REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej. Kluczowe Zmiany 2025

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kodeks etyki lekarskiej zmiany 2025
Kodeks Etyki Lekarskiej - zmiany 2025. Co się zmienia dla lekarzy od stycznia 2025 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks Etyki Lekarskiej w Polsce ma swoją tradycję sięgającą 1989 r. Od tego czasu dużo zmieniło się w samej medycynie, ale również w wykorzystywanej w niej technologii. Od 1 stycznia 2025 r. zaczął obowiązywać znowelizowany Kodeks Etyki Lekarskiej, który stanowi pierwszą nowelizację kodeksu od 20 lat. Niesie on za sobą kluczowe zmiany i wyzwania dla środowiska lekarskiego.

Zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej 2025

Nowelizacja Kodeksu Etyki Lekarskiej miała na celu wprowadzenie bardziej szczegółowych regulacji w kontekście nowych wyzwań związanych z postępem technologicznym, jak telemedycyna, sztuczna inteligencja czy geneza zjawiska dezinformacji w medycynie. Ponadto, Kodeks miał zdefiniować bardziej precyzyjnie zasady współpracy między lekarzami a innymi pracownikami ochrony zdrowia, w tym pielęgniarkami, a także z pacjentami i ich rodzinami.

REKLAMA

Prawniczki w branży beauty Paulina Iwanowicz, Emilia Boboryko

Autorki: Prawniczki w branży beauty: Paulina Iwanowicz, Emilia Boboryko

Źródło zewnętrzne

Kluczowe zmiany w nowym kodeksie od 2025 roku

  1. Reklama zawodu lekarza - w nowym KEL nie znajdziemy już zapisu, który mówił, że ,,wszelkie reklamowanie jest zabroniony” czyli dawny art. 63 ust. 1 KEL. Oznacza to nic innego jak przyzwolenie na reklamowanie przez lekarza swoich usług. Należy jednak pamiętać, że reklama powinna być etyczna, co w praktyce oznacza, że lekarz nie może porównywać się z innymi specjalistami ani ich oceniać. Ponadto reklama nie może wprowadzać w błąd, a także nie mogą naruszać zaufania pacjentów do lekarzy jako grupy zawodowej.
  2. Sztuczna inteligencja - to zupełna nowość w etyce lekarskiej. Kodeks przewiduje możliwość korzystania z algorytmów AI w pracy lekarza, ale przy zachowaniu określonych warunków m.in. obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta, że przy stawianiu diagnozy lub w procesie terapeutycznym będzie wykorzystana sztuczna inteligencja i uzyskanie jego świadomej zgody. Poza tym, lekarz może stosować tylko te algorytmy sztucznej inteligencji, które są dopuszczone do użytku medycznego i posiadają odpowiednie certyfikaty.
  3. Telemedycyna - nowy Kodeks uwzględnia rozwój telemedycyny, której znaczenie wzrosło podczas pandemii COVID-19. Zostały wprowadzone zasady dotyczące świadczenia usług medycznych na odległość. Lekarze muszą przestrzegać tych samych standardów, jak w przypadku wizyt osobistych, zapewniając odpowiednią jakość opieki. Przepisy precyzują, że lekarz może przeprowadzać konsultacje telemedyczne, ale tylko wtedy, gdy jest to możliwe i bezpieczne dla pacjenta. Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta o ograniczeniach teleporady w porównaniu z osobistym kontaktem z pacjentem, a w szczególności wskazanie objawów uzasadniających wizytę osobistą bądź, jeżeli zachodzi taka konieczność, zalecenie kontaktu z placówką medyczną.
  4. Zakaz współdziałania z osobami nieposiadającymi uprawnień - w art. 65 ust. 1 KEL wprost wskazano, że lekarz nie może współdziałać z osobami zajmującymi się leczeniem, lecz nie posiadającymi do tego uprawnień. Wątpliwość budzi stwierdzenie “osoby nie posiadające uprawnień”. Wedle art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634, z późn. zm.) wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych. Pojawia się więc pytanie czy znowelizowany art. 65 KEL wyklucza współpracę z kosmetologami oraz innymi osobami działającymi w zakresie zabiegów estetycznych?
  5. Relacja z pacjentem w internecie - działaniami i zachowaniem lekarza w internecie i mediach powinny kierować te same zasady, jak przy kontakcie bezpośrednim z pacjentem. Lekarze powinni być świadomi standardów dotyczących prywatności pacjentów i poufności informacji o pacjentach, których należy przestrzegać w codziennej pracy, jak i w przestrzeni Internetu. Lekarze kontaktujący się z pacjentami za pośrednictwem Internetu czy mediów społecznościowych, komunikatorów, muszą zachować odpowiednie granice w relacji pacjent–lekarz, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi etyki zawodowej, tak samo jak w każdym innym kontekście.
  6. Przejrzystość i odpowiedzialność - lekarz ma teraz obowiązek, a nie tylko powinność, informowania pacjenta o korzyściach i ryzyku proponowanych działań diagnostycznych i leczniczych. Ponadto Kodeks nakłada na lekarza także obowiązek dokumentowania leczenia z należytą starannością, w sposób rzetelny oraz zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej jest nie tylko ważnym elementem jakości świadczenia medycznego, ale także stanowi formę kontroli procesu leczniczego. Powinno umożliwić odtworzenie procesu diagnostyczno-leczniczego, co ma istotne znaczenie w przypadku jakiegokolwiek sporu pomiędzy pacjentem a lekarzem w przyszłości, przy niepomyślnym przebiegu choroby.
  7. Terapia daremna - nowelizacja wprowadza do kodeksu pojęcie „terapii daremnej”. Tak określa się działania medyczne, których podjęcie było uzasadnione oceną stanu pacjenta i z punktu widzenia aktualnej wiedzy medycznej ich wdrożenie było uzasadnione, a które w toku opieki nad pacjentem okazały się nieskuteczne i nie przynoszą choremu korzyści. Kodeks zabrania lekarzowi stosowania takiej terapii, przy czym wskazuje, że decyzja o uznaniu terapii jako daremnej należy do zespołu leczącego i powinna w miarę możliwości uwzględniać wolę pacjenta.
  8. Relacja z innymi pracownikami ochrony zdrowia - nowy kodeks etyki kładzie nacisk konieczność okazywania wzajemnego szacunku w relacjach między lekarzami. W szczególny sposób odnosi się do znaczenia współpracy międzypokoleniowej oraz ostrożności w formułowaniu opinii o pracy innych lekarzy. Wskazuje również na odpowiedzialność lekarzy za informowanie o dostrzeżonych nieprawidłowościach, co podkreśla ich rolę nie tylko jako specjalistów, ale także jako strażników etyki zawodowej oraz ochrony pacjentów.

Podsumowanie

Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej to krok w stronę bardziej nowoczesnej, odpowiedzialnej i transparentnej medycyny. W dobie intensywnego rozwoju technologii szczególnie interesująca jest próba uregulowania wykorzystania sztucznej inteligencji w działalności leczniczej. Wprowadzenie zasad dotyczących telemedycyny, ochrony prywatności pacjentów, współpracy interdyscyplinarnej oraz zwiększenia odpowiedzialności lekarzy za swoje decyzje stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego świata medycyny. Choć wdrożenie nowych zasad będzie wymagało czasu i adaptacji, ich celem jest poprawa jakości opieki zdrowotnej w Polsce oraz budowanie zaufania między lekarzami a pacjentami.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA