reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Terminy w postępowaniu cywilnym

Terminy w postępowaniu cywilnym

W postępowaniu cywilnym mamy do czynienia z kilkoma rodzajami terminów. Są terminy ustawowe i sądowe. A według innego podziału zawite, instrukcyjne oraz prekluzyjne.

Wiadomości o terminie, a zwłaszcza o początku biegu terminu, są bardzo istotne dla uczestników postępowania cywilnego. Jednymi z najistotniejszych terminów są terminy przedawnienia. Po ich upływie nie można bowiem skutecznie domagać się spełnienia świadczenia.

Terminy ustawowe i sądowe

Terminy występujące w prawie cywilnym można podzielić na ustawowe i sądowe. Terminy ustawowe te które wynikają z przepisów kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego a także z innych ustaw szczegółowych.

Natomiast terminy sądowe to te które ustala w trakcie postępowania sąd lub przewodniczący.

Terminy ustawowe zaczynają (kończą) biec od momentu wskazanego w ustawie. Przykładem takiego terminu może być bieg przedawnienia, bieg terminu do wniesienia apelacji.

Terminy sądowe na z kolei rozpoczynają bieg od ogłoszenia albo doręczenia.

Terminów ustawowych nie można w żaden sposób zmieniać. Natomiast te ustalone w trakcie procesu przewodniczący może przedłużyć lub skrócić na wniosek strony złożony przed upływem terminu.

Terminy zawite i prekluzyjne

Terminy zawite i prekluzyjne różnią się od siebie przede wszystkim tym, że jedne można przywracać a drugie nie. Terminy prekluzyjne należy zaliczyć do tej drugiej kategorii. Po ich przekroczeniu nie można bowiem wnieść wniosku o przywrócenie terminu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama