające uzyskanie dotacji od likwidacji niezależnego i legalnego źródła energii są naruszeniem prawa własności oraz konstytucyjnie zagwarantowanej zasady wolności obrotu gospodarczego i zasady zrównoważonego rozwoju. Wszystkie instalowane obecnie miejscowe ogrzewacze pomieszczeń spełniają wymogi ekoprojektu.

Chcesz dotację? Odłącz kominek

Idą święta, a jakie mamy z nimi pierwsze skojarzenie? Ciepła i rodzinna atmosfera. Może się jednak okazać, że to będą ostatnie świąteczne wieczory, w wielopokoleniowym, rodzinnym gronie, przy trzaskającym ogniu w kominku.

Bowiem projekt zmian programu Czyste Powietrze zakłada, że w rozdziale 9.3.2. "Warunki odnoszące się do źródeł ciepła" znajdzie się następujący zapis: "Dopuszcza się pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym pieców kaflowych lub kominków, jednak muszą być one trwale odłączone od przewodu kominowego, co oznacza trwałe wyłączenie z użytku i musi być to potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego”. Tak, dobrze czytasz – trwale odłączony.

- Dopisanie do Tabeli 2 Załącznika nr 2 do Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” – Koszty kwalifikowane oraz maksymalny poziom dofinansowania, kosztu kwalifikowanego „miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na drewno lub pellet” to jedyne rozwiązanie – alarmuje Wojciech Perek. Kwalifikowane do dofinansowania miejscowe ogrzewacze pomieszczeń muszą być wpisane na listę ZUM. Wymagania techniczne niezbędne do wpisu danego urządzenia na listę ZUM określa Regulamin listy ZUM publikowany na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/. Dodatkowo źródła ciepła muszą docelowo spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych, o ile takie zostały ustanowione na terenie położenia budynku/lokalu mieszkalnego objętego dofinansowaniem. Można wprowadzić zapis, że miejscowy ogrzewacz pomieszczeń z płaszczem wodnym musi być eksploatowany ze zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym. A przewody kominowe / spalinowe muszą być dostosowane do pracy z zamontowanym miejscowym ogrzewaczem pomieszczeń, co będzie potwierdzone w protokole z odbioru kominiarskiego podpisanym przez mistrza kominiarskiego.
Możliwości wspierania dotacjami miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń nie wyklucza w szczególności § 132 ust.1 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Używanie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na biomasę stałą jest wspierane przez dyrektywę EPBD – podsumowuje ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia.

Konsultacje do 27 grudnia 2024 r.

A przysłowiową „kropką nad i” oraz czynnikiem budzącym kolejne wątpliwości jest termin obowiązkowych w przypadku takich projektów konsultacji społecznych. Zaplanowano je bowiem między 9 a 27 grudnia br. Konia z rzędem temu, kto w ferworze przygotowań do świąt znajdzie czas, energię i przede wszystkim trafi w sieci na informację o konsultacjach.

Skoro przeczytałeś ten tekst, to już o nich wiesz. Nie pozostań obojętny. Idź na konsultacje i wyraź swoje zdanie – masz do tego konstytucyjne prawo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

REKLAMA

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

REKLAMA

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

Szymon Hołownia – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Szymon Hołownia – do jakiej partii należy kandydat na Prezydenta RP w 2025 r.? Jaki program wyborczy ma Szymon Hołownia? Przedstawiamy wiek, zawód, wykształcenie kandydata na Prezydenta RP oraz listę wszystkich kandydatów i najnowszy sondaż.

REKLAMA