REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawna na I grupie. Dla ZUS widzi i czyta. Ozdrowiała i ma obecnie 2 grupę i może iść do pracy. Rodzina i MOPS wciąż pomagają

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Cudowne uzdrowienie przez ZUS a stopień niepełnosprawności [znaczny i umiarkowany]
Cudowne uzdrowienie przez ZUS a stopień niepełnosprawności [znaczny i umiarkowany]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Bo stałym zarzutem wobec ZUS jest nagłe – z perspektywy osoby niepełnosprawnej – obniżenie stopnia niepełnosprawności (przy niezmienionym stanie zdrowia). Osoby niepełnosprawne i rodziny postrzegają takie sytuacje jako „cudowne uzdrowienie przez ZUS”. To często powtarzany zwrot w listach. Listy czy opinie na forach wskazują (być może) na to, że wadliwie działa sposób informowania rencistów lub osoby niepełnosprawne o przyczynach wprowadzenia przez komisje lekarskie zmian w ich orzeczeniach (często po wielu latach utrzymywania wyższych stopnie niepełnosprawności bądź ograniczeń).

REKLAMA

Zmiana grupy inwalidzkiej w dół - niekorzystne orzeczenie ZUS

Poniżej list czytelniczki, która pisze, że „Według lekarza nie ma szans, by wyszła z tej choroby, jak i innych. Piszą na orzeczeniu, że stan zdrowia systematycznie pogarsza się, a ZUS, że „ozdrowiała” i ma obecnie 2 grupę i może iść do pracy. Tylko jakiej?". Według niej jest to „upodlenie ciężko chorych ludzi”.

Polecamy VAT 2025. Podatki część 2

Cudowne ozdrowienia osoby z I grupą inwalidzką i niezdolną do samodzielnej egzystencji

"A co z osobami, nazwijmy cudownie uzdrowionymi przez orzeczników ZUS? Osoba była na 1 grupie i niezdolna do samodzielnej egzystencji, mimo pogorszenia stanu zdrowia — cudownie uzdrowiona. Osoba dostała 2 grupę na stałe, ma usługi opiekuńcze i asystenta osoby niepełnosprawnej z MOPR, załatwiony transport medyczny do specjalistów itd."

Widzi sama do pół metra, a według okulisty z ZUS widzi i czyta

REKLAMA

"Jest osobą niedowidzącą, nic sama nie przeczyta, nie napisze. Choruje na ciężką retinopatię cukrzycową, zwyrodnienie plamki żółtej oczu, zaćmę. Widzi sama do pół metra, a według okulisty z ZUS widzi i czyta. Wszystkie sprawy urzędowe pomaga załatwiać rodzina, syn bądź terapeutka z MOPR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choruje na dyskopatię wielopoziomową z naciskiem na worek oponowy i nerwy, są okresowo wyłączenia, przez co sama nie może wstać z łóżka, dojść do drzwi, do WC, zejść ze schodów na 1 piętro z 3 pięter. Tak boli kręgosłup. Jest na opiatach z poradni bólu – O (…) r do 40 mg na dobę i kilku innych przeciwbólowych. Nie jednokrotnie karetka zabiera ją z ulicy. Sklepy — jak sama wyjdzie z domu — tak boli kręgosłup.

W trakcie badań choruje na ciężką depresję z odczynem urojeniowym na wskutek uporczywego stalkingu przez byłego sąsiada. Sprawa toczy się, pomaga darmowy prawnik ze stowarzyszenia dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i kilkanaście innych chorób."

Ból jest nadal około 3 do 4 w skali

"Jest pod opieką 19 różnych specjalistów, w tym psychologa z MOPR. Po lekach przeciwbólowych ból jest nadal około 3 do 4 w skali. Po lekach przeciwbólowych często urywa się film, jest „naćpana”, ma często myśli rezygnacyjne i samobójcze. Sama w zaostrzeniu choroby kręgosłupa przejdzie 30 do 60 metrów, gdy jest lepiej, może przejść 100 do 250 metrów, zanim pojawi się ból kręgosłupa szyjnego, który odejmuje nogi i ręce z bólu. Siedzi na ławce i płacze z bólu.

Średnio co kilka miesięcy występują takie problemy z poruszaniem się, obecnie to już trwa od września 2024 roku. Czeka na rezonans i nowy lek przeciwbólowy w plastrze dla rajdowców i innych."

Nie nastawi pralki, nie zrobi zakupów, nie napisze ani nie przeczyta, nie pójdzie do lekarza, nie napali w piecu

REKLAMA

"Sama nic już praktycznie nie zrobi — na przykład nie nastawi pralki, nie zrobi zakupów, nie napisze ani nie przeczyta, nie pójdzie do lekarza, nie napali w piecu itp. Okresowo nic nie utrzyma w rękach, pojawił się jakiś przykurcz rąk, potworny ból i wykręca obie dłonie z bólu. Ma dopiero 55 lat, a potrzebuje pomocy innych osób.

Sama nie przejdzie przez ulicę, bo światła są zamazane, nie widzi, jaki tramwaj podjeżdża, bo obraz jest zamazany. Pyta ludzi, nie widzi rozkładu jazdy, pyta ludzi. Sama nie zrobi zakupów, bo nie zważy na przykład owoców, prosi ludzi o pomoc. Nie widzi cen ani monet 1, 2, 5 zł, stara się rozróżniać je po wielkości poprzez dotyk, tak samo z zamknięciem drzwi do domu — za pomocą dotyku. Prosi ludzi o pomoc w znalezieniu produktu, jeśli nie widzi na półce, bo widzi tylko to, co ma blisko oczu."

(....)

Są trzy stopnie niepełnosprawności.

Kto dostanie znaczny stopień niepełnosprawności w 2025 r.

Link do gov.pl (informacje źródłowe)

Wymóg 1. Przez swój stan zdrowia jesteś osobą niezdolną do pracy zarobkowej albo potrzebujesz przystosowania stanowiska pracy do swojego schorzenia.

Wymóg 2. Nie możesz samodzielnie funkcjonować i jesteś osobą całkowicie zależną od opieki innych osób przez więcej niż 12 miesięcy (na przykład wymagasz pielęgnacji, karmienia, mycia).

Kto dostanie umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 r.

Wymóg 1. Z powodu stanu zdrowia dana osoba jest niezdolna do pracy zarobkowej albo potrzebuje przystosowania stanowiska pracy do swojego schorzenia.
Wymóg 2. Potrzebuje czasowej albo częściowej pomocy innych osób przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Kto dostanie lekki stopień niepełnosprawności w 2025

Wymóg 1. Z powodu stanu zdrowia dana osoba ma duże ograniczenia w funkcjonowaniu i może pracować jedynie częściowo, na przykład na pół etatu.
Wymóg 2. Ma trudności w codziennych czynnościach i potrzebuje urządzeń wspomagających prawidłowe funkcjonowanie – na przykład protezy, implantu ślimakowego, osobistej pompy insulinowej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025. 1 czerwca w wielu miastach bezpłatna komunikacja

W związku z drugą turą wyborów prezydenckich w wielu miastach w Polsce będzie można skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Darmowe przejazdy będą m.in. w Warszawie, Toruniu czy Gdańsku.

Zasiłek pielęgnacyjny wstecz? Trzeba pamiętać o terminie

Osoby z niepełnosprawnościami nie zawsze pamiętają o jak najszybszym złożeniu wniosku o zasiłek pielęgnacyjny po uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu. Dlaczego to tak ważne?

Ale największą grupą wojskowych traktowanych jako ludzie drugiej kategorii to Ci, którzy przeszli na emeryturę po 15 latach. Już Panu wyliczę

W artykule publikujemy kolejny list emeryta mundurowego, który jest niezadowolony z zasad łączenia emerytury z pracą w cywilu po zrzuceniu munduru.

Jednocześnie emerytura (ZUS) i renta (policja): W trakcie pełnienia służby uległ wypadkowi, w związku z tym przeszedł na rentę inwalidzką, ale jednocześnie na tyle ten jego stan zdrowia był dobry, że mógł podjąć pracę i pracował

Sejm jest przeciwny jednoczesności emerytury ZUS i policyjnej renty inwalidzkiej (BKSP-155-X-168/24). To sygnatura petycji o możliwość jednoczesnego pobierania emerytury z ZUS i policyjnej renty inwalidzkiej. Petycja została negatywnie rozpatrzona. W artykule przebieg dyskusji między posłami na posiedzeniu nr 37 Komisji do Spraw Petycji (Sejm) w dniu 17 października 2024 r.

REKLAMA

Szkodliwa nadgorliwość polskiego ustawodawcy we wdrażaniu prawa UE. 100 przypadków tzw. „gold-platingu” [Raport]

SprawdzaMY – Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, we współpracy z Fundacją Wsparcia Przedsiębiorczości oraz Kancelarią DZP opublikowała raport „Gold-plating i nadregulacja przy implementacji prawa UE do polskiego porządku prawnego”. Raport opisuje 100 przypadków szeroko rozumianego „gold-platingu” i nadregulacji w polskim porządku prawnym. Chodzi o wdrażanie prawa Unii Europejskiej, które wykracza poza wymagania unijne, generując dodatkowe obciążenia dla polskich przedsiębiorców. W Raporcie wskazano też przykłady, które mogą stanowić „quick wins”, czyli regulacje, których zmiana lub usunięcie z systemu prawa może przynieść odczuwalne korzyści dla przedsiębiorców, bez potrzeby kompleksowej reformy całego systemu.

Zarówno stare jak i nowe świadczenie pielęgnacyjne pozwala dorobić opiekunom osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym [Wybory]

Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) mają możliwość legalnego pracowania w komisjach wyborczych bez ryzyka utraty świadczenia pielęgnacyjnego. Ryzyko takie dotyczy oczywiście tylko „starego” świadczenia pielęgnacyjnego (prawo do niego powstało przed 2024 r.), gdyż „nowe” świadczenie pielęgnacyjne pozwala na łączenie opieki (nad niepełnosprawnymi dziećmi do 18-roku życia) z pracą zawodową. W tym przypadku ustawodawca założył, że przy tylu formach odpłatnej opieki nad dziećmi rodzice niepełnosprawnego dziecka dadzą radę zapewnić mu opiekę i pójść do pracy.

Sondaż prezydencki: Karol Nawrocki - 46,1 proc., Rafał Trzaskowski - 45,8 proc.

Z najnowszego sondażu Research Partner wynika, że 46,1 proc. ankietowanych chce poprzeć Karola Nawrockiego, a 45,8 proc. Rafała Trzaskowskiego. 8,1 proc. badanych nie wie, na kogo zagłosuje. Według 32 proc., żaden z nich nie jest dobrym kandydatem na prezydenta.

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy?

Czerwcowa waloryzacja i więcej do emerytury: nawet 200, 500 czy 700 zł. MRPiPS ogłosiło nowy wskaźnik. Dla kogo i kiedy? Wiele osób myli waloryzacje marcową i czerwcową a ma to zasadnicze znaczenie.

REKLAMA

Protest wyborczy – czym jest, kto może złożyć i w jakim terminie? 2 tura [WYBORY 2025]

Czym jest protest wyborczy i kiedy można go złożyć? Kto ma do tego prawo, jakie warunki musi spełniać taki protest i co dzieje się po jego wniesieniu? W niniejszym artykule wyjaśniamy, jak wygląda procedura składania protestu wyborczego, jakie mogą być jego skutki i dlaczego to jedno z kluczowych narzędzi kontroli prawidłowości procesu wyborczego.

Zapłata kartą w terminalu płatniczym nie zawsze jest bezpieczna. Jak zabezpieczyć się przed atakiem na POS?

Z raportu Narodowego Banku Polskiego (https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/12/2024-Q3-inf-o-kartach.pdf) wynika, że w III kwartale 2024 r. w Polsce przeprowadzono 2,7 mld transakcji kartami płatniczymi, a na koniec września ub.r. funkcjonowało ponad 1,3 mln terminali POS (point-of-sale) do przyjmowania takich płatności. Ich liczba systematycznie rośnie, a transakcje bezgotówkowe stały się standardową i preferowaną formą płatności, ale – jak wszystkie inne cyfrowe udogodnienia – są narażone na cyberzagrożenia. Eksperci Fortinet zaznaczają, że kluczem do zwiększenia ich bezpieczeństwa jest odpowiednia ochrona środowisk urządzeń POS.

REKLAMA