reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Wzrost liczby żłobków

Wzrost liczby żłobków

Niestety nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z opieki nad dzieckiem. W Polsce brakuje miejsc w żłobkach, przez co rodzice maja utrudniony powrót do pracy. Aby temu zaradzić powstał program „Maluch”, którego zadaniem jest dofinansowanie działających żłobków i tworzenie nowych.

Dzięki „Maluchowi” udało się zwiększyć liczbę placówek z 571 w 2011 roku do ponad 2,9 tys. w bieżącym roku. We wrześniu funkcjonowało 1.824 żłobków, 416 klubów dziecięcych, 662 opiekunów dziennych. W efekcie liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wzrosła w ciągu ostatnich 4 lat z 32 tys. do blisko 78 tys.

W latach 2011-2015 z budżetu państwa na program "Maluch" przeznaczono prawie 500 mln zł. W roku obecnym łącznie, z budżetu państwa oraz z budżetów gmin, pierwszy raz zostanie wydanych ponad 700 mln zł. Dotacje z „Malucha” pomniejszają opłaty ponoszone przez rodziny.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Nie byłoby to możliwe bez ustawy żłobkowej. Wprowadziła ona nowe formy opieki nad najmłodszymi dziećmi: kluby dziecięce i dziennych opiekunów, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w małych miejscowościach, w których budowa żłobka jest często niemożliwa. Zatrudnienie przez gminę dziennego opiekuna pozwala na zapewnienie opieki nad dziećmi w mniejszych społecznościach. Umożliwia też aktywizację zawodową osób, które taką opieką zaczynają się zajmować.

Ustawa żłobkowa ułatwiła również legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić opiekunkę do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne. Tzw. umowę uaktywniającą można podpisać do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, a w szczególnych sytuacjach nawet do czwartego roku życia.

Kolejne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wprowadziła nowela ustawy żłobkowej z 2013 roku. Zwiększyła ona do 80 proc. udział budżetu państwa w kosztach utworzenia placówki, umożliwiła przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym ubieganie się o dofinansowanie oraz uprościła formalności związane z tworzeniem placówek, a także zniosła biurokratyczne bariery.

Z myślą o studentach, doktorantach i pracownikach naukowych MPiPS wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa stworzyło moduł “Maluch na uczelni”, z którego dofinansowuje tworzenie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie opiekunów dziennych na uczelniach. Na 43 uczelniach (publicznych i niepublicznych) w całej Polsce powstanie ponad 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych, a ponad 1,3 tys. istniejących już miejsc zostanie dofinansowanych. Na ten cel Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało ponad 9,2 mln zł.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2013 r. poz. 1457, z późn. zm.) w 2014 r. 22 września 2015 r. zostało przyjęte przez Radę Ministrów i skierowane do Sejmu i Senatu RP.

Czym jest serwis OBYWATEL.GOV.PL? Każdą sprawę, którą chcesz załatwić w urzędzie, traktujemy jak usługę, którą administracja publiczna wykonuje dla Ciebie. Chcemy, żebyś załatwił swoją sprawę szybko i sprawnie, dlatego zbieramy usługi w jednym miejscu. Opisujemy w prosty i przystępny sposób, co musisz zrobić, co przygotować, gdzie pójść, a co możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wszystko po to, abyś nie tracił czasu.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 09.10.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzrost liczby żłobków. /fot. Fotolia
Wzrost liczby żłobków. /fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama