reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Nie będzie potrzebny kask na rower - senat odrzucił poprawkę

Nie będzie potrzebny kask na rower - senat odrzucił poprawkę

Jednak nie będzie wymogu jazdy w kasku na rowerze przez dzieci do 15 roku życia. Poprawkę odrzucił Senat, w trakcie prac nad nowelizacją, potocznie zwaną „rowerową”. Nowe przepisy mają za zadanie ułatwić poruszanie się po drogach rowerzystom.

Nowelizacja wprowadza rozwiązania ułatwiające życie rowerzystom. Po zmianach, kierowca samochodu, skręcając w prawo będzie musiał przepuścić rowerzystę jadącego po drodze dla rowerów.

Zobacz: W razie zagrożenia bezpieczeństwa rowerzysta będzie mógł jechać po chodniku

Nowelizacja przepisów pozwoli również na to, aby rowerzyści mogli skorzystać z chodnika, w razie złych warunków pogodowych.

Po chodniku rowerzysta będzie mógł jechać, jeżeli jego szerokość wynosi przynajmniej dwa metry, a na drodze obok, dopuszczalny limit prędkości wynosi więcej niż 50 km/h. Rowerzysta będzie mógł również jechać po chodniku gdy będzie mu towarzyszyło dziecko w wieku do 10 lat.


Poprawki Senatu


Projekt nowelizacji został przyjęty przez Sejm w dniu 25 lutego 2011 r. W wyniku jej przekazaniu do Senatu, nastąpiło parę zmian. 


Pierwszą wprowadzoną poprawką jest kwestia tego, iż kierowca będzie musiał utrzymywać co najmniej jednometrowy odstęp nie tylko przy wyprzedzaniu roweru, ale także wózka inwalidzkiego.

Senatorowie postanowili także, że minister właściwy do spraw transportu wyda rozporządzenie określające warunki techniczne przyczepy rowerowej, w której zgodnie z nowelizacją, można będzie przewozić za pomocą roweru dzieci.

Zobacz: Podstawowe warunki, jakie powinna zapewniać szkoła


Poprawki odrzucone przez Senat


Senat odrzucił dwie poprawki zaproponowane przez Komisję. Pierwsza z poprawek to właśnie kwestia konieczności posiadania kasku przez rowerzystów do 15 roku życia.

Druga odrzucona poprawka to możliwość jazdy rowerem obok innego roweru, w sytuacji gdy dorosły opiekun opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 roku życia. W takim przypadku, w dalszym ciągu będzie można jechać tylko w kolumnie.

Zobacz: Jak odzyskać utracone prawo jazdy?


Wprowadzone przez Senat zmiany do nowelizacji, oznaczają, że trafi ona ponownie do prac w Sejmie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

rowery
rowery

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama