reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?

Jakie wymagania dla osób pracujących z ofiarami przemocy w rodzinie?

Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia niezbędne będzie ukończenie szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Osoby pracujące z ofiarami domowej przemocy będą musiały mieć również udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu specjalnych szkoleń.

Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, kwalifikacji osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, a także szczegółowych kierunków prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych oraz kwalifikacji osób mogących takie działania prowadzić określono kwalifikacje osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach dla ofiar przemocy w rodzinie oraz kwalifikacje osób, które mogą realizować oddziaływania korekcyjno – edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

Kwalifikacje osób w specjalistycznych ośrodkach wsparcia

Zgodnie z projektem rozporządzenia osobami, które będą mogły pracować z ofiarami przemocy w rodzinie w specjalistycznych ośrodkach wsparcia będą osoby, które ukończyły szkolenia w wymiarze co najmniej 100 godzin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, mają udokumentowany co najmniej 3 letni staż pracy w instytucjach realizujących zadania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zaświadczenie o ukończeniu szkoleń w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Kwalifikacje osób prowadzących oddziaływania korekcyjno - edukacyjne

Osoby prowadzące oddziaływania korekcyjno - edukacyjne muszą posiadać zaświadczenie o ukończeniu szkoleń w zakresie pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie. Wymaga się również, aby w ramach szkolenia w wymiarze 100 godzin połowa z nich dotyczyła pracy z osobami stosującymi przemoc.

Zobacz również: W jaki sposób organy państwowe pomagają ofiarom rodzinnej przemocy?

Standardy usług specjalistycznego ośrodka wsparcia

Standard podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie w zakresie interwencyjnym obejmuje m.in. zapewnienie schronienia ofiarom przemocy w rodzinie na okres do trzech miesięcy z możliwością przedłużenia w przypadkach uzasadnionych sytuacją ofiary przemocy w rodzinie, udzielanie natychmiastowej pomocy psychologicznej, medycznej i wsparcia, rozpoznanie sytuacji ofiary przemocy w rodzinie i opracowanie planu pomocy.

W zakresie potrzeb bytowych ośrodek zapewnia m.in. całodobowy okresowy pobyt dla nie więcej niż trzydziestu osób, jednak liczba ta może ulec zwiększeniu (w zależności od możliwości specjalistycznego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie), pomieszczenia do spania przeznaczonych maksymalnie dla pięciu osób, z uwzględnieniem sytuacji rodzinnej ofiary przemocy w rodzinie, miejsca zabaw dla dzieci, pomieszczenia do nauki, wyżywienia, odzieży i obuwia oraz środków higieny osobistej i środków czystości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie niezbędne będzie odbycie specjalistycznego szkolenia.
Do pracy z ofiarami przemocy w rodzinie niezbędne będzie odbycie specjalistycznego szkolenia.

INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama