reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Organizacja społeczna w postępowaniu cywilnym

Organizacja społeczna w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym obok stron, interwenientów i prokuratora w postępowaniu cywilnym może brać udział organizacja społeczna. Zasady jej udziału reguluje kodeks postępowania cywilnego w art. 61-63.

Udział organizacji społecznej w postępowaniu jest raczej rzadkością.

Rodzaje organizacji

Kodeks postępowania cywilnego nie podaje jaka formę organizacyjną muszą mieć organizacje, które występują w postępowaniu cywilnym. Może być więc to stowarzyszenie, fundacja, spółka prawa handlowego. Ważne jest jednak, że tego typu organizacja nie prowadziła działalności gospodarczej.

Organizacjami społecznymi występującymi w procesie cywilnym nie mogą być spółki osobowe (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa).

Dwoisty charakter

Organizacja społeczna może występować w postępowaniu cywilnym w dwoistym charakterze. Po pierwsze organizacja społeczna może wytoczyć powództwo na rzecz obywatela. Organizacja społeczna może również wstąpić do postępowania w każdym jego stadium.

Rodzaje spraw

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego organizacja społeczna może występować w następujących rodzajach spraw:

  • O roszczenia alimentacyjne,
  • O ochronę konsumentów,
  • O ochronę środowiska,
  • O ochronę praw własności przemysłowej,
  • O roszczenia z tytułu naruszenia równości lub dyskryminacji.

Przy czym należy dodać, że w sprawach o alimenty i ochronę praw konsumenta organizacja społeczna może przystąpić do procesu na każdym jego etapie i co najważniejsze nie musi mieć na to zgody powoda.

W pozostałych rodzajach spraw organizacja społeczna musi mieć zgodę powoda na przystąpienie do procesu. Ważne też aby do statutowe zadania organizacji społecznej pokrywało się z przedmiotem procesu.

Organizacja społeczna a prokurator

Do organizacji społecznej wnoszącej powództwo na rzecz obywateli, jak również do uczestnictwa takiej organizacji w postępowaniu, stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze.

Uchwały

Organizacje społeczne mogą również podejmować uchwały w których przedstawiają swoje stanowisko sądowi. Ważne jest jednak to, że organizacje te nie mogą występować w postępowaniu. Uchwały i oświadczenia organizacji muszą być podjęte przez odpowiednio umocowane organy organizacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama