REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja egzaminu ósmoklasisty z matematyki – bo „przyczynia się do tworzenia rankingów i etykietowania szkół”? [sondaż; egzamin ósmoklasisty 2026]

Aleksandra Rybak
Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
egzamin ósmoklasisty, matematyka, szkoła, uczniowie, oświata, CKE, arkusze
Likwidacja egzaminu ósmoklasisty z matematyki – bo przyczynia się do tworzenia rankingów i etykietowania szkół? [sondaż; egzamin ósmoklasisty 2026]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku, ponad 393 tys. uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej, przystępuje do egzaminu ósmoklasisty. W dniu 12 maja 2026 r. – zgodnie z harmonogramem CKE – odbył się egzamin z jednego z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj. z matematyki. Na początku 2024 r. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, zrzeszającej ponad 7 tys. osób (dyrektorów szkół, placówek oświatowych, urzędników oświatowych i działaczy pozarządowych) zarekomendowało likwidację egzaminów ósmoklasisty (w tym egzaminu z matematyki), bo w ich ocenie – „wyniki egzaminów przyczyniają się do tworzenia rankingów i etykietowania szkół, bez uwzględniania specyfiki ich pracy oraz uczniów.” Czy MEN zajęło w tej kwestii jakieś stanowisko i czy postulat OSKKO nadal pozostaje aktualny/znajduje zwolenników w opinii publicznej?

rozwiń >

Egzamin ósmoklasisty 2026 z matematyki – najważniejsze informacje [kogo dotyczy, czy jest obowiązkowy dla uczniów i kiedy się odbywa?]

Egzamin ósmoklasisty z matematyki, to egzamin z jednego z trzech przedmiotów obowiązkowych (obok egzaminu z języka polskiego oraz egzaminu z języka obcego nowożytnego). To, że egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, oznacza, że – każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego – egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

REKLAMA

REKLAMA

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

  • uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz
  • uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki w 2026 r., zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), w terminie głównym – odbył się w dniu 12 maja 2026 r. i rozpoczął się o godz. 9:00. W terminie dodatkowym (przeznaczonym dla uczniów, którzy z udokumentowanych przyczyn losowych lub zdrowotnych nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym lub przerwali go) natomiast – odbędzie się 9 czerwca 2026 r. i rozpocznie się o godz. 9:00.

Egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 125 minut, a każdy uczeń, który do niego przystępuje musi przynieść ze sobą niezbędne przybory do pisania (tj. pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem) oraz linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty 2026 z matematyki – arkusze egzaminacyjne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE)

Arkusze egzaminu ósmoklasisty 2026 z matematyki zostały opublikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) we wtorek 12 maja 2026 r., około godz. 14. Arkusze egzaminacyjne można pobrać pod adresem: LINK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzamin ósmoklasisty 2026 z matematyki – kiedy uczniowie poznają wyniki?

Termin ogłoszenia wyników egzaminów ósmoklasisty 2026 (w tym egzaminu ósmoklasisty z matematyki) – zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 20 sierpnia 2025 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2026 roku – został wyznaczony na 3 lipca 2026 r. W tym dniu, uczniowie poznają wyniki zarówno egzaminów przeprowadzonych w maju (w terminie głównym), jak i w czerwcu (w terminie dodatkowym).

Na zaświadczeniu o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, który zdający otrzymają 3 lipca br. – podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu (tj. z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego):

  • wynik procentowy – to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu;
  • wynik centylowy – to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami ‎uczniów w całym kraju.

Jak podaje CKE – wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą zostać podważone na drodze sądowej.‎

Egzamin ósmoklasisty 2026 z matematyki – jakie znaczenie w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej, mają wyniki egzaminu ósmoklasisty (w tym egzaminu ósmoklasisty z matematyki)?

Ważne

Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, a żeby ukończyć szkołę podstawową, wystarczy do niego przystąpić – z aktualnie obowiązujących zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych wynika, że odsetek punktów uzyskanych na tym egzaminie (w tym na egzaminie ósmoklasisty z matematyki) ma istotne znaczenie w kwestii tego, do jakiej szkoły ponadpodstawowej dostanie się zdający. Dla wielu uczniów kończących szkołę podstawową, egzamin ten jest zatem niezwykle istotnym sprawdzianem, który ma wpływ na dalszą ścieżkę edukacyjną, a dla uczniów z takimi zaburzeniami, jak np. z dyskalkulia – egzamin ósmoklasisty z matematyki, może stanowić istotną barierę w realizacji wybranego kierunku rozwoju.

Maksymalna liczba punktów, którą kandydat do szkoły może uzyskać w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły ponadpodstawowej, wynosi 200 punktów. Punkty dzielą się w następujący sposób:

  • 100 pkt. punktów za oceny i dodatkowe osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,
  • 100 pkt. punktów za wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Zgodnie z par. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów – wyniki egzaminu ósmoklasisty wyrażone w procentach z:

  • języka polskiego – mnoży się przez 0,35,
  • matematyki mnoży się przez 0,35 i
  • z języka obcego nowożytnego – mnoży się przez 0,3.
Przykład

Uczeń uzyskał z:

  • języka polskiego 90% – mnożymy 90 x 0,35 = 31,5 punktów,
  • matematyki 90% – mnożymy 90 x 0,35 = 31,5 punktów,
  • języka obcego nowożytnego – 100%, tj. 100 x 0,3 = 30 punktów.

Uczeń łącznie za egzamin ósmoklasisty uzyskał 93 punkty.

Szkoła nie może przy tym – przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego – ustalić minimalnej liczby punktów, która uprawnia do przyjęcia. Ustalenie takiego progu jest sprzeczne z przepisami prawa oświatowego. Minimalna liczba punktów uprawniających do przyjęcia do danej szkoły jest równa liczbie punktów, które otrzymał kandydat przyjęty na ostatnie wolne miejsce (tj. z najniższą liczbą punktów).

Likwidacja egzaminu ósmoklasisty (w tym egzaminu ósmoklasisty z matematyki), bo „przyczynia się do tworzenia rankingów i etykietowania szkół, bez uwzględniania specyfiki ich pracy oraz uczniów” – to rekomendacja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty z 2024 r.

Na początku 2024 r. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO), które zrzesza ponad 7 tys. osób (dyrektorów szkół i placówek oświatowych, urzędników oświatowych i działaczy pozarządowych) skierowało do Minister Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka oraz Przewodniczącej ówczesnej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Sejmu RPrekomendację, w której zebrałoistotne problemy edukacji”. Wśród nich – znalazło się m.in. zalecenie likwidacji egzaminu ósmoklasisty.

Za docelowo niepotrzebne uważamy egzaminy kończące szkołę podstawową.” – stwierdziło OSKKO i dodało – Wyniki egzaminów przyczyniają się do tworzenia rankingów i etykietowania szkół, bez uwzględniania specyfiki ich pracy oraz uczniów. Obecnie, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie krytykuje się standaryzowane badanie wyników nauczania – stanowiące cel, a nie metodę badawczą. W naszej opinii istnieje tylko jeden argument przemawiający za organizacją egzaminów na koniec szkoły podstawowej: „wyrównanie szans” uczniów różnych typów szkół w rekrutacji do szkół średnich. Wymaga to wyjaśnienia – czy uczniowie różnych typów szkół są traktowani równo. Jednocześnie egzamin na koniec VIII klasy nie daje szkole potrzebnej informacji zwrotnej – ponieważ egzaminowanych uczniów już nie będzie okazji objąć jakimkolwiek wsparciem – skoro odchodzą ze szkoły.”

W podsumowaniu ww. rekomendacji – organizacja zwróciła się do adresatów swojego wystąpienia (tj. m.in. do Minister Edukacji) z prośbą o uwzględnienie postulatów, „nad którymi pracowało tysiące osób” oraz zadeklarowała „chęć spotkań i konstruktywnych rozmów”.

Rekomendacja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty nie dotyczy zatem stricte egzaminu ósmoklasisty z matematyki, ale generalnie – egzaminu ósmoklasisty jako całości. Jeżeli jednak, w związku z ww. postulatem, doszłoby do zniesienia egzaminy ósmoklasisty – co oczywiste, dotyczyłoby to również egzaminów z matematyki, które – dla niektórych uczniów (np. z takimi zaburzeniami jak dyskalkulia) mogą stanowić istotną przeszkodę na ścieżce edukacyjnej.

Do Sejmu trafił również postulat likwidacji innego egzaminu z matematyki – maturalnego

W kontekście problemów z egzaminami z matematyki, z którymi zmagają się uczniowie z zaburzeniami takimi jak m.in. dyskalkulia – warto również wspomnieć o zgłoszonym w tym zakresie postulacie dotyczącym egzaminu maturalnego, w ramach petycji obywatelskiej (znak: BKSP-155-X-445/25), która w dniu 9 stycznia 2025 r. została złożona do Sejmu.

Jej autorka – mama uczennicy szkoły średniej i psycholog – żąda zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury z matematyki, argumentując, iż „obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”. Uważa ona, że system maturalny powinien zostać zmieniony w taki sposób, aby – w części pisemnej – obowiązkowy był wyłącznie egzamin maturalny z języka polskiego i języka obcego, a trzeci z obowiązkowych przedmiotów był do wyboru spośród całego katalogu (matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, historia czy inne).

W jej ocenie – matura z matematyki to narzędzie segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans. Rozwój ma bowiem wiele twarzy – „są wśród uczniów wybitni: humaniści, baletnice, plastycy, przewodnicy turystyczni, hotelarze, uczniowie o zdolnościach lingwistycznych. Są także uczniowie z różnego rodzaju zaburzeniami, takimi jak: FAS, dyskalkulia, zakłócenia orientacji w schemacie relacji przestrzennych, zakłócenia wyobraźni przestrzennej, trudności w rozpoznawaniu i używaniu symboli, problemy z kopiowaniem liczb i obliczeń, problemy z zastosowaniem matematyki w zadaniach praktycznych, sztywność myślenia – niemożność wybrania właściwej strategii w rozwiązywaniu problemu i w zamianie strategii na inną, abstrakcyjność myślenia czy spektrum autyzmu”. Wśród uczniów, którzy nie posiadają predyspozycji do nauki matematyki na poziomie maturalnym – w ocenie autorki petycji – „obligatoryjność matury z matematyki powoduje stres i obciążenie psychiczne, które często wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży. W efekcie wiele osób pomimo wysokiego poziomu, nie osiąga wymarzonego wyniku na maturze, co ogranicza ich możliwość dalszego rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego – baletnica, plastyk, pilot turystyki, uczeń ze spektrum autyzm z niezdaną maturą z matematyki, uczennica klasy maturalnej, która już nawet nie podejmuje prób w rozumowaniu, mimo korepetycji, gdyż ma dość” – wymienia autorka. Zwraca ona również uwagę na fakt, iż młodzi ludzie, w wieku 18 lat, mogą głosować w wyborach, kupić legalnie wyroby tytoniowe, alkohol, uprawiać hazard, ale nie mogą – na swoim egzaminie dojrzałości – dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje.

Autorka petycji powołuje się również na wnioski Najwyższej Izby Kontroli odnośnie nauczania matematyki w szkołach, zgodnie z którymi – przyczyny niezdanej matury z matematyki, w znacznej części przypadków, upatruje się w wadliwym procesie nauczania tego przedmiotu, w którym nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy z matematyki oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.

W efekcie powyższego – niezamożne dzieci, których rodzin nie stać na dodatkowe (i nierzadko kosztowne) korepetycje z matematyki, aby „podciągnąć” ich wiedzę i umiejętności z tego przedmiotu – „zmagają się z porażką, wstydem, niskim poczuciem własnej wartości”. System edukacyjny powinien natomiast – „wspierać różnorodność talentów, a nie wymuszać jednolite kryteria oceny, które nie uwzględniają indywidualnych możliwości intelektualnych, zdolności i potrzeb uczniów.” W podsumowaniu petycji, autorka prosi zatem o pozostawienie obowiązkowej matematyki wyłącznie dla chętnych pasjonatów i poszanowanie różnorodności umysłów dzieci, jednocześnie powołując się na:

  • badania CBOS z 2022 r., z których wynika, że ponad 60% uczniów uważa obowiązkową maturę z matematyki za zbędną oraz
  • raport OECD z 2023 r., który wykazał, że poziom stresu wśród uczniów w Polsce, jest jednym z najwyższych w Europie.

Więcej na ten temat dalszych „losów” powyższej petycji, w sprawie zniesienia obowiązkowej matury z matematyki – można przeczytać w poniższym artykule:

Rekomendacja Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty w sprawie likwidacji egzaminu ósmoklasisty (a więc również – egzaminu ósmoklasisty z matematyki) – jak ustosunkowało się do niej Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Do rekomendacji OSKKO w zakresie likwidacji egzaminu ósmoklasisty Minister Edukacji Barbara Nowacka odniosła się podczas Szczytu dla Edukacji, który odbył się 21 listopada 2024 r. Minister Nowacka rozwiała wówczas wątpliwości, mówiąc:

Nie prowadzimy żadnych planów, by egzamin ósmoklasisty w 2025 r. się nie odbył. Odbędzie się. Natomiast prowadzimy prace, żeby był on obarczony jak najmniejszym stresem w kolejnych latach, byście mogli się uczyć w komfortowych warunkach, uczeni przez nauczycieli, którzy mają dla was czas.”1

Na dzień dzisiejszy, nie wiadomo również nic na temat tego, żeby w MEN trwały jakieś analizy czy prace, mające na celu zniesienie egzaminu ósmoklasisty w latach przyszłych. W życzeniach złożonych ósmoklasistom przed rozpoczęciem tegorocznych egzaminów (w 2026 r.) Minister Edukacji podkreśliła natomiast, że – egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, ale warto zdać go jak najlepiej, bo to przepustka do szkoły ponadpodstawowej – tej, którą żeście sobie wybrali i wymarzyli.”2

Likwidacja egzaminu ósmoklasisty (w tym z egzaminu ósmoklasisty z matematyki) – czy jesteś za, czy przeciw? [sondaż]

1 Bogdan Bugdalski (w:) portaldlaedukacji.pl, Egzamin ósmoklasisty zostaje. MEN nawet nie myśli o konkursie świadectw, 25 listopada 2024 r.

2 MEN, Życzenia Minister Edukacji dla Ósmoklasistek i Ósmoklasistów, 9 maja 2026 r. (https://www.facebook.com/reel/950875317768135)

Podstawa prawna:

  • Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z dnia 20 sierpnia 2025 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2026 roku
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 3 kwietnia 2025 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 464)
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 1043 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 881 z późn. zm.)
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Rząd szykuje ważne zmiany. Łatwiejsze skargi do sądów, nowe zasady dla lasów i większe możliwości w mObywatelu

Rząd zajmie się jutro pakietem istotnych zmian dotyczących ochrony powietrza, gospodarki leśnej oraz cyfrowych usług publicznych. Wśród propozycji znalazły się przepisy ułatwiające zaskarżanie programów ochrony powietrza i planów urządzenia lasu, a także rozszerzenie katalogu danych dostępnych w aplikacji mObywatel.

Uchodźcy w Polsce. Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji składają wnioski o ochronę międzynarodową

Niedawno obchodzony był Dzień Uchodźcy. W Polsce prawie 21 tys. cudzoziemców posiada ważne dokumenty pobytowe z tytułu ochrony międzynarodowej. Przez pierwsze pięć miesięcy 2026 r. wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej objęto łącznie prawie 2,7 tys. osób.

Jak uzyskać wynagrodzenie za słup, linię energetyczną, gazociąg i inne elementy infrastruktury przesyłowej na działce? Jakie roszczenia prawne może mieć właściciel nieruchomości wobec firmy przesyłowej?

Jaka jest sytuacja prawna właściciela nieruchomości, jeżeli przebiega przez nią linia energetyczna (w tym np. słupy), gazociąg, rurociąg, czy inne elementy tzw. infrastruktury przesyłowej. Co jeżeli taka infrastruktura nie ma uregulowanego stanu prawnego? Jakie roszczenia może wysunąć właściciel nieruchomości?

Od 8 lipca inspektorzy pracy będą mogli zmieniać umowy cywilnoprawne w umowy o pracę

Już niedługo Państwowa Inspekcja Pracy zmieni się. 8 lipca wchodzą w życie przepisy reformujące tę instytucję. PIP dostanie nowe uprawnienia, które staną się narzędziami do walki z nieprawidłowo zawartymi umowami i „śmieciowym” zatrudnieniem. W związku ze zmianami MRPiPS przygotowało poradnik dla przedsiębiorców, który wyjaśnia, jak przygotować się do nadchodzących zmian.

REKLAMA

Jaka będzie cena benzyny i oleju napędowego we wtorek? Ceny paliw w dniu 23 czerwca

Minister energii podjął decyzję w sprawie wysokości maksymalnych cen detalicznych benzyny 95, benzyny 98 i oleju napędowego w dniu 23 czerwca. Ile kierowcy zapłacą za paliwo na stacjach benzynowych we wtorek?

Od nagrody jubileuszowej nie trzeba płacić składek na ubezpieczenia. Nawet gdy wypłata jest częściej niż co 5 lat

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej pracownikowi po uzupełnieniu stażu pracy trzeba zapłacić składki na ubezpieczenie społeczne? To pytanie zadaje sobie wielu pracodawców, którzy mają dokonać wypłaty nagrody kolejnego stopnia szybciej niż po upływie 5 lat od poprzedniej.

3 miesiące czy 30 dni? Ważność zaświadczenia lekarskiego do orzeczenia po zmianach

„Zamierzam ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Ile czasu jest ważne wydane przez lekarza zaświadczenie? Jak wygląda procedura” – pyta Czytelniczka.

Zakaz wypuszczania kota domowego samopas i 1000 zł grzywny za brak nadzoru nad zwierzęciem – właściciele kotów domowych objęci ustawą o gatunkach obcych?

Kot domowy (Felis catus) został wpisany do bazy danych Gatunki Obce w Polsce, prowadzonej przez Instytut Ochrony Przychody PAN, ponieważ „istnieją jednoznaczne dowody naukowe na to, że kot domowy w niepożądany sposób oddziałuje i zagraża bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym w Polsce”. Czy oznacza to, że podlega on zakazowi wypuszczania z domu bez nadzoru właściciela zwierzęcia, wynikającemu z ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych? W zakresie tym, narosło sporo mitów.

REKLAMA

Nadchodzi koniec form neutralnych płciowo w ogłoszeniach o pracę? Projekt ustawy już po pierwszym czytaniu

Czy ustawodawca zrezygnuje z obowiązku stosowania w ogłoszeniach o pracę form neutralnych płciowo? W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, który przewiduje takie rozwiązanie. Dyskusja była burzliwa.

ZUS wysłał korespondencję do 9 mln osób. W listach ważne decyzje dla Polaków

Do emerytów i rencistów trafiło blisko 8,9 mln pakietów dokumentów dot. waloryzacji świadczeń oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, tzw. trzynastej emerytury - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA